• her insan gerçekçidir. en hayalperesti ya da idealisti bile gerçekçidir.

aslında gerçekçi olmayı "akıl ve mantık kurallarıyla düşünmek" olarak tanımlarız. "göz var izan var" mottosudur. bu kimseler "gereksiz" riskler almazlar, hayallere kapılmazlar. "akıl"cıdırlar. budur "gerçekçi" insanın portresi.

gerçekçi insanın duygularla işi yoktur. duygu seline kapılmazlar. "hayatın gerçekleri!" ama gerçekçiliğin akılla da işi yoktur. çünkü duygular ve akıl birlikte ruhu, kişinin maneviyatını oluşturur. gerçekçilikse maddiyattan doğar, ona yönelir.

öyleyse nedir insandaki bu gerçekçi tutumun kaynağı?

maddiyat dediğimiz kişinin bedenidir, canlı tarafıdır. gerçekçi olan kişinin canlı tarafıdır. bu gerçekçilik ne akıldan ne de duygudan kaynaklanır: onun kaynağı içgüdülerdir. bizi yaşamda tutan, hayvan tarafımız, süperegoya ulaşsak bile kendimizden ayıramadığımız o istekler yani içgüdüler. onlar için hala orman kuralları geçerlidir. ve en önemli içgüdü: yaşamak. ne olursa olsun. kimi kaybedersek kaybedelim. ne kadar üzülürsek üzülelim. hayatta kalmak. hayatta kalmak için alabildiğine acımasız olmak. kıran kırana mücadele etmek. yaş tahtaya basmamak. ekmek aslanın ağzında.. "hayatın gerçekleri!"

işte bu yüzden bütün insanlar gerçekçidir. hepsi, üzerlerinden atamayacakları o giysiyi giymektedirler çünkü: bedeni. maddiyatı. canlı tarafı.
  • sinemada ya da edebiyatta gerçek hayattan kesit gibiyse süper filmdir/kitaptır takıntısından bıktım biraz. gerçek gibi olarak hayatımız var işte, onu da yaşıyoruz zaten. hem kim karar veriyor buna? onun zevkine göre mi yaşayacağız? ben de gerçekte olması daha az ihtimal içeren ya da imkansız olan konuları daha çok seviyorum filmlerde, kitaplarda. en son mesela before midnight böyle, çok gerçekçi adeta hayattan kesit de ne gerek var? gider ortalama üstü bi aşk yaşayıp sonunda da herkes gibi bi aile olurum sıkıcı sıkıcı, ben de yaşarım bu sonu. hem büyük bi kitle diğer filmlerin hatrına izledi zaten. daha iyimser olsaydı da beğeneceklerdi. şart mıydı ortalama mal çifte dönüştürmek?
  • benim. bu duruşumdan genel olarak da memnunum. ama kimi zaman hayattan zevk almamın önüne geçiyor, her şeyin arkasına bakıyorum sırf gerçekçiyim diye. bok var sanki mınsikim. şöyle adam akılıı plansız programsız sikim bi hayat yaşasam ne var sanki.
  • kim sizin için bu rolü oynamaya gönüllü olduysa, sizi şefkatle seviyordur. ya da tersi, siz kimin için bu rolü oynamaya gönüllü oluyorsanız, onu şefkatle seviyorsunuzdur. şefkat epey gizli bir özne fakat.