şükela:  tümü | bugün
 • gerçekçi ol imkansızı iste- che guavera
  adam ol canımı ye- dayım
  (bkz: umut sarıkaya)
 • imkansızı iste, iste ki hayatının amına koy. günlerini serkeş, karamsar, depresyonda geçir. insanın kendisine bu acıyı çektirmesi ne kadar mantıklıdır. söz öbeğinin şu şekilde düzeltilmesi bünyelerin sağlığı için faydalıdır belki de, kim bilir... gerçekçi ol ama imkansızı isteme.
 • "se realista y pide lo imposible!"

  "soyez realistes; exigez l impossible!"

  "be realistic; demand the impossible"

  bu ernesto che guevaranin unlu sozudur.

  68 kusagi diye anilan kusagin devrimci kesimine yillarca siar olmustur bu soz.

  gercekciligin asil olarak statukonun ve kohnemislige mahkum olma dusuncesinin degil, duslerin pesinde kosmak oldugunu vurgular.
 • che guevara'ya atfedilen söz. bu söz kadar yanlış anlaşılan bir söz daha yoktur sanırım. hem 68 kuşağının en çok kullandığı sloganlardan biri olması hem de küresel çapta tanınan komünist bir devrimci lidere atfedilmesi nedeniyle, ilk akla gelen anlamı şu oluyor genelde;
  ''işte efendim komünistler romantikti, asiydi, öfkeliydi de kitleleri sürüklemek (gaza getirmek) için böyle iddialı laflar etmişler. imkansızı iste, aslında fedailiğe çağrıdır. 'gelin, isteklerimiz imkansız ama hiç olmazsa bu uğurda ölürüz, fak dı sistem' romantizmidir bu.''

  oysa her kavram, söz ve slogan gibi; bu sözün da bir hikayesi, anlamı ve felsefesi var. kısaca anlatmak gerekirse;
  komünizm ideolojisinin nihai stratejik hedefi sınıfsız, devletsiz, özel mülkiyetsiz toplumdur. komünizmle aynı stratejik hedefi paylaşan bir diğer ideoloji de anarşizmdir. ayrıldıkları nokta, hakikate değil yönteme içkindir. komünizm, devletsiz, sınıfsız, özel mülkiyetsiz topluma geçiş için devletin önce ele geçirilip sonra da aşamalı olarak ortadan kaldırılması gerektiğini söyler ki bunun ismi literatürde sosyalizmdir. anarşizm ise, direkt devlet ve iktidar odaklarını parçalayıp, dağıtıp doğrudan sınıfsız, özel mülkiyetsiz, devletsiz toplum düzenine geçişi savunur.

  bu kısa ve aşırı kaba betimlemelerden sonra şunu diyebiliriz artık; anarşizm ve komünizm aynı özgürlük felsefesinden beslenir. o da şudur; anarşizm ve/veya komünizm, özgürlükle özdeş olduğundan hiçbir durağanlıkla uyuşmazlar, sürekli akıp giden bir nehir gibidirler. dolayısıyla bir şey gerçek hayatta mümkün hale geldiği andan itibaren, o artık eskiyenin ve statükonun da bir parçası haline gelmeye başlamış demektir. bu yüzden, o an için gerçekleşmesi olanaksız görünen yeni bir şeyi talep etmek, özgürlük ve ilerleme için biricik gerçekçi tutumdur.

  işte ''imkansızı istemek'' sözünün felsefik anlamı budur. özgürlük ve yaşamın birbirinden ayrılamayacak kadar iç içe olduğunu, tıpkı doğal yaşamda durağanlığa yer olmadığı gibi özgürlükte de durağanlığa yer olmadığını, ilerlemenin yani özgürleşmenin en temel koşulunun mevcut olanın aşılması, o an ortada olmayan ve yazılı geçmişte de olmamış bir şeyin talep edilmesi olduğunu anlatan bir sözdür ''imkansızı istemek.'' che'nin bu sözü ''gerçekçi ol'' ile desteklemesi artık anarşistlerin yöntemine yapılan bir eleştiri olarak sosyalizm fikrine vurgu yapmak için mi yoksa şimdiki gerzeklerin ''romantik ergen, hippi şeysi hehe'' ithamını öngörüp önünü almak istemesi için mi, orasını bilmiyorum! fakat bildiğim tek şey, şu sözün de en az ''tanrı öldü'' sözü kadar piç edildiği.
 • dallama fransızlar 1968'de simdikinden de az ingilizce konustukları için soyez réalistes demandez l'impossible yazmakla yetinmislerdir, école des beaux arts'da basıp quartier latin'e yapıstırdıkları afislerde.
 • emre yilmaz'ın genc bir isadamina adlı kitabında yer alan ve genç bir işadamına tavsiyelerinden biride bu söylevdir. oradaki anlamı deneme-yap, düşünme-yap, bir hareket bin düşünceye bedeldir şeklinde kullanılmıştır. budur...
 • avrupada, amerikada ; üniversitelerde iyi eğitim verilememesi sadece iktidarın istediklerinin öğretilmesi üzerine gerçekleri öğrenemediklerini fark eden 68 kuşağı gençlerinin benimsediği slogan. imkansız olan gerçeklerin öğretilmesi, gün yüzüne çıkmasıydı o dönem.
 • bu slogonla facebookta açılan aşırı milliyetçi sayfalar görüldüğünde bu acayipliği sözlüğe yazma ihtiyacı hissedilir.