• don kişotile paylaştığı afişte ve akabinde yaşananlarla daha da bir anlam kazanmış slogan.6 kasım 1996 :beyaz afişlerin üstüne mavi renkle "gerçekçi ol imkansızı iste 6 kasım'da cebeci'ye" yazmıştı gerçekçi olup, imkansızı isteyen güzel çocuklar ..o gün öğrenci sayısından çok polis vardı okulda... (bkz: yök ün yıldönümü)(bkz: 6 kasım)
  • dallama fransızlar 1968'de simdikinden de az ingilizce konustukları için soyez réalistes demandez l'impossible yazmakla yetinmislerdir, école des beaux arts'da basıp quartier latin'e yapıstırdıkları afislerde.
  • emre yilmaz'ın genc bir isadamina adlı kitabında yer alan ve genç bir işadamına tavsiyelerinden biride bu söylevdir. oradaki anlamı deneme-yap, düşünme-yap, bir hareket bin düşünceye bedeldir şeklinde kullanılmıştır. budur...
  • sadece iç geçirerek ve uzaklara bakılarak yapılan bir iç konuşma repliğidir;
    ne yapayım ben böyleyim, tarifsiz kederler içindeyim. hiç bir zamana ayarlı saatler kullanırım. dedim ya ben öyleyim. elimde değil, körü körüne bağlanır, sandoz içerim.
  • bir de bunun "playboy güzeli beğen, resmine attır" versiyonu vardir... iki boyutun öneminden bahseder...
  • "se realista y pide lo imposible!"

"soyez realistes; exigez l impossible!"

"be realistic; demand the impossible"

bu ernesto che guevaranin unlu sozudur.

68 kusagi diye anilan kusagin devrimci kesimine yillarca siar olmustur bu soz.

gercekciligin asil olarak statukonun ve kohnemislige mahkum olma dusuncesinin degil, duslerin pesinde kosmak oldugunu vurgular.
  • avrupada, amerikada ; üniversitelerde iyi eğitim verilememesi sadece iktidarın istediklerinin öğretilmesi üzerine gerçekleri öğrenemediklerini fark eden 68 kuşağı gençlerinin benimsediği slogan. imkansız olan gerçeklerin öğretilmesi, gün yüzüne çıkmasıydı o dönem.
  • cok klise ve sacma bi laf.
    imkansizi istemek gercekcilik olamaz. imkansizi istemek yuksek hedefler koymak nedeniyle basarili bi taktik olabilir.
    iyi guzel gaz veren bi laf olsa bile bu sacma olmadigi anlamina gelmez.
    havaya girmenin dayanilmaz ihtiyaci icinde olan bunyelerin inatla duymak istedigi, duydukca costugu bi laf oldugu icin hep soylenir, bikmazlar soylemekten...
hesabın var mı? giriş yap