şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bu başlıkta türkiye'yi muasır medeniyet seviyesine taşımak için fikirlerimizi yazıyoruz.

- suça karışan sığınmacılar derhal ülkelerine gönderilsin,

- doğu ve güney sınırlarımıza (gürcistan ve nahçıvan hariç) hepsine yeniden mayın döşensin ve daha büyük bir duvar örülsün.

- mesleki eğitime önem verilsin. doktor olmak isteyenler sağlık mesleği, mühendislik isteyenler endüstri teknik meslek liselerini okusun.

- milli eğitim finlandiya eğitim sistemi'ni örnek alsın.

- vakıf üniversiteleri yasası yeniden gözden geçirilsin. belirli bir kapasitenin altındaki üniversiteler kapatılsın.

- araştırma üniversiteleri yoluna üniversite, geri kalanlar yoluna kolej olarak devam etsin.

- e-devlet üzerinden her işlem yapılmalı ve kademeli olarak devlet yönetimi yapay zekaya geçiş yapmalı. bu sayede 7/24 devlet mantığı getirilmeli.

- ithalatı engelleme adına ikame uygulaması gelsin.

- yapay zeka, web 3.0, sanayi 4.0 gibi sektörlere yatırım yapılmalı.

- tarım ürünlerine ithalat yasağı gelsin ve ihracat kotası uygulansın.

- enerjide dışa bağımlılık kaldırılmalı ve yenilenebilir enerji kaynakları tercih edilmelidir.

edit : en büyük fikirlerden birini yazmayı unutmuşum kusuruma bakmayın;

- 4 yıldan daha fazla süre içinde yurtdışında yaşayan ve ikametgahı yurtdışı olarak görünen vatandaşlar oy hakkını kaybedebilsin.

- yurtdışında yaşayan vatandaşların, yaşadıkları ülke içerisinde kazandığı paranın belirli bir yüzdesini gelir vergisi olarak türkiye cumhuriyeti'ne göndermesi. bu yüzde yurtiçinde yaşayan vatandaşların dolaylı ve doğrudan ödedikleri vergi oranları ile aynısı olması şartıyla.

bir başka eklenen fikir;

- elektrik dağıtım bedellerinin düşürülmesi adına her elektrik sayacı ve trafo internete bağlansın. inernete bağlantı şebeke üzerinden veya mobil internet üzerinden mümkün. bu sayede sayaç okumaya gerek kalmadığı gibi faturalar otomatik olarak sisteme yansıyabilir. şebekenin internete bağlanması ile hangi il, hangi ilçe, hangi mahalle ve sokakta, kaçak elektrik kullanan meskenin yeri saptanabilir. iletim hatları arasındaki veri ile nereden çengel atıldığı da tespit edilebilir. bu sayede elektrik fiyatları düştüğü gibi ülke enerjisi israf edilmememiş olur.

- tüm bu olanların sonunda toplum 5.0'a geçiş yapmalıyız.
  • insanların paralarını faize ve betona değil üretime yatırması.
  • klozetteki taharet musluğunun verdiği çağ atlama efekti hala sürüyor zaten. bence bundan daha çok çağ atlatacak birşey olamayacak bu ülkede.
  • siyasetin kurumlar üzerinden elini çekmesi.
  • imamhatipler kapatılsın.
  • insanları yerlere çöp atılmaması gerektiğini eğitecek kadar bilinçli yapmak.
    yere çöp atan insanlardan ülkesine hayır gelmez.
  • diyanet işleri başkanlığı kaldırılsın.

diyanetin bütün bütçesi yapay zeka , nanoteknoloji ve benzeri alanlarda değerlendirilsin.

dergahlar tarikatlar ve benzeri oluşumlar yasaklansın.
  • bizzat bana ait olanı için (bkz: #74164060)
  • birkac yuzyil ileriye tasiyip, 17.yy a yaklastiracak fikirlerdir. (bkz: reform) (bkz: martin luther) . araya ronesans, modern hukuk da sikistirilirsa bir yuzyil daha kazanilabilir.. bunlar olmadan endustri 4.0 devrimi zor

not: 17-21 arasi biraz sikintili. orayi hizlica atlatacak fikriler lazim. ayrica egitim sart
  • seks robotları çıkarılsın ve yurdum abazası gönlünce sevişsin. cinsel açlığı doyduktan sonra hayatın bundan ibaret olmadığını anlayınca her şey yoluna girecektir.