şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "gercekten de" $eklinde $ovmen beyaz cok kullanir.
 • windows turkcesi icin cok muhim bir kelimedir :

  - bu 3 ogeyi gercekten silmek istiyor musunuz?
  - yok abi, walla vazgectim, soruyu o denli dramatik kurgulamissin ki..
 • bazen daha kısa söylenir:

  - fermuar açık kalmış nail!
  - gerçek? oyy, hakket yaw...
 • artik yalanlara daha bir yalan katan kelimedir.

  gercekten sevmek, gercekten ho$lanmak, gercekten uzulmek, gercekten istemek, gercekten ozlemek..........
  furya oldu.
  yalan dunya.
 • ne zaman "aydınlanıyoruz gençler" dediler, modern düşünce,akılcılık kisvesinde başımıza cogitoları sardılar, o zaman neyin "gerçek" neyin "yalan" olduğunu şaşırdık. aman efendim herkes bir özne, bir özne... herkeslerin kendi "doğru"su çıktı, "gerçek" diye bir şey kalmadı. her cogito kendi çapında öznel vaazını haykırdı. diğer cogitolar da şüphe ettik, başka da bir şey yapamazdık... yeri geldi ben haykırdım, siz şüphelendiniz.. olan iletişime,insanlığa oldu, birbirimizle konuşmayı becerememeye başladık. ne yapsak ne etsek düşündük ettik, bu kelamı bulduk sonunda... "gerçekten"...

  "gerçekten" deyince öznesi, doğrusu bilmemnesi kalmaz bu işin. "gerçek" dediğin nesneldir, bilimseldir, kocam bana eline sağlık mı diyor, gerçekten mi "ellerime sağlık"mış, yüz kişiyi oturtsam o sandalyeye bana aynı şeyi söyleyecek demektir. peki kocamın beğenisi benim neyime yetmiyor? banane "gerçek"ten, elin adamının benim yaprak sarmamı sevip sevmemesinden... ?

  ama yetmez efendim, yetmez tabii... kocam bana "gerçekten" diyecek, "nesnel yaklaşıyorum karıcığım, gerçeklere dayanarak konuşuyorum, isapatlayabilirim" diyecek, ben mutlu olacağım çünkü "gerçek"liği kaybedeli yüzyıl geçti ama yerine koyacak yeni bir şey bulamadık... sevgiye inanmak şüpheden kabil olmuyor, "şüphe" de maalesef karın doyurmuyor...

  son zamanlarda, elli sene önce dedemin sebze yetiştirişini tutup, 100gramlık plastik poşetlerde sebzeler satarak "yeni (trend) tarım tekniği" diye pazarlamaya başladılar, adına ekolojik tarım diyorlar. modacılar bilirsiniz yeni bir şey bulamayınca, haberlerde "xx'lerin modası geri döndü" denir.... işte "gerçekten"in öyküsü budur efendim, gerçeğin yerine sevemedik her şeyi.... (bkz: yerine sevemem) gerçeğin yerine koyuverdik "gerçekten"i ...yaprak sarmamı yemek istiyorsa kocam, "gerçek olana dönüş" trendine katılmalı, "gerçekten ellerime sağlık" olmalı......
 • tabii ki ve sahiden gibi, çoğu yerde gereksiz, anlam katmak yerine bozarak kullanımı giderek artan bir kelime.
 • suphesiz akla en cok kullanan kisiler olarak iki ismi getirir:
  (bkz: elvir balic)
  (bkz: elvir bolic)
 • bir şeyin doğruluğuna inanmak ya da inandırmak zor olduğunda sarfedilen pekiştirme sözcüğü, benzeri bir başka gerçek yalan için (bkz: aslinda/#1434625) *.
 • eğer bu kelime olmasaydı spikerler napardı acaba. spikerlerin en çok(belkide tek) kullandığı kelimedir bu. sıkıştıkları anda gerçekten ile yeni bir cümleye başlarlar biter iş. sözlerime burada son verirken:

  -evet sayın seyirciler..
  gerçekten biraz sonra liverpool-chelsea maçının görüntülerini izleyeceksiniz..
  gerçekten mükemmel bir maç oldu, sakın kaçırmayın.

  (bkz: ben bugün bunu gördüm)
 • ilkyardim, sivil savunma ve afet tatbikatlarinda anahtar kelimedir. tatbikat sirasinda birinin "gercekten" yaralanmasi vs. haricinde kullanilmasi yasaktir. sakasi yoktur, adami cizerler.

  misal bir kurtarma senaryosundasiniz, dagci arkadaslariniz kaybolmus (bi de pustlar feci saklanmislar inadina. cukur kazip icine girmisler resmen) ve arayan gruptan bir arkadasinizin kayip dustugu ve ayagini kirdigi haberi geliyor.

  - atakan dustu, ayagi kirildi.
  - gercekten mi?
  - degil.

  gidilir once ayagi kirik arkadasla ilgilenilir, atel yapilir yanina bir adam birakilir ve sonra kayiplari arama isine eksilmis takim icinde gorev dagilimi yaparak kaldigi yerden devam edilir. ya da,

  - atakan dustu, ayagi kirik.
  - gercekten mi?
  - gercekten.

  tatbikat durdurulur. "kayip" arkadaslar telsizle aranir, onlarin da yardimiyla yarali arkadasa ilk yardim yapildiktan sonra en yakin hastaneye ulasmasi saglanir.

  bu kadar onemli bir kelimedir gercekten.