şükela:  tümü | bugün
  • sosyal medyada uygulamaya çalıştığım prensip. çalıştığım diyorum çünkü ciddi bir mahalle baskısı var. insanlar o butonu gerçekten beğendiklerinde kullanmak yerine destek ve sevgisini göstermek amacıyla ya da "ayıp olmasın diye" düşünerek kullanıyorlar. facebook'tan çıkma sebeplerimden biri de budur. ne yani, ben arkadaşımı çok sevdiğim için her paylaştığı şeyi beğenmek zorunda mıyım? böyle bir zorunluluğum olmadığı gibi, kimseden de bunu beklemiyorum. hatta özellikle istemiyorum.

instagram'da çok severek takip ettiğim hesaplar var, bu da facebook'a dönmesin diye kendi adımla açmadım hesabı ve aslında sırf bu muhabbetlerden dolayı tanıdık eklemeyi hiç istemiyordum ama ister istemez 5-6 kişi oldu listemde. kuzenim mesela, kızı için "like gelince çok seviniyor, paylaştığı şeyleri beğen olur mu?" dedi, bunun bu kadar önemsenmesini ve bu baskıyı sevmiyorum.

ben bir şeyi beğendiğimde, söylediğimde bunu gerçekten hissetmek isterim. karşımdaki de öyle yapsın isterim. keşke kimse formalite icabı hareket etmese.