şükela:  tümü | bugün
 • normandiya cikarmasi'nin pas de calais'e yani kıtanın en dar yerine yapilacagini dusunerek adolf hitler'i yaniltmis, erwin rommel'in dogru tahmininin dinlenmemesi sonucunu dıgurarak nazi almanyasi'ni felakete goturmus olan general. rus cephesi 'nde de bir grup ordu yonetmistir.
 • savaş başladığında alman ordusundaki belki de en saygın, en yaşlı ve de en kıdemli subaydı. 1. dünya savaşı'nda 1.kolordu'ya komuta etmiş tecrübeli bir askerdi. 1938'de blomberg-fritsch krizinde istifa etmiş ancak 1939'da polonya seferini planlaması için tekrar çağırılmışı. bu sefer sırasında a ordular grubunu yönetti. ertesi yıl fransa seferinde rol oynadı. bazı araştırmacılar dunkirk önlerine kadar gelen panzerleri durdurtup ingilizlerin kaçmasına neden olan hitler'in ünlü "dur" emrini vermesinde onun payı olduğunu söylemektedirler. 1941'de güney ordular grubu ile ukrayna'ya girdi ancak aralık ayında görevinden alındı. 1942'de tekrar çağırılarak batı cephesi başkomutanlığı'na getirildi. astı rommel'le birlikte atlantik duvarı'nı olası bir müttefik çıkarmasına karşı güçlendirme emri aldı. çıkarmaya karşı alınan önlemlerde rommel ile anlaşmazlığa düştü. çıkarmanın gerçekleşmesinden sonra karamsar bir havaya büründü ve görevinden alındıysa da yerine atanan von kluge'nin intihar etmesi sonucu görevinin başına döndü. mart 1945'te son kez istifa etti. hitler ve diğer subaylar von rundstedt'e herzaman büyük saygı göstermişlerdir. yaşının getirdiği muhafazakarlık yüzünden yer yer blitzkrieg'i iyi uygulayamamıştır. ne var ki genede savaşın en başarılı komutanları arasında yer almıştır.
 • 1875 doğumludur. görevini ve almanya ya bağlılığını herşeyden üstün tutan biri olan rundsedt 1944 te ki hitler suikastine katılmamış ardından bu suikast ile ilgili soruşturmaları yönetmiştir. wehrmacht ın en prestijli ve sözü geçen generali
 • 1.dünya savaşında binbaşı ve yarbay olarak ön saflarda boy gösteren reis
 • son derece soğukkanlı birliklerine hakim ve yetenekli bir mareşaldi.ne yazıkki (bkz: erich von manstein) yada (bkz: heinz guderian) gibi bir deha olamadı
 • bir asker olarak en iyi ve verimli cagini iki savas arasinda (1918-1939) gecirmis; zirhli birliklerin onemini cok da kavramamis ancak kavrayanlarin* da onunu kesmemistir. genic olcekli bakis ve organizasyon-delegasyon yetenegi ile cok kalabalik birlikleri idarede hic zorlanmamis ve alman savas duzenleri icinde hep en kalabalik ordu gruplarinin basinda, mukemmel stratejist kurmay baskanlariyla** calismistir. savastan once emekli olurken onursal komutani oldugu alayin anisina aktif goreve dondugunde uniformasinda albay sipoleti takmistir.

  manstein in kaybedilen zaferler adli kitabinda anlattigina gore, ilk bati cephesi komutanligi sirasinda odasinda gizli gizli, cekmecesinde tuttugu, polisiye romanlari okurmus..

  the longest day adli filmde sinema tarihinin en isabetsiz canlandirmalarinin birine kurban olmus***, savas suclari ile pek alakasi olmayan prusyali bir beyefendidir.
 • karl rudolf gerd von rundstedt alman mareşali. 1.dünya savaşında osmanlı askeri yapısını yeniden örgütlenmesi ve iyileştirilmesi için görev aldı ve savaştan sonra wehrmacht ın yeniden silahlanmasını yönetti. diğer generallere göre savaş tecrübesi olduğundan dolayı da ikinci dünya savaşı başladığında hitler tarafından tekrar aktif göreve getirildi.

  a ordular grubunda blitzkrieg savaşlarını, barbarossa harekâtında güney ordular grubunu komuta etti daha sonra hitlerin meşhur atlantik duvarının savunma sistemini düzenlenmesi için batı başkomutanı olarak d ordular grubunun başına getirildi. son olarak meşhur ardenler taaruzunu uyguladı ve harekât başarısız olunca hitler tarafından görevden alındı.

  savaştan sonra nürnberg mahkemelerinde yargılanarak tutuklandı ve 4 yıl sonra serbest kaldı bu süre içinde ve sonrasında bir çok röportaj yaptı ve anılarını ve tecrübelerini yeni nesile aktardı. 1953 yılında kalp yetmezliği sonucu hayatını kaybetti.

  genel olarak geleneksel yapıda bir asker olmasına rağmen yenilikçilerinde önünü kesmemiş hatta desteklemiştir. en büyük başarısızlığı ise muhtemel müttefik çıkarmasının erwin rommel'in normandiya iddiasına karşı durup, pas de calais olacağını düşünmesi ve bu konuda da hitler'i ikna etmesidir.
 • savaşın köprüleri filminde canlandırılır.pazar bahçesi (market gardening) operasyonu yapılmaktadır.müttefiklerin hava indirmesi yaptığını duyan von rundstedt hiddetle köpürür ve ben hayatda hiç yenilmedim der.gerçekten filmin sonunda görürüzki tm indirme yapan ingiliz amerikan birliklerini armut gibi toplar.
 • alman saha mareşali. polonya ve fransa’nın işgalini, kurmayları ile birlikte,planlamıştır ve a ordular grubu’nun başında bizzati yönetmiştir. savaşın henüz başlayacağı yıllarda wehrmacht’ın en saygın generallerinden birisidir. atlantik duvarını,olası bir müttefik çıkartmasına karşı,tahkim etmek için d ordular grubu’nun başına getirilmiştir.normandiya çıkarmasının yapılacağı yer hakkında fikir birliğine varsalar dahi,zırhlı birliklerin yerleşimi hakkında feldmareşal erwin rommel ile fikir ayrılığına düşmüştür. normandiya çıkartmasınının başarısından sonra,hitler tarafından görevinden azledilmiştir. yerine feldmareşal von kluge getirilmiştir. hitler tarafından son bir kez daha batı cephesinin başına geçirilmiştir. alman kuvvetlerini iki noktada toparlayıp,müttefik ilerleyişini durdurmuştur. 3 ay sonra ardenler taaruzunu gerçekleştirmiş,harekatın başarısızlığı sonrası,hitler son kez rudstend’i görevinden azletmiştir.müttefiklerin nürnberg mahkemelerinde sorguladığı en yüksek rütbeli alman generalidir. 20 şubat 1953’te kalp yetmezliği sebebi ile hannover’de hayata gözlerini yumdu.

hesabın var mı? giriş yap