şükela:  tümü | bugün
 • bolu'ya bagli bir ilce . istanbul'dan ankara'ya gider iken gecilir guzelce . yakinlarinda mengen vardir . daha sonra devrek, daha sonra da caycuma gelir .
 • yaylaları ve esentepesi ile dikkat çeken minik ve hayli muhafazakar ilçe. bilhassa, esentepe birçok mütevazi 1. veya 2. lig takımı için en uygun kamp yeri olagelmiştir. hatta, bu sene trabzonspor yaz kampını yine burda yamayı düşünmektedir.
 • hava kara döner, televizyonlar "bolu dağı geçit vermez" diye bas bas bağırır. oysa ki ankara-istanbul yolunda asıl sakat yer bu gerede bölgesidir. zira en günlük güneşlik havada bile burada sis olur, yağmur olur, don olur. olur babam olur.

  ankara'ya bir 60 km falan mesafede yanılmıyorsam...
 • dericiler şehri olarak ta bilinir. deri ile ilgili herşeyi bu ilçede yaptirabilirsiniz. esentepe , haci ipek camii gibi bilinen yerleri de olsa , yaylalari , her ekim ayinin ortalarina doğru düzenlenen panayiriyla gayet şirin bi ilçedir. ilginçtir ki , istanbulda bulamadiğim bir sürü çizgiroman i burda bularak dumur olmuşluğum vardir. genellikle muhafazakar bir halka sahiptir. ancak pek bi soğuktur , temmuz ayinda soba yakilip evde kazakla oturulduğu görülmüştür. ilçenin ortasindan geçen güzel bir çay vardir.. ilerki kisimlarinda balik tutulur güzelce. esentepesi kasim ayindan mart ayina kadar sislidir.. sedef pastanesi vardir buranin meşhur bide , ilçe dişine bile yolladiklari börekleri ve baklavalariyla meşhurdur.. kisacasi , kafa dinlemek için en güzel ilçelerden biri.. temiz havasi ve sürekli sisli tepesiyle.. ve huzur kavraminin ne olmuş olduğunu öğrenmemi sağlayan yaylalariyla.. bir önceki belediye başkani halil bey in , geredeyi gayet te geliştirdiğini güzelleştirdiğini söyleyebilirim..
 • das gerede: alm. dedikodu, laf
  (bkz: reden)
 • bolu'nun en büyük ilçesidir.türkiye'nin de en soğuk yerleşim birimlerinden biridir.evliya çelebi seyahatnamesinde erzurumdaki soğuğun gitse gitse kardeşi gerede'ye gidebileceğini belirtmiştir.yeşil ve beyazın buluşma noktası gerede'nin en nadide mekanı ise esentepe'sidir.asırlık ağaçların donattığı esentepe süper bir piknik alanıdır. gerede'de sıcak kavramı ilginçtir.hava 25 derece civarına geldiğinde geredeliler sıcaktan geberir biter dilleri dışarıda gezerler.eeee "5 ay beyaz 6 ay ayaz 1 ay yaz burası gerede fark burada!"
 • evliye çelebinin notlarından yazacak olur isek:

  gerede bolu sancagı topragında subaşılıktır. 150 akçalık kazadır. yeniçeri serdarı vardır. şehri geniş bir ova içinde olup 1000 tane tahta ve kiremit örtülü eski tarz evi vardır. 9 mahallesi 10 camisi vardır. çarşı içindeki camisi güzeldir. 3 tekke, 1 hamam, 3 han, 200 dükkan, 7 kahvehanesi vardır. bütün esnaftan ziyade bıçakçısı ve debbağı çoktur. gerede'nin meşini ve sahtiyanı meşhurdur.

  suyu ve havası güzel yayla yeridir. ahalisi gayet sağlam yapılıdır. soğuğu pek meşhurdur. soğuk anıldığı zaman "erzurum soğuğu beni gerede'de bulun demiş" diye bir darbımesel söylerler. halkı diri, iri yapılı gözüpek türk tayfasıdır.
 • abi iki sene okudum orada sonunda anladımki orası için en iyi söz "gerede insanlık nerede"
 • bolu'nun soğuk ve ürkütücü ilçelerinden biridir. otobanın açılmasıyla birlikte gelişimi de sınırlanmış olan bu ilçede hiç dilenci görüp görmediğimi sormuştu bolu'lu bir arkadaşım. görmediğimi söyleyince de, boluya gelen dilenci karnını zor doyurur, gerede'de acından ölür, demişti. sonbaharda kurulan panayırı esentepe'den sonra en büyük rengidir ilçenin. 2004 yılının kasım ayında salıncaklardan düşen birinin ölümüyle ona da gölge düşmüştür ne yazık ki. havası sert, suyu güzeldir.