şükela:  tümü | bugün
  • ihtiyaç duyulan kavram ya da olguları nitelemekte kullanılan fiilimsi.
    çok gerekli bir sözcüktür aslında. dün akşam bir kez daha en şiddetli biçimde anladım bunu.

ers, kafede iki günlük sevgilisiyle oturmaktadır. eski sevgilisinden mesaj gelir. ers'in kız kardeşinin arkadaşı olan eski sevgili, ers'in kız kardeşini kendi evine davet etmektedir. ve bunun için ers'in onayı gerekmektedir. ers, geç geleceğini söyler. ve kendisi eve gitmeden kız kardeş dışarı çıkamayacaktır. çünkü küçük bir erkek kardeş de vardır ortada. eski sevgili ısrar eder. ers gelemeyeceğini söyler. bu arada yeni sevgili sürekli ers'le uğraşmaktadır. eski sevgiliden tekrar mesaj gelir: "benim için erken gelemezmisin"* ve ers şöyle cevap verdiğini düşünür: "hayır yanında olmam gereken bi sevgilim var"
    eski sevgiliden gelen cevap şudur: "ne alaka ben sana benim sevgilim mi ol dedim"
    ers o anda fark eder aslında ne yazdığını: "hayır yanında olmam bi sevgilim var" yazmıştır aslında

demek ki neymiş gereken sözcüğü, kullanılması gereken bir sözcükmüş.
  • sade söylenişle "eksik gedik" gerekenler, gereken eşya veya tamamlanacak malzeme anlamına gelir. hatta bununla bağlantılı "eksik gedik düzmek" deyimi vardır. eksik gedik düzmek (özenle ve zaman alarak) hazırlık yapmak, hazırlanmak karşılığıdır.

valentin:
    "sokma tanrıyı bu işin içine, bırak onu!
    artık olan oldu ne yazık,
    bundan sonra da gereken olacak.
    sen, gizlice başladın işe bir kişiyle,
    çok geçmeden iş gelecek başkalarına,
    bir düzineyi bulunca seni tutanlar
    bütün kent girecek sıraya, seninle yatmaya.
    bir doğmaya görsün yüzsüzlük,
    gizlice getirilir dünyaya,
    çekilir gecenin örtüsü başına, kulaklarına." goethe - faust (çev. ismet zeki eyuboğlu)

(ilk giri tarihi: 1.5.2017)

(bkz: lazım/@ibisile)
    (bkz: gerek), gerekli
    (bkz: valentin/@ibisile)