şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: ihtiyac)
  • bir yazılımın nasıl bir çerçevede inşa edilmesi gerektiğini belirten maddelerin her birine verilen isim.

mesela bir firma sizden bir tetris yazmanızı istedi (ahah, ben bile güldüm şimdi kendime). size oyunun nasıl olmasını istediklerini anlatan bir belge verdiler. bu belgenin maddelerinden biri şu:

"parçayı çevir" düğmesine basınca taşın "sağ tarafa doğru 90 derece" dönmesi gerekir.

işte bu, bir gereksinim örneğidir. aynı şekilde

"ekrandaki yazılar arial tipinde olmalıdır."

şeklindeki bir madde de bir gereksinim örneğidir. yaptığınız yazılım, ancak bütün gereksinimleri karşılayabildiği zaman gerçek anlamda "çalışıyor" demektir.
  • kişinin sağlıklı ve mutlu olabilmek için ulaşması gereken nesne ve amaçlar.

(bkz: gereklilik)
    (bkz: gereksinmek)
  • türkçe'deki en iğrendiğim kelime. niye bilmiyorum, çok alakasız ama bana kusmuk kelimesini çağrıştırıyor.
  • üzerinde yaşadığımız toprak ve denizleri yöneten fenomen.
  • hemen hemen tum filmler, diziler, kitaplar ve cesitli sanatsal urunlerde veya reklamlarda insanlarin gereksinimlerini dikkate alarak olusturulur. burda "sanat, sanat icin mi yoksa insanlarin gereksinimi icin midir?" yapilir sorularina girmeden ilgili orneklere gecmek istiyorum.

kacma gereksinimi:

insanlar yogun modern hayatin icinde stres altinda yasar. nerdeyse modern kolelerdir. kendilerine ayiracak zaman bulamazlar. bunu bilen sanat adamlarin, sanat urunlerinde o bu gereksinimi islerler. kisileri ozgur olmaya davet eder. kendilerine zaman ayirmaya davet ederler.

sivrilme gereksinimi:

eger sunu alirsan şu şu olursun seklindedir. eger sen de sinif atlamak istiyorsan su otomobili satin almalisin gibi.

dikkat cekme gereksinimi:

ozellikle giyim ve kozmetik reklamlarinda kullanilir. su kokuyu sikarsan kadinlarin sizi farketmemesi mumkun degil gibi.

hukmetme gereksinimi:

insanlar yerine gore bazi ortamlarda baskin olmayi ister. bu gereksinimden yola cikilarak " en iyilerin secimi" ve "sinifinin en iyisi" ve "x'in krali" seklinde mesajlarla bu gereksinim karsilanmaya calisilir.

baglilik gereksinimi:

modern hayatta insanlar yalnizlastikca reklamda baglilik daha on plana cikar. reklamlarda, cafelerde arkadasli sohbetler veya aileli yemek sofralari gosterilir.

seks gereksinimi:

ozellikle seks gereksinimin karsilanmadigi toplumlarda daha on plandadir. reklamcilarin cok sık kullandigi tekniklerden biridir. nerdeyse her urunde kullanilabilir veya kullanilmaktadir.

saldirma gereksinimi:

gundelik yasamin yarattigi ofke ve stres bireyin ofkelenmesine ve siddet gostermesine sebep olmaktadir. reklamlarda da kepeklerin kokunu kaziyin, mikroplari yok edin seklinde kullanilir.

basarma gereksinimi:

basari ihtiyactir. reklamlarda x ile basaracaksiniz veya kazanacaksiniz seklinde gorulebilir.
  • 'farketmez, saygı duymasan da olur, saygınlığa gerek* duymuyorum,' derken saygınlık gözetmiş ve talep etmiş oldum.

"para hakkında: eğer, sözde o gereksinimler için icat edilmiş ama aslında onların karşılanmasını engelleyen yegane unsur olan para adındaki şu kutsal şey hiç olmasaydı, herkesin gereksinimlerini karşılamak o kadar kolay olurdu ki." eduardo galeano - espejos una historia casi universal [thomas more üzerine yazıyor.]

"ne mutludur umabilen kimse
    bu yanılma denizinden yüze çıkmayı,
    bilinmeyeni gerekser insan,
    oysa bilineni gereksemez pek," goethe - faust (çev. ismet zeki eyuboğlu)

"erkek (adam) zorluklara gereksinim duyar, onlar sağlık için gereklidirler." carl gustav jung

(ilk giri tarihi: 21.3.2017)

(bkz: gerekmek/@ibisile), gereksinmek
    (bkz: gerek/@ibisile), gerekseme, gereksinme, gerekli, gereklilik
    (bkz: ihtiyaç/@ibisile), ihtiyaç duymak/@ibisile
  • gereksinmek ile birlikte türkçedeki en iğrenç kelimelerden biri.
    bu nasıl bir zorlama ve hatta uydurma bir kelimedir aklım sırrım ermiyor..

tdk’da da gereksinme duymak diye bir kalıp var ki ömürden ömür çalıyor resmen.
    cümle içinde kullanımı ise: "doğrusu ya, açık havaya, yeni yüzlere, yeni sözcüklere gereksinme duyuyorum." - tomris uyar

mide bulantısı, baş ağrısı yeminnen..
  • tutmayan kelime. daha doğrusu, günlük dile bir türlü yerleşemedi. günlük dilde hala ihtiyaç kullanılıyor.