*

şükela:  tümü | bugün
 • gecen hede diye bi arkadasla sinemaya gittik -ki bu herif gecen sene amsterdama gitmisti de orda sokakta gezerken ayagi ta$a takilip du$mu$tu- bir de baktik bikbik orda -hani $u sana bahsettigim normalde ankara'da okuyan ama bu sene icin istanbul'a gelen, kozyatagi'nda oturan- dedik haydi filmi izleyelim. filmdeki kiz -ki ayni zamanda bilmemne filminde bilmemkimi oynayan kiz. annesi de pek guzelmi$ kiz 4 ya$inda konu$madan once $arki soylemeyi ogrenmi$- oglanla -ki ayni zamanda filmin senaristi, 7nci dan karateci, gecenlerde zikzok hanim ile cote dazur'de gorunmustu- oyle bir opustu ki -ki bu opusmenin bir benzeri bizircan filminde de gorulebilir- agzimin sulari akti.

  5 kelimelik cumleyi 100 kelime ile kurma sanati.
 • (bkz: cadiri kurmak/11) bazen cok zevkli olabilen aktivite.
 • bunu alışkanlık hailne getiren insanlarla sık görüşülüyorsa gözü açık uyuma teknikleri konusunda kendini geliştirmek elzemdir.
 • karsinizdaki kisinin kafasi bu ayrintiya takildigi anda aslinda sizin anlatmak istediginizin cok cok disinda abuk sabuk durumlarin olusabilecegi eylem.
 • 5-7 yas arasi cocuklarda cok gorulen bir ozelliktir. birlikte inceleyelim:

  - neler yaptiniz bugun anneyle?
  - disari ciktik, ben gec kalktigim icin gec ciktik. anahtari neredeyse evde unutuyorduk ama annem son anda hatirladi. otobusu cok bekledik ama sonra yesil otobus geldi. arkada yer bulduk. yanimizdaki adam hep burnunu cekiyordu. annem bana elbise aldi, mavi mi kirmizi mi diye dusunduk. sonra maviyi aldik, uzerinde cicek de var.*
 • edebi eserlerde yapılıyorsa çok can sıkıcı olabilen hadise. geçmişte bazı romanlar önce gazetelerde yayınlanır sonra kitap olarak basılırdı ve yazarları kelime başına para alırlardı.o dönemde çok rastlanılan bir alışkanlık.
 • asil anlatilacak konuya odaklanamama yuzunden zaman kazanmanın yolu.
 • kime göre neye göre gereksiz ola ki bu ayrıntı bu şekilde adlandırılsın.. konuyu anlatan kişi gerekli görmüş ki detaya giriyor olmalı ön kabulü ile gidersek dinleyen kişi; konu hakkında anlatandan daha fazla bilgi sahibi olmalı ki bazı detayların gereksizliğine karar verebilsin yada anlatılandan bir bok anlamamış olmalı ki suçu anlatana atarak salak konumuna düşmemeye çalışıyor olsun.. ön kabül ortadan kaldırılırsa; bu adam - kadın da olur- bu kadar geveze ve gereksiz ayrıntılarla muhabbeti katlediyor da daha ne demeye iki lafın beli kırmaya çalışıyor gibi başka bir sorunla karşı karşıya kalınmış olunur.. görüldüğü üzre bu itham- ki ithamdan öteye geçmesi yine görüldüğü üzre zor- genel olarak çok çetrefilli ve kanlı bir konuma iter kişiyi.... sonuç olarak bu konum incelendiğinde ulaşılan sonuç "ööle her boku karşıdakinin sırtına yüklememek gereklidir" gibi birşey olabilir... olmaya bilir de...