şükela:  tümü | bugün
 • gereksiz bilginin olmadığı gerçeğinden ve önem sırası kavramından haberdar olan kişinin kuracağı cümle.

  .

  her bilgi, inanılmaz küçük ihtimalle de olsa, bilenine bir gün bir yerde yardımı dokunabilir. fakat, her bilgiyi öğrenecek zamanımız yoktur. bundan dolayı, bize en fazla olasılıkta yardımı dokunabilecek olan bilgileri öğrenmeliyiz. vaktimiz kalırsa da olasılığın küçüldüğü bilgilere doğru öğrenme rotamızı kırabiliriz.

  .

  örneğin, enes batur vs diksiyon kuralları bilgilerini karşılaştıralım.

  1-enes batur bilgisi

  iş mülakatındasınız. mülakatı yapan kişinin 5 yaşındaki çocuğu da yanda bilgisayarda enes batur izliyor. mülakat arasında, mülakat yapan kişinin çocuğuna yanaşıp enes batur üzerinden muhabbet kurabilir ve çocukla iyi anlaşabilirsiniz. bu da mülakatı yapanın psikolojik de olsa sempatisini kazanmanızı sağlar.

  işte, enes batur'u bilmek, işinize yaradı.

  .

  2- diksiyon kurallarını bilmek

  iş mülakatındasınız. mülakatı yapan kişi ile konuşurken kapalı e'leri kapalı tutuyor, açık e'leri açıyorsunuz ve böyle konuşuyorsunuz. dolayısı ile, çıkardığınız ses hoş ve trt spikerlerininki gibi oluyor. adam da fark ediyor bunu ve kendinizi geliştirdiğinizi anlıyor. üstüne üstlük de, konuşma tarzınız, adamın psikolojisini, lehinize, mutlaka etkileyecektir.

  .

  görüldüğü üzere, iki bilgi de işe yaradı. fakat hangisinin işe yarama olasılığı ve yarayabileceği iş miktarı daha fazla? son derece açık.

  bundan dolayı, enes batur videoları ile takılmak yerine diksiyon öğrenmek, çok daha akıllıca bir tercih olacaktır.

  .

  .

  (bkz: biliyor olmaktan utanmak)