şükela:  tümü | bugün
  • tevfik fikret’in adının ve soyadının ilk heceleri adını, ikinci heceleri soyadını verir.
  • 2' nin uc, 3' un iki harfli olmasi canimi cok sıkıyor.
  • sağlıklı bir bizon ölene kadar yaşar.
  • 16-17. yüzyıllarda venedikliler şehre gelen gemileri 40 gün boyunca denizde tutar ancak ondan sonra şehre girişlerine izin verirmiş. kırk kelimesi italyanca quarantayani karantina.. evet, karantina uygulaması oradan geliyor.

sebebini de ekler misiniz, dediler:
    önceki yıllarda yaşanan veba salgı sonucu hastalık taşıyıcılarının var olup olmadığını öğrenmek için uygulanmıştır. 40 gün sonunda kimse yakalanmamış ise geminin hastalık taşımadığını gösterirdi(ya da herkes taşıyor ancak bağışıklığı var)
  • eğik duran pisa kulesinin italya’da olmasından dolayı eğik yazılan harflere “italik” dendiğini biliyor musunuz ?muhtemelen bilmiyorsunuz çünkü bunu ben salladım.
  • vivaldi, öldükten sonra 200 yıl boyunca dinlenmiyor, unutuluyor. buna vivaldi silence deniyor.

link
  • bir ülkede cumhurbaşkanının damadı, uzmanlık alanı olmamasına rağmen ekonomi bakanı olabilir.
  • buzdolabına bir bardak süt koyarsanız içindeki kötü kokuyu alır.

bulaşık makinesine dilimlenmiş limon koyup çalıştırırsanız bardaklarınız daha parlak olur.

muzun baş kısmını poşetlerseniz daha geç bozulur.

edit: kola kısmı yanlışmış...
  • asla yüzü gülmeyen nemrut suratlı bahçe cini kılıklı sözde aktivist (ohhhhh kinimi kustum bi' güzel) greta thunberg'ün annesi 2009 eurovision şarkı yarışması'nda isveç'i temsil etmişti. açıkçası onun performansı da en az kızınınki kadar bok gibiydi.
  • fizikte tanrı parçacığı olarak bilinen higgs bozonu'nun tanrıyla falan hiçbir alakası yok.

uzun süre sırrı çözülemediği için bilim insanlarınca "goddamn particle" olarak adlandırılmış ve daha sonra söylenişi daha kolay olduğundan ötürü "god particle"e dönüşmüş.

edit: bir yazar arkadaş uyardı. damn sözcüğü argoya kaçtığı için bilimsel dergilerde yayımlanamıyormuş.