şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bunu nasil anlatabilirim bilemiyorum fakat izahat olarak asagidaki igrenc video gosterilebilir. zaten mutlaka denk gelmiş ve bu ne amk demişsinizdir de neyse;

gereksiz özgüven videosu
  • çok eskilerde bende de vardı bu.

bi gün iş yerinde arkadaşla muhabbet ediyoruz, trafik kazası yapmış onu anlatıyor. araya girdim dedim oğlum nasıl kaza yapabiliyorsunuz, gaz da fren de kontrolünde az dikkatli olun mal mısınız dedim. o akşam bi kaza yapmışım, bariyerlerde top gibi sektim araç pert. sonra anladım ki gereksiz özgüven adama zarar verir.
  • ozguvenin gereklisi gereksizi yoktur.

yerinde olani ya da yersizi vardir. yersiz ozguven, kisinin kendinde guvendigi ozelliklere aslinda sahip olmadigi durumlari tanimlar.
  • bendeki ilber ortaylı tarafından yerle bir edilmiştir, iyi ki de edilmiştir.

üniversiteye başladık, herkes dereceyle gelmiş herkeste biraz ego var, daha da genciz. idealist bir de bölümümüz var, fikir beyan etmeye bayılıyoruz. ilber hoca geldi ve teker teker herkes isim, gelinen lise, memleket falan söylettirdi. yalnız herkesi sıradan bir ezdi. anadolu'dan gelenleri taşralı taraftan, yabancı okullardan gelenleri ruhban sınıf eğitiminden ve genel olarak herkesi, dereceyle geldiğimizden mütevellit egomuzun farkında olacak ki, türkiye'deki eğitimin çok kötü olmasından yola çıkarak gömdü. en iyisi sizlerseniz noktasına kadar geldik.

ders anlatırken zaten bir çok kişi temkinli davranıp hocanın 'biliyorsunuz' şeklinde başlayan cümle sonlarına yerleştirdiği sorulara cevap verme girişiminde bile bulunmadı ama bulunanlar da hemen yanlış bildiklerini bir kaç 'fun fact' eşliğinde öğrendiler.

o günden sonra ne okuduğum okullardan ne de bildiğimi sandığım şeylerden dolayı kimseye övünemedim. özellikle gıcık olduğum bir kaç kişiye karşı ufak şımarıklıklar yapmış olabilirim tabi. mezun olduğumuzda bir çoğumuz da hiçbir şey bilmediğimizi düşünüyorduk muhtemelen. bu sayede öğrenmeye, adapte olmaya daha açık oluyor insan. tabi bir de o kadar emekle gelinen yerlerde bile insanların ne kadar gömülebilir olduğunu gördükten sonra paradır, puldur, ündür gibi şeyleri hiç sallamamaya başlıyorsunuz, bir hafifleme geliyor insana.

şu an kendime sadece iyi bir insan olduğum noktasında güveniyorum, gerisi tamamen diğer şartlara bağlı, bir şeyleri yapabilirim de, yapamayabilirim de, canım sağolsun.