şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de hiçbir geleceği olmayan ve belli başlı bölümlerin bir kaç tane dersini daha detaylı gösterip ilave olarak farklı desinler diye 3-5 ders eklenen bölümlerdir. zaten iş bulmakta zorlanan üniversite mezunlarını kategorize etmek dışında bir özelliği yoktur. örnek vermek gerekirse;

  (bkz: cevher hazırlama mühendisliği)
  (bkz: uluslararası ticaret)
  (bkz: spor yöneticiliği)
  (bkz: orman mühendisliği)

  not: bu bölümleri gereksiz yapan türkiye şartlarıdır.
 • gereksiz bölümler çalışacak iş olmayanlardır. gerekli olanların da fazla öğrenci almasıyla üniversiteleri işsiz yetiştirme kursuna dönüştürmesi ayrıca gereksizliktir. mesela türk dili bölümü her yıl on binlerce mezun veriyor. her yıl alan sınavlarına en çok türk dilinden giren oluyor. 50 bin öğretmen giriyor ancak bin kişi alınıyor. açık öğretime de açtılar, artık her sene 100 bin öğretmen iş bekler.
 • gender studies tum dunyada gereksizlik abidesidir.

  sosyal bolumlerin cogu online olarak ve hobi diplomasi verilerek okutulabilir.

  buyuk bir kismi hobi olarak domino dizmek kadar faydalidir.
 • gaün - kalıpçılık. ciddiyim.
 • kültür, sanat ve sosyal bölümlerin tamamı.

  bunu neden söylediğimi şu hikayeden özetlemek istiyorum;

  okulda ilk defa "resim" dersi alan ilkokul öğrencisi öğretmenin dağıttığı boş sayfalara hemen boya kalemleri ile bir şeyler karalamaya başlar heyecanla. ama daha öğretmen ne çizeceklerini söylememiştir. herkes öğretmeni bekler ve "gül resmi çizeceksiniz" der. öğrenciler başlar gül resmi çizmeye. bizim ilk defa resim dersi alan öğrencimiz de çizdiği resmin bir köşesine gülü de ekler. öğretmen kağıtları toplar hemen hemen herkes ortalama bir gül resmi çizmişken bizim öğrencimiz hayalindeki doğa manzarasını elinden geldiğince çizmiş ve çayırlara da birkaç gül serpiştirmiş. öğretmen yanına çağırmış ve neden sadece gül resmi çizmediğini sormuş. çocuk kem küm ettikten sonra tekrar boş bir kağıt verip yeniden çizmesini istemiş. "öğretmenin istediği gibi" bir gül resmi çizen öğrencimiz tam not almış.

  sonrasında başka okula sevk olan öğrencimiz yine resim dersinde iken öğretmenin boş sayfa verip serbest bıraktığı anda eline kalemi alıp beklemeye geçmiş. öğretmen bekleyen bu öğrencisine neden beklediğini neden çizmeye başlamadığını sormuş.bizim öğrenci de öğretmenine "siz henüz ne çizeceğimizi söylemediniz öğretmenin" cevabını verince öğretmen istediklerini çizmelerinde serbest olduklarını söylemiştir. "nasıl yani siz bir şey söylemeyecek misiniz ? tamamen istediğimiz gibi mi?" diye şaşıran öğrencimize öğretmeni "her şey serbest hayal gücünüzü kullanın" der. bunun üzerine öğrencimiz eline kalemi alıp çizmeye başlar..

  kağıtlar toplandıktan sonra öğrencimiz "sadece bir gül resmi" çizmiştir.

  kısacası yukarıda bahsettiğim kültür,sanat ve sosyal içerikli dersler derken "gereksiz" oldukları için değil üniversitede sınırlanmaları "gereksiz"dir.