*

şükela:  tümü | bugün
 • halihazırdaki alman şansölyesi.*
 • 22 eylul 2002 secimlerinden once iktidara geldiginde vergi indirimi yapacagini vaad eden fakat secimi kazandiginda cark eden alman basbakani. yakinlarda muhalefet partileri tarafindan kurulan secim yalani komisyonu tarafindan yargilanmasi gundeme gelecekmis.
 • 18 aralıkta federal anayasa mahkemesi'nden çıkan kararla 1 ocak 2003ten itibaren geçerli olan göçmen yasasının yürürlüğe girmesi durdurulunca prestiji iyice yara alan alman başbakanı. spd partisinin başındaki kişi. sözlük başlıklarında türkçe karakter kullanılamaması dolayısıyla mağdur duruma düşen insan evladı; soyadı schröder'dir. schroeder şeklinde yazılımı da mevcuttur, geçerlidir.
 • çok eleştirilmesine rağmen, rakibi edmund stoiber başa gelseydi de daha ii bişi yapamazdı diye hakkının bi kısmı geri verilen, radikal bi reformistten daha çok pratikliğiyle tanınan biraz asabi görünüşlü şahsiyet, ayrıca amerika ırakta savaş çıkaracaksa asker göndermeyeceğim çıkışlarıyla bushu da biraz üzmüştür kendisi
 • vural öger beyefendi ile içtiği su ayrı gitmeyen bundes şansölye
 • (bkz: che guerhard)
 • http://www.gerhard-schroeder.de/…menu/-1/index.html adresinde web sitesini bulabileceginiz alman basbakani
 • gerhard schröder, 7 nisan 1944'de mossendorf'da doğdu. 1966 ile 1971 arasında göttingen üniversitesi'nde hukuk okuyan schröder, 1978'de ilk avukatlık bürosunu açtı. sosyalist görüşe sahip schröder politika hayatına 1963'te almanya sosyal demokrat partisi'ne (spd) katılarak başladı. 1978-80 yılları arasında spd gençlik örgütü juso'da iki dönem genel başkanlık görevini yürüttü. 1986'da parti yönetim kurulu üyesi olan schröder, 1986 - 1990 yılları arasında bonn'da federal parlamentoda bir dönem milletvekilliği yaptı.
  1990 yılında eyalet seçimlerini kazanarak aşağı saksonya eyaletinin başkanı oldu. 1998 martında yapılan aşağı saksonya seçiminde, spd yüzde 48 oranında oyla çok iyi bir sonuç alınca, parti yönetim kurulu schröder'i hemen genel seçimler için başbakan adayı ilan etti. schröder partiyi 1982'den beri başbakan olan helmut kohl ve hıristiyan demokrat partisi karşında büyük bir zafere taşıdı ve yeşiller ile koalisyon hükümeti kurmuştur.
  kendisinden önce ilk planda tutulan avrupa birliği ve nato ağırlıklı dış politikaları ikinci plana atarken, rusya ve almanya ilişkilerini geliştirmeye önem verdi. ayrıca bm'nin afganistan operasyonuna destek vererek koalisyondaki yeşiller partisinin tepkisini çekti. 2002 seçimlerinde yeşillerin desteğine daha çok ihtiyaç duyan schröder, seçim kampanyası sırasında irak'a düzenlenecek bir askeri operasyonda almanya'nın yer almasını red ederek trans-atlantik ilişkilerinin tekrar gözden geçirilmesi ve geleceği ile ilgili tartışmaların alevlenmesine yol açtı. amerika'nın irak'ı işgaline kadar varacak herhangi bir kuvvet kullanımına şiddetle karşı çıktı. almanya'daki türklerin desteğine sahip olan schröder, türkiye'yi uluslararası arenada destekler bir tavır sergilemekte ve türkiye'nin avrupa birliği üyeliği sürecinin savunucularından biri olarak dikkat çekmektedir.
  son zamanlarda ülkede büyüme göstermeyen ekonomi, sağlık ve sosyal hizmetlerinin artık kaldıramayacak duruma gelmesi, devlet harcamalarının sınırlandırılmasını içeren yeni reformların çıkarılması gibi sıkıntılar dolayısıyla halk desteğinde azalma yaşayan schröder'in siyasi gücü azalmıştır. 6 şubat 2004'te parti başkanlığından istifa eden schröder şansölyelik görevine devam etmektedir.
 • kendisi almanyanin birlesmis milletler guvenlik konseyinde surekli uyelerden biri olmasi icin cok caba sarfetmistir. ancak buna italya ulen benim neyim eksik diyerek karsi cikmaktadir, ayrica italya bunun avrupa ruhuna aykiri oldugunu ve ulusal cikar pesinde kosmaktan baska bi sey olmadigini belirtmistir. ama italyada birlesmis milletler guvenlik konseyinde surekli uyelerden biri olmak icin calismalarina baslamistir. gerhard schroder in asiri savas karsitligi yuzunden amerika eskiden destekledigi almanyayi (cunku birlesmis miletlere zamaninda odeme yapan ve bunu nakit olarak yapan ender ulkelerdendir almanya) artik bu konuda desteklememektedir. entry nin girildigi tarihten bi ay once colin powell italyada su aciklamayi yapmistir. "amerika artik almanyayi degil, italyayi desteklemektedir. cunku biz amerikalilar dostlarimizi unutmayiz" (irak savasini ima etmistir kendisi). yani schroder almanyayi guvenlik konseyinde surekli uye olarak artik anca ruyasinda gorur.
 • bir atla evlidir.