*

 • feedback kelimesinin iki karsiligindan biri. digeri icin (bkz: geri besleme).
 • negatif veya pozitif;öğrenmede gelinen nokta hakkında bilgi vermek
 • (bkz: dönüt)
 • ikili ilişkilerde herhangi bir davranış veya söz sonrasında gelen davranış ve tepki.
 • (bkz: emir tekrarı)
 • (bkz: feedback)
 • bütün iletişimlerde verici kişinin en çok ilgilendiği konudur. mesajın alıcıda yarattığı etki ve alıcının iletişime katılarak aldığı yer ancak geri bildirimlerle açıklık kazanır. en hızlı geri bildirim yüz yüze iletişimde olur.
 • sınav sonuçlarını okumak da bir geri bildirimdir. ve geri bildirimin erken ilan edilmesi öğrencinin motivasyonu için çok önemlidir. sınav sonuçlarının geç açıklanması sonucu, öğrencilerin heyacanının azaldığı görülecektir.
 • sosyal sorumluluktur. olumlu ya da olumsuz, gerekli gereksiz diye dusunmeden verilmelidir; sosyal alandan tutun da, hizmet aldiginiz herhangi bir alana. otobus firmasini arayip "aksam 11.00'de izmir'den kalkan otobusunuzdeki muavinle ilgili geri bildirim vermek icin ariyorum" dediginizde, gulmekten kendini saga sola carpan arkadaslariniz olsa da, yemisim sosyal kaygiyi diyerek verilmeli geri bildirim. arkadaslariniza "a gerizekalilar, ne deseydim?" diyerek de sosyal alanda bi geri bildirim vermis olursunuz, cicek cicek.

  ciddiyim, bunun cok onemli bir sosyal sorumluluk oldugunu dusunuyorum. sozlukte mesajin islevi de bu, su ana kadar cok begendigim entry'lerin yazarlarina geri bildirimde bulundugum gibi, aldigim cogu geri bildirim de o gunumu guzellestiriyor, ve kisisel olarak beni mutlu ediyor. cunku kimseyi takmiyor olmasak buraya yazmazdik, simdi hangi yazar hatirlamiyorum, "kimseyi o kadar umursamiyorsun ve sadece kendin icin yaziyorsun madem, neden word dosyasina yazmiyorsun o zaman?" demisti bir entry'sinde, aynen budur durum. ve sozlukte yazar olmanin sukela almaktan daha onemli olan kismi, geri bildirim almak bence.

  hayir efendim, her mesaja bir geri bildirim gibi bir kampanya degil bahsettigim. daha cok ingilizcedeki "acknowledge" eyleminin anlamina yakin, "tanimak" onemli burada. boyle dusunen baskalari da var, ya da herkese ragmen ve kimseye uymayan bicimde soyle konumlandiriyorum ben bu gorusu gibi bir bilissel duzeydir bence sozluge yazmanin anlami. hayir zaten degilse, yazarligi iptal ettirip word'e gecicem. gerci onu da yapsam, bu geri bildirim manyakligiyla kendime mesaj atarcasina bir seyler yazarim diye urkuyorum, "sahanesin procastinator'cigim" ya da "kayis bosta mi donuyor hanimefendi?". bunlar hayatta olmasi gereken lezzetler, farkinda olmak lazim bunlarin.
 • "olumlu eleştiri"doğru verilmiş bir geri bildirimi tanımı olsa gerek.
  zira geri bildirim öylesine yapılmış bir eleştirinin aksine içinde,
  ciddiye alınmayı ve dikkate değer görülmeyi barındırır.
  karşındakinin önce neleri nasıl yaptığını verir,
  sonrada olmasını istediğin yanlarını "uygun" bir ifade biçimiyle iletirsin,
  iletişirsiniz.
  iletişim de ol sebepten iyi geri bildirimlere göbekten bağlı,
  bi bilim dalımıss şirin bi beldemizdir konuşma deryamızda.
hesabın var mı? giriş yap