*

şükela:  tümü | bugün
  • köyden kente göçü engellemek amacıyla, gıda, tarım ve hayvancılık bakanı eşref fakıbaba'nın açıkladdığı müjde, en azından o şekilde lanse ediliyor.
    kaynak
    eğer emekliye zam müjdesi gibi bir haber değilse bi incelemekte fayda var. benim tecrübeye dayalı ön yargılarım nedense '' sikmeyeceği eşeğe yem vermemek '' deyimini aklıma getiriyor. zaman gösterecek artık. yavruları borçtan düşeriz, büyüt bize sat benzeri bakkal pazarlığı ile olması da iyice kıllandırdı.
  • birincisi;
    böyle bir projeye ülkenin ihtiyacı var. büyük şehirlere göçün bu kadar arttığı, yatırımın homojen dağılmadığı, tarım ve hayvancılıkta bile dışa bağımlı hale geldiğimiz böyle bir zamanda bu ülkenin böyle bir projeye ihtiyacı var.

ikincisi;
    doğru kişiler mi bu projenin başında olur. hiç sanmıyorum.

böyle bir vaadin gerçekçiliğini tartışabilecek bir konumda değilim, bilgi sahibi olduğum bir konu değil. bilgi sahibi olan suserlar aydınlatırsa seviniriz
  • türk tarımına katkısı olacak her projeye sempatiyle bakıyorum. buna fazlasıyla ihtiyacımız var. bu ülkenin tarımdan başka kurtuluşu yok.
  • “her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz. 300 damızlık koyunu alan ayrıca asgari ücret alacak. sigortasını da yapacağız. yem, ilaç, veteriner eksiği varsa onu karşılayacağız. sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. 300 koyun 300 yavru verecek. bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. bir senede 210 bin lira eder."

bahçeli nin bu arkadaşların gizli koalisyon ortağı olmasına şaşmamalı. hesaba bak.

beyimizin iddiasına göre bugün işi gücü bırakıp bu işe giren yılda 200.000 lira kazanacak.

çünkü 300 koyun 300 yavru verir öyle oyunlardaki gibi , hiç hastalanmaz ve ölmez bu damızlıklar ve yavrular zaten yem filan ülkede bedava hatta yeme ne gerek var ülke yeni zelanda heryer mera. hem bi kaç aylık yavrular kesin en az 700 lira eder yüz binlerce kuzunun bir anda piyasaya çıkacağı yerde.

şu adamlara bilinçli olarak oy veren insanlara hayranım.
  • (bkz: yav he he)
  • uzerine koyde bir ev verirse kabul ederim.
  • (bkz: orayı yıkarlar)

tarla tapusu ipotek alacaklarmış karşılığında.

peki, 300 koyun tanesi 500'den hesaplasan 150 bin lira yapıyor.
    kuş uçmaz kervan geçmez bir köyde 20-30 bin liralara 100 dönüm yer alırsın.
    karşılığında ipotek olarak bunu kabul edecek mi devlet?

yoksa vereceği koyunun değeri kadar mı ipotek isteyecek?

bence çalışılmamış, üzerinde düşünülmemiş bir proje.
    sırf gündem değiştirme çabasıyla bir anda ortaya atılmış.

bizim köylüler kurnazdır, çakaldır.
    devleti öyle bir dolandırırlar ki, bu işten milyarlarca dolar zarar edersiniz.
  • çobanlığın çok değişik sözcüklerle ifade edilmiş hali. gel çobanlık yap ama koyunları sana vereceğim. koyun senindir gibi ama bana da borçlu oluyorsun tabi ipotek de allah'ın emri zaten. şimdi sen bana koyunların parasını da öde, tertemiz kılçıksız bir çoban olarak hayatına devam et.

o değil de, karlı bir iş olacaksa köylü zenginler bunu keş nakte çevirme dümenini çoktan düşünmüşlerdir. ağası, muhtarı 300 koyun alıp verir fakir bir adamın eline, kendisi ayda 1600 lirayı cebe indirir. olan yine fakire olur.

sulama hibesi diye devletten para alıp denetmenler gelince fakir fukaranın su borularını "bakın o paraya bunları aldım" diye gösteren bir ağayı yakından gördü bu gözler.