şükela:  tümü | bugün
  • kafka nin, sayet bugun yasamis olsaydi, yazacagi kitabin adi
  • matematiksel bir ifadeyle ileri gidisim, dilbilgisi ifadesiyle de anlatim bozukluguna giren iki kelime.
  • plastik ve kagitlar icin de kullanilmaya baslanan terim. bu tur urunler oldukca revactadir. hatta bazi sirketler paketlemelerini sadece bu tur urunlerle yaparlar.(bkz: cevre bilinci)
  • kanalizasyondan çıkarabileceğimiz entel şeyler. madde olarak ise çiş. içip hayatta kalabiliriz bu zor zaman dostunu.
  • içme suyuna kanalizasyom karışması...
  • 3 r denen çevreci prensiplerin üçüncü basamağıdır. oldukça az tüketilmiş ve yeniden kullanılmış olan kullanım dışı ürünlerin, hammadde olarak kullanılıp tekrar çevreye ve ekonomiye kazandırılmasıdır.

bu sayede doğal kaynaklar korunur, su ve enerji tasarrufu sağlanır, atık depolanacak alandan ve depolanan atıkların bertrafı için harcanacak paradan kurtulunur, yeni iş alanları kurulur.

kağıt, plastik, cam, metal ve karton içecek kutuları geri dönüşen başlıca malzemelerdir.

diğer çevreci prensipler için:
    (bkz: kaynak azaltımı)
    (bkz: yeniden kullanım)
  • sadece cevre icin degil uretim ve milletlerin milli servetleri uzerinde geli$meler icin daha cok yol alinmasi gereken kavram.
  • çok çeşitli şekillerde kullanabilinecek arazilerin çöp yığma alanı olarak kullanılmamasını, doğada yüzlerce hatta binlerce yılda tümüyle eriyebilecek atıkların ülke ekonomisine tekrar kazandırılmasını, hammadde açığının azaltılmasını, doğal ormanların daha az bozulmasını, tekrar üretimde elektrik kullanımının %97'ye kadar azaltılmasını, böylece havaya daha az karbon bileşiği bırakılmasını önleyen uygulamalar. şu ana kadar türkiye'nin bir kaç büyük şehrindeki bir kaç semtte olması gerektiği gibi uygulanan (çöp tenekelerinden tekrar değerlendirilebilir atık toplayanları saymıyorum-türkiye'nin toplam geri dönüştürülen atık miktarında önemli bir orana sahiptirler ancak topladıkları tümü organik atıklarla karışıp kirlendiği için kullanılamaz), ancak ab uyum yasalarıyla birlikte yakında tüm türkiye'ye yayılacak olan yararlı olay.