şükela:  tümü | bugün
 • avrupa birliğinin yasadışı göçü engellemek için bir uygulama metodu haline getirdiği anlaşmadır. ab bu anlaşmayı imzaladığı ülkelerden gelen yasadışı göçmenleri aynen geriye postalamaktadır.

  ab tarafından türk vatandaşlarına schengen vizesinin kaldırılmaması/kolaylaştırılmamasına bu anlaşmaya türkiyenin yanaşmaması olarak gösterilmektedir. ancak türkiyenin farklı bir durumu mevcut. türkiye, yasadışı göçte, bir kaynak ülke olmaktan çok bir transit ülkedir. ve asıl kaynak ülkeler ( mesela pakistan,sri lanka, ırak, somali vb. ) ile bu tarz bir anlaşma imzalayamadığı için, ab ile imzalayacağı geri dönüş anlaşmasının elinde patlayacağından korkmaktadır. çünkü ab yakaladığı yasadışı göçmenin milliyetine bakmadan, geri kabul anlaşması bulunduğu türkiye'ye postalayıp kurtulacaktır. özellikle yaşadışı göç konusunda ab'nin kapısı olan yunanistan ve italya bu konuda ısrarcıdırlar.

  türkiye, ab'den bu konuda bir istisna istemiştir. o da ab ile geri kabul anlaşmasını imzaladıktan sonra, kaynak ülkeler ile kendi anlaşmasını imzalayana kadar, söz konusunu anlaşmanın uygulanmamasıdır. ancak ab, kanımca bir süre konulmadığı için, buna yanaşmamaktadır.

  schengen vizesinin kaldırılması biraz da bu sorundan dolayı ayak sürüyor.
 • geri kabul anlasmasi "digerlerinin" imzalamaktan cekindigi ama turkiye'nin imzaladigi bir anlasma degildir. schengen bolgesine girmek isteyen her ulke [sadece bununla kisitli degil tabii, baska ulkeler de var] bu anlasmayi imzalamistir, imzalamak zorundadir.

  ote yandan bu anlasma avrupa'nin her kacak gocmeni turkiye'ye itelemesini saglamaz, bu da "avrupa birliginde kokorec yasak" turunden bir sehir efsanesidir, gercegi yansitmaz. geri kabul anlasmasi, turkiye uzerinden birlige girmis olan kacak gocmenlerin geri kabulunu sart kosar.

  eger bir kacak gocmen sana iteleniyorsa zaten senin bastan yaptigin bir hatanin, o kacak gocmenin senin ulkeni kullanarak birlige girmis olmasinin sonucu olarak itelenmektedir. ulkemiz bu kacak gocmenler olmadan, halihazirdaki hukumetin elinde silahla geleni kabul etmesi sonucu zaten suc cennetine donusmustur.

  ha basari midir ? degil tabii ki, imzalamak zorunda oldugun anlasmayi "nihayet" yillar sonra imzaliyor olman niye basari olsun?

  not: anjin san uyardi, yanlis biliyormusum. yakalanan kacaklarin kisisel beyanlarina bakilip ona gore sinir disi ediliyorlarmis, nijerya'dan turkiye uzerinden ab'ye girmeye calisirken yakalanan adam da nijerya'ya gitmemek icin turkiye diyecektir tabii ki, dolayisi ile bu acidan problemli bir anlasma.
 • zaten 3 yıl bize bir şey kazandırmayacak bi anlaşmayı niye sırf 3 yıl sonra reddedebiliyoruz diye kabul ediyoruz. anlamıyorum.

  ab, türkiye üzerinden oraya giden kaçak göçmenleri, yakalayıp bize iade edecek (bize geldiklerinde ne olacağı umurlarında değil)

  3 yıl duruma bakılacak, eğer bir sorun yoksa, göndeilren bütün göçmenleri sorun çıkarmadan alıyorsak, vize serbestisi gibi durumlar "gündeme gelebilecek"

  biz ab ile gönderilen göçmenleri kabule edeceğimize dair anlaşmayı imzalıyoruz ama kaynak ülkelerle, yani pakistan, nijer, nijerya vs ile bu tür bir anlaşmamız yok haliyle gelen bütün göçmenler elimizde patlayabilir.

  zira, yakalanan göçmenin kendi ülkesine mi yoksa geldiği ülkeye mi iade edileceği konusunda onun beyanı önemli.

  bi nijeryalı, türkiye üzerinden yunanistana geçti diyelim ve yakalandı, türkiyeye mi nijeryaya mı gönderileceği onun seçimi. eh burda mal değilse türkiye diyecektir adam zaten nijeryadan kaçmış. işte ab dedi ki, sen anlaşmayı imzala, 3 yıl boyunca da sürdür, göndereceklerimi al, 3 yıl sonra bakalım.
 • nasıl gümrük birliği olayında "siz bunu imzalayın, biz sizi avrupa birliği'ne alacağız" denildi, işte bu da filmin devamı olan gümrük birliği vol.2

  yunanistan'ın beceremediği sınırları koruma olayının tam olarak bize kakalanması. bu anlaşma imzalandığında göçmenlerin yıllık maliyetinin 200 milyon euro olacağı, daha önceden avrupa'nın 75 milyon euro önermesinden dolayı askıya alındığı biliniyor.

  bu anlaşma sonrasında elimize ne geçecek? ilk etapta avrupa vizesiz olmayacak, bunu belirtelim. sadece vize başvuru ücretleri, sonuçlanma süresi düşürülecek, bu kadar. hala kalkıp "vizesiz avrupa'ya gidebileceğiz oley" diye sevinenler varsa, hevesleri kursaklarında kalmasın. 3 yıl sonra avrupa birliği'ni memnun edebilirsek, belki bir ihtimal kalkacak. ama kaldırmayacaklarını biliyoruz, 3 yıl sonrasına not olsun.

  2 yıl sonrası editi: ab yetkililelrinden biri, 2017 yılında vizeler kaldırılabilir mesajı vermiş;

  http://www.cumhuriyet.com.tr/…ze_istenmeyecek_.html

  "avrupa komisyonu'nun komşuluk politikası ve genişleme müzakerelerinden sorumlu üyesi johannes hahn, alman die welt gazetesi ile mülakatında, 2017 yılında türk vatandaşlarına vize serbestisinin getirilmesinin 'kendisi açısından mümkün' olduğunu belirtti."
 • imzalamak için ne kadar rüşvet alındığı merak edilen ab lehine imtiyaz anlaşması..

  (bkz: 1.5 milyon dolar rüşvet aldığı iddia edilen bakan)
  (bkz: avrupa birliği bakanı)
 • türkiye'ye gelen bir avuç libyalı'nın tüm türkiye'nin gözü önünde yediği haltlar ortadayken, binlerce göçmen'i getireceği için dehşet verici bir anlaşma. bu adamların yiyecekleri haltları geçtim. türkiye'de zaten birçok işsiz var, özellikle düşük işlerde bu adamlar çalıştırılacak ve yurdum işçisinin de zararına olacak. ayrıca yabancılara çok alışık bir millet değiliz(türkiyeye gelen yabancıların çoğu ab ülkeleri ve rusya gibi nispeten medeni ülkelerden geliyorlar, o yüzden ufak kavgalar dışında sıkıntı çıkarmıyorlar) bu anlaşmayla birlikte türkiye'de ciddi bir ırkçılık akımı oluşması da beni tedirgin ediyor.
 • ulan imzalamışız ya! uyanın lan!

  türklere vizesiz serbest dolaşım geliyormuş. yarrama gelsin o. tamam yıllardır bekliyoruz bunu, götümüzün dibindeki ülkelere gidemiyoruz ağız tadıyla. ama bu ne olm?

  kısacası, avrupada yakalanan hemen hemen her kaçak göçmen, hoppala türkiye'ye postalanacak.

  yeni türkiye'ye hoş geldiniz.
 • ülkenin anasını sikecek anlaşma. bu ülke böyle vatan hainliği görmedi. artık iyice islamcı ortadoğu ülkesine döndük. ne idüğü belirsiz 2.5 milyon orospu çocuğu suriyeli sığınmacı varken bir de oraya giden orospu çocuklarını ülkeye alıyorsun. suriye'de savaşın biteceği falan yok. bu adamlar kalacak burada. resmen ülkeyi sattı adamlar. bazı gerizekalılar da avrupa'ya vizesiz gireceğiz diye seviniyor. lan yakında ülke diye yaşanacak bir yer kalmayacak. avrupa'ya gitsen ne yazar gitmesen ne yazar!
 • türkiye'nin ab ile gelmiş geçmiş yaptığı en yanlış anlaşma. henüz kimse amacnı, sonuçlarını bilmiyor. medyada çok yanlış aksettirilen bir konudur bu. lütfen okuyup araştırın biraz ne demek istediğimi anlayacaksınız. burda ahkam kesmek istemiyorum. millet "oleyyy vizeler kalkacak" diye gezerken, ab yetkilileri suriye ve orta doğu krizini yıllar evvelden öngörüp, savaştan kaçanları ülkelerine almamk için bir önlem planı yaptılar ve tabi ki bunu da ab'nin kapısında köpek olan türkiye'nin başına patlattılar. daha hiç bir şey görmediniz. izleyin ve görün.
 • avrupa birliği bu anlaşmayla resmen boru gibi döşemiştir. medyada hiç ses getirmemesi de ilginç değil normaldir. ismini ilk defa duyduğumuz ülkelere vizeler kalkarken manşetten veren medyanın bu anlaşmayı önemsiz görmesi gayet doğal.

  anlaşmanın ilginç tarafına gelirsek; hadi türkiye'den avrupaya yasa dışı geçiş yapan türk ve 3.ülke vatandaşlarını anladıkta nerden geldiğini veya vatanını kabul etmeyen örneğin afrikadan gelip avrupada sorun çıkarıp defedilmek istenenlere ne olacak diye düşünmüştüm.

  hükümetimiz onları da düşünmüş ve anlaşmaya göre vatansız kabul edilenler de türkiye'ye postalanabiliyor. avrupalılar anlaşmadan çok memnun bu sayede uluslarası iade edilememe kuralını da çiğnemeden iade gerçekleştirebileceğiz diyorlar açık açık.

  resmen ülkeyi mülteci bataklığına çevirecekler ki bu bizim için hali hazırda dert değil gibi. avrupalı mültecilerden ycuz işgücü olarak faydalanıyor ama yaşam alanlarına sokmuyor, girerse de cezalandırıyor ve artık def edebileceği bir açık hava hapishane ülkesi de var.

  bir de yeterince uslu olursanız şengen bile veririz demişler. lan adam yasadışı mültecileri senin ülkene postalıyor sonra şengeniyle tekrar ülkesine girsin diye mi?

  sizin büyük ülke anlayışınıza kafam girsin.