şükela:  tümü | bugün
  • güç açısından en hede olan vites çeşidi.

(bkz: dilimin ucunda)
    (bkz: neydi ya)
  • involüd bir dişli kullanılmadığı için ileri viteslere göre daha çok ses çıkaran vites.
  • argo'da; yaptığı veya dediği bir şeyi geri almak veya almaya çalışmak.

örn: -olm. dallamanın teki geldi, langırt diye önüme geçti, nerdeyse götürüyordu tamponu. birde "ne var lan" der gibi el kol hareketi çekmez mi!...
    - eee?
    - kestim önünü, indirdim bunu arabadan, lavuk iki dakkada geri vitese taktı; "yok aabi valla seni fark etmedim" falan, ben de "akıllı ol ulan" falan dedim bıraktım...
  • çıkardığı ses oldukça güzel olan vites. gittikçe yükselen vııııııııııııııııııyyyyyyyyyy diye bir ses çıkarır ki ileri giderken aldığınız zevki beşe katlar...
  • bazısında* vites kolu bastırılır da geri vitese geçirilir bazısında da böyle bi zımbırtı olur o parmakla yukarı çekilir de öyle takılır. arabasına göre geçirilme stili gibi yeri de değişir bunun.
  • normal arabalardan, oyuncak araba sesi çıkarmaya yarayan; motorsikletlerde bulunmadığı için yokuş aşağı dururken, geri gitme isteği hasıl olduğunda sürücüde derin bir eksiklik hissi yaratan vitestir.. bu vitesin en önemli özelliği, zor geçmesi veya çok alengirli yöntemlerle geçmesidir..
  • size yabancı bir arabaya bindiginizde geri vitese atmanın ke$fedilmesi hayati onem ta$ır. yoldan adam cagıranlar var, geri vitese nasıl atıcam diye, ordan biliyorum.
  • magiruslarda birinci vitesin yerinde olduğu için, hem magirus hem de otomobil sürmek durumunda olan insanlarda kafa karıştıran şey. geri gideyim diye arabalarını duvara vurur, düz gideyim diye magirusun kıçlarını dağıtırlar dikkatli olmazlarsa. o yüzden aracı kaldırırken iki kere düşünmelidir bu insanlar. "ulan ne sürüyorum" demelidirler.
  • gazın ölçüsünün kaçması halinde tehlike yaratma potansiyeli olan vites.