*

şükela:  tümü | bugün
  • "backing vocal" da denebilir
  • solistin arkasinda voka voka voka diye cigiran hede hodoler
  • back vocalin turkce meali
  • (bkz: uuuuu korosu)
  • (bkz: cant stop)
  • türkiyede en iyi yapan gruplardan biri mfo dür.yurt dışında çok fazla ama rock müzik çerçevesinde bakarsak jeff scott soto**,bon jovi,mr big,impellitteri,rolling stones* gibi gruplar ön plana çıkmştır.burada marifet aynı tonların bir oktav üstü bir oktav altından söylemek değildir.farklı tonlardan söylemektir.
  • gruplarda genellikle lead gitar ya da bas çalanların yaptığı iştir. hakkıyla yapmak, bazen vokal yapmaktan daha zordur. zamanlama ve strese karşı durabilme gerektirir.
  • şarkılara ruhunu katan şey. bir nevi sos.
  • ya tamam, çok önemli. olmazsa olmaz. ne back vokaller var vokalden daha yetenekli. konserlerde vokali genellikle onlar kurtarıyor, starı star yapanlar aslında onlar, gizli kahramanlar. bunların hepsi tamam, hepsi kabul. ama yine de yazık :(

hiç karizması yok bir kere. hem aşmış bir müzisyensin, hem de hiç karizman yok. zibidinin tekinin açığını kapatmak nasıl bir müzikal haz yaratabilir ki? şahsen ben eş dost akraba arasında "vaya con dios'da arkadan "neh nah nah nah" diye vokal yapanlardan biri" olarak anılmak istemezdim şu hayatta. yakıştırmazdım kendime. belki biraz şekilciyim ama hisleniyorum. dur hatta şiir yazıcam;

"back vokal!
    yine arkada...
    yalnız yine...
    gözlerinde bir hüzün
    neh diyor
    nah diyor
    olmaması gereken bir gecenin lacivertinde
    bunun için yaratılmış olabilir mi?
    bu muydu hayatının anlamı?
    kabullenilmiş tozpembe bir çaresizliğin karanlığında (ahah)
    elime dokunabilecek kadar yakın
    ama bir o kadar da uzak
    sırf arkada diye..
    sırf arkada olmayı kabullenmiş diye..
    mazlum gibi..
    yetim gibi..
    reva mı bu çektiği?
    yakışıyor mu bize?
    yazık değil mi?
    o back vokal sahipsiz mi?"