şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: gerizekalı)
 • "gerizekalı"nın doğru yazılan biçimi.

  ama ne iştirse artık, ekşi'de durum böyle değildir. "geri zekâlı" ifadesini içeren başlık bile açsanız, sizin "geri zekâlı"nız oluyor "gerizekalı".

  geri zekâlı.
 • son molotof kokteyli olaylardan sonra gezi parkı ile ses benzetmesini farkettiğim kelime.

  sen 90'lılardan direniş, devrim beklersen böle olur.
  -abi bu bayraklar garip bizden değiller galiba
  -ha onlar mı? onlar her karışıklıkta çıkıyor turluyorlar. terörcümüymüş neymişler eskiden. boş ver biz takılmaya devam. herkes kendine hacı.

  ulan 70liler 80liler yapamadı sizin neyinize internet beyinliler

  (bkz: gezi parkının yüzde kaçı 90'lı)
  (bkz: gezi parkının yüzde kaçı geri zekalı)

  not: tdk da mı otorite biz bitişik yazalım otonomiye de karşıyız. otokrasi miydi o hacı baksana bi netten.
  (bkz: yanlış terimler sözlüğü)
  (bkz: 90'lılardan direnişçi olur mu)
 • çok sevdiğim bir kelime dizisi. neden hakaret olarak görüldüğünü anlamıyorum. bazı insanlar gerçekten geri zekalıdır. bu bir hakaret değil, durum tespitidir. ve nerede bir geri zekalı görsem ağzım dolu dolu "gerriii zekaalı!" demekten zevk alıyorum. çünkü başka ne denebilir? anneye küfretmek hem cinsiyetçi hem de saçma. fucktı şuydu buydu, yine cinsel içerikli küfürler ve cinselliği bir aşağılama türü ya da bir hakaret biçimi olarak kullanmak istemiyorum. bunun yerine durum tespit ediyorum. "bence sen geri zekalısın," diyorum. birisi bana bunu söylediğim için dava açsa, ıq testi yaptırmasını isterim. büyük ihtimalle gerçekten geri zekalı çıkacaktır. ha birisi bana "geri zekalı" dese, "yanlış tespit yapmışsın, gel istersen ölçtürelim zekalarımızı," derim. onun yanlışını tespit ederek, yine ben doğru bir tespit yapmış olurum. kısacası bence bir hakaret değil, bir durum tespitidir.
 • etrafa verdiğim izlenim, ayrıca asosyallikle birlikte gelen kaçınılmaz izlenim. işin kötü yanı geri zekalı olmadığınız için geri zekalı sanıldığınızı anlıyorsunuz. tamam süper zeka değilim ama geri zekalı da değilim, sadece kalabalık içerisinde üzerimde hissettiğim yoğun baskı yüzünden saçma sapan davranabiliyorum. çoğu zaman kaslarım üzerimde hakimiyet kuramıyorum filan. bugün tekrar yaşandı bu durum dayanamadım, sözlüğe içimi dökeyim dedim. hayır olayı anlatmayacağım ama kötü işte.

  ingilizce kursuna giderken de böyle olmuştu. yaşca ve kıdemce benden çok büyük insanlarla aynı sınıfa düşmüştüm, başka bir şehirdeydim yalnız hissediyordum üstelik sınıfın seviyesi de benden epey ilerideydi. nasıl bir içine kapanışsa artık hocamız müdüre benden bahsetmiş, ciddi ciddi parasını boşuna mı alıyoruz bu gerizekalı mı yoksa demiş, allahtan müdür beni tanıyordu yoksa üzerime yapışacaktı. cevabımı sınav sonuçlarımla verdim o ayrı.

  yani siz siz olun içinize kapanmayın, rahat olun.
 • müşteri'ye onun açısından bakınca aslında kolaylıkla yapabilmemiz gereken bir şey'i neden yapamadığımızı anlatmaya çalışıp, anlatamadığım zaman hissettiğim sıfat. özellikle yapamama nedenimiz bazı arkadaşlarımızın şımarıklığı veya geri zekalılığı ise yeme de yanında yat.
 • tdk'ya ve nişanyan'a göre gerzek olarak kısaltılmış ve tekil sözcük haline gelmiş olan kavram.

  [şaşkına dönen eugenia anneliğin çekiciliğini anlamaktan uzak olduğunu kabul ederek töreni izleyen papaza inançlı biri olmak için ne gerektiğini sorar, papaz şöyle yanıtlar: "diz çökerek başlamalısın" - pascal'ın meşhur "diz çök ki geri zekalı olasın"ına yönelik (sahte entelektüel gururdan mahrum kalırsın) açık bir atıftır bu.] slavoj zizek - the thing from inner space

  (bkz: deli sikmek)
  (bkz: zeka geriliği)
  (bkz: gerizekalı/@ibisile)
  (bkz: retarde)
 • gerizekalı şeklinde yazan geri zekalıların doğrusunun başlıktaki şekli ile olduğunu öğrenmeleri gereken kelimeler grubudur. 2 kelimedir. geri ve zekalı. bir de o kıt türkçeleriyle başkalarına ayar vermeye kalkarlar.
 • hiç düşünmeden ağzımızdan çıkan bir söz...

  hepimiz bu lafı ettiğimizde karşımızdakinin zeka geriliğinden emin oluyoruz değil mi? kendimizi böyle rahatlatıyoruz.

  ama geçen gün şunu fark ettim dostlar...

  geri zekalı lafını en çok kullanan insanlardan biriyim. biliyorum şımarık kızlar, babişkolarının prensesleri de çok seviyorlar bu lafı. ağızlarında sakız gibi sürekli, geri zekalı.

  ben tabi konumum ve yaşım gereği insanların suratına, şımarık beyinsiz kızlar gibi, geri zekalıııııaaa diyemiyorum.

  ama benim de aklımdan sürekli bu geçiyor.

  işte sonra fark ettim ki, ulan asıl geri zekalı benmişim.

  evet.

  bildiğiniz geri zekalıyım ben.

  çevresindeki bütün salak kızlara, şımarık bebelere, zengin çocuğu piç kurularına, babişkosunun prensi/prensesi pompişlere geri zekalı derken... aslında kendi geri zekalılığımı unutmuşum.

  yani işte diyorum ya, insanlara geri zekalı diye diye kendi geri zekalılığımızı unutuyoruz.

  ama yine de şu fark var... bana geri zekalııııaaa diyen bir kız, benden akıllı. onu artık biliyorum. kız haklı yani. ben geri zekalıyım.

  bundan sonra insanlara geri zekalı demek yerine, onlara küfür etmeye karar verdim. mesela bir arkadaşmın aptalca hareketler yaptığını mı düşünüyorum? içimden geri zekalı demek yerine, senin tıyniyetini skim tonguçcan, diye geçiricem.

  bence böylesi daha etik, çünkü dünyada görüp görebileceğiniz en geri zekalı insan benim ve başkalarına geri zekalı demem mantık olarak doğru değil.
 • tam 15 gündür "ya senin mail vardı şifresini söylesene şunun" diyen aptal'a "yeni mail aç, şifreyi hatırlamıyorum" diyorum.

  3 dakika lan, isim yaz, mail adresini ve numaranı yaz olsun bitsin.
  bu beceriksizlik ve aptallık çok kötü.

  lafa geldi mi bunları oraların kralı zannedersin.
  alırlar, verirler, yaparlar, ederler, asarlar, keserler ama en ufak işleri beceremezler.

  ayrıca bu dandik insan bana "güldür güldür" de övüyor.