şükela:  tümü | bugün
  • sanıyorum uzlaşarak, yumuşaklık ve tolerans göstererek olmaz

ışık ile karanlık aynı yerde olmaz, varlık yokluk savaşıdır bir nevi bu. biri varsa diğeri yoktur, diğeri varsa öteki yoktur. kurt ile kuzu dost olur ama gerici ile ilerici dost olmaz, el sıkışmaz öyle değil mi?

herkes işin bir ucundan tutacak, gerekirse taşın altına elini sokacak
  • 90'lın yıllarda her mgk toplantısında vurgulanan "irticai tehlike"nin ne olduğunu birebir yaşadık.
  • on sene evvel ankara arkadaşlar oturduk konuşuyoruz,herkes devrimci mülkiyet emek sermaye tartışması var ,klasik olarak ben dedim ki ;hepsiden önce siz evvela var olanı koruyun,o ne ki neyi koruyalım dediler, laikliği ve cumhuriyeti koruyamazsak çok uzun sürmez adım adım geriye çağ atlarız,mısır ve iran'in kaderi bize çok uzak değil yaa ya falan şimdi onlar düşüyor ne olacak ne bitecek diye benim kafam çok rahat serbest piyasanın vahşi kapitalizmin damga vurduğu bankaların en çok kâr ettiği dönemde şeriat falan gelmez gelmesi için farklı bir mezhep icat etmek gerek örn; hanifilikte 10 liralık ürünü 30 liraya satamazsın sadece %10 kâr koyarsın bunu yapmaya kalksalar ticaret çöker ,vergilerinde azaltmak saraydan azat olmak lazım bu da zor iş, halkın içindekilere gelecek olursak onlar hep varlardı varlıkları yoktu sadece şimdi çarklar onların makarnası sardığı için çok rahatlar ama olimpiyat tanıtımında bir tanesini görmedik .bunlar reylerin sürekliği için hazırlanan planlı eylemler.
  • kemal okuyan yazısının başlığı, ilk entry'de yazanlara katılmamak elde değil...

ama ne kadar kararlı olunursa olsun ancak örgütlü olunca verilebilecek mücadele.

"önce yobaza yobaz demeyi bileceğiz. yobazı düşman belleyeceğiz. yok efendim ötekileştirmeyeyim, aman da öbürküsüleştirmeyeyim diye diye yobaza meşruiyet kazandırmayacağız.

olabildiğince karşıtlıkları belirginleştirecek, alabildiğince yobazı ötekileştireceğiz.

herhangi bir dine inanıp özel yaşamında o dini yaşayan ile dinciyi, din alıp satanı, din tüccarını, siyasal islâmcıyı, dinsellik dayatıcısını kesin ve net çizgilerle ayıracağız. ayıracağız ve ikincisiyle dişe diş, göze göz savaşacağız.

insanlığın tüm ilerici birikimine savaş açan, arsızca, pervasızca tüm ileri değerleri yok etmeye çalışan siyasal islâmcıya karşı laiklik bayrağını bir an bile elimizden bırakmayacağız.

“laikçi”, “darbeci”, “tepeden inmeci”, “halkın değerlerine saygısız” diye diye bizden taviz koparmaya, aklımızı çelmeye çalışanları ciddiye almayıp doğru bildiğimiz yolda yalnız kalsak da yürüyeceğiz.

laiklik kavramının içini boşaltmaya, laikliği “özgürlükçü laiklik”, “inançlara saygılı laiklik”, “sekülerlik” gibi müdahalelerle sulandırmaya çalışan liberal ihanet odaklarını elimizin tersiyle bir kenara iteceğiz.

“inançlara saygılı laiklik” lafazanlığının aslında laikliğin tümden inkârı anlamına geldiğini bilerek, bu liberal hileye kanmayacağız.

katıldığımız mitingin adı “laik ve bilimsel eğitim mitingi” ise, o mitinge laiklik ve bilimsel eğitim talebiyle gideceğiz, “yaşasın inançların özgürlüğü” gibi liberal soslarla bulandırılmış pankartlarla akp değirmenine su taşımayacağız.

göğsümüzü gere gere, gönül rahatlığıyla laikliği savunamayan her siyasal hareketi gerekirse ötekileştireceğiz, karşımıza alacağız.

laik olmayan, laikliği küfür kabul eden, laikliği kavramsal olarak bozmak için önüne çeşitli sıfatlar takan, aydınlanmaya karşı çıkan tüm siyasal islâmcıları, dinci gericileri, dincinin havuzunda takla atan liberalleri, yobazları ve ülkeyi bir yobaz tarlası haline getirmeye çalışanları külliyen reddedeceğiz.

laikliği gerçek anlamıyla, yani “insan aklını ve yaratıcılığını her türlü vesayetten ve özellikle dinsel vesayetten korumak, güvence altına almak, aklın özgürleşmesini gerçekleştirmek; bunun karşısında dinsel inançları özel yaşam alanlarına ve siyasetin dışına göndermek” olarak algılayıp uygulayacağız.

laikliğin herkese, her kesime, hepimize ama en çok da işçi sınıfına, ezilene, yoksula, sömürülene lazım olduğunu bir an bile aklımızdan çıkarmadan, sınıf mücadelesiyle laiklik mücadelesini birbirinden ayrılmaz bir bütün haline getireceğiz."link
  • alkolizmi yaygınlaştırarak mümkündür.

dertleri hiç hayatları boyunca kafa olmamaları. şerefinize.
  • yapılabilecek en iyi şey, ilk fırsatta tüm eğitim kurumlarında devrim sayılabilecek değişiklik yapılmasıdır.

yani bataklığı kurutmazsan istediğin kadar sivrisinekle mücadele et sonuç aynı olur.

bir diğeri ise yukarda bazı arkadaşların dediği gibi tavizsiz olmak gerek. malum bunların en iyi yaptığı şey, başta din olmak üzere herşeyi istismar etmektir.
  • tkp'nin yapacağı iş değildir, o işi ancak kemalistler yapar.

bugün, akp tarafından rövanşı almak için açılan 28 şubat davası için yetmez ama evet diyen, kapsamının daha da genişletilmesini isteyen tkp'yi geçiniz.

ayrıca aramaya inanmak:

(bkz: irtica ile mücadele)
  • aydınlanma felsefesi ile mümkün olmadığı iddia edilen mesele. peki yerine ne öneriliyor. gericiliğe teslimiyeti salık veren post modern zırvaları. demokraasi falan. demokrasi diye diye basacağı toprak kalmayan bir avuç seküler liboş kalana dek savunur artık bu zırvaları.
    (bkz: yetmez ama evet) diyenler napıyorlar acaba şu anda yaa. dur ya bi tanesi değil miydi şu hani pılını pırtını toplayıp avrupada kendisi için açık vaziyette bekleyen kürsüsüne yerleşen. bir tanesi de şu anda silivri'de üşümekte. yazık battaniye gönderelim kendisine. boyun eğdiği iktidar gözünün yaşına bakmıyor ama biz hümanistiz elhamdürillah.