şükela:  tümü | bugün
 • bu yuzden gerilimin tasinacagi iletkenin giris tarafina cikis tarafinda istenenden daha yuksek bir gerilim uygulanmasi gerekir. kullanilacak iletken kesidini belirleyen en onemli parametredir.
 • gerilim bu, her şeye takılıp düşebilir, direnç olur endüktans olur hiç fark etmez..
 • yüzde olarak gerilim düşümü hesabı yapmak istiyorsak (üç fazlı ac şebeke için); %epsilon = % (100*l*p) / (k*q*u^2)

  l : hattın km cinsinden uzunluğu
  p : hattın ilettiği aktif güç
  k : hat iletkeninin öziletkenliği
  q : iletkenin kesiti
  u : hattın nominal gerilimi (fazlar arası)
 • alçak gerilimde ~1000 mt den sonra elektriğin sağlıklı iletilememesine sebep olan faktör olarak bilinir. beladır!
 • kablonun kesit alanını bulmak için gerekli hesaptır.örnek vermek gerekirse tedaştan sayaca sayaçtan da 7kw kurulu güce 15 m iletim yolu belirlensin.

  u=380 v olarak alınır.bakırın iletkenlik katsayısı 56 dır.
  %€=0.0124*(l*p)/s olur.
  gerilim düşümü 1.5 i geçmemelidir. %€ < 1.5 şartı sağlanmalıdır.
  %€= 0.0124*15*7/s = 1.302/s < 1.5 bu 1.şart diğeri ise kablodan ne kadar akım geçeceğidir.

  p=kök3*u*ı*cosa (cosa genelde 0.8 alınır.) burdan akım yaklaşık olarak 13.3 a gelir.nyy tipi kablonun tablosundan ne kadar akım taşınacağına bakılır.
  2.5 mm^2 lik kablo 21 a taşır uygundur fakat ısınmaya sebep verir bu yüzden sigorta atabilir.

  4 mm^2 kesit alanlı kablo bu iş için en ideal kablodur.
 • uzunluk 1 km'nin altında ise hesaplamak kolaydır da, üstüne yüksek matematik bakar.
 • alçak gerilimde (<1 kilovolt) gerilim düşümü hesabı yapılırken endüktif ve kapasitif etki göz ardı edilir. yani hesaba katılmaz. örneğin, bir aydınlatma iç tesisatında bu hesap yapılırken iletkenin sadece direnci ön plana alınır ("çek iki buçukluk ne uğraşacaksın beya" da denebilir bu duruma.). fakat yüksek gerilimde (piyasada 10 kilovolt, 6 kilovolt gibi gerilim seviyelerinin ismi orta gerilim olarak yerleşse de 1 kilovolt üstü gerilim seviyeleri teknik olarak yüksek gerilimdir.) bu hesap yapılırken endüktif ve kapasitif etki de hesaba katılmak zorundadır. zaten mühendislik de aslında bunu gerektirir. alçak gerilim tesisatındaki tırıvırı reaktansları kim takar. ama bir iletim hattında kapasitif etki nasıl göz ardı edilsin? (havai bir iletim hattını düşünün; iletken olan hat, arada yalıtkan olan hava ve yine iletken olan toprak. bildiğiniz kondansatör.) ya da koskoca bir bobin olarak düşünebileceğiniz transformatörün endüktif etkisi nasıl ihmal edilsin? nitekim gerilim düşümü hesabındaki uyulması gereken sınır değerler, mühendislik yaklaşımlarını da içerecek şekildedir.