şükela:  tümü | bugün
  • developer'ın makinasına geçip 1940'lardan kalma o parmak hazırlık hareketiyle "ya bunlar çok kolay" deyip saçma sapan kodlar yazmak bu tipolojinin en sinir bozucu adetidir. exception handling nedir, ne değildir, runtime exception nerede fırlatılır, log ve alarm mail'lerini falan umursamaz hayvanın evaldı. "sen yap, sonra bakalım, projenin deadline'ına şu kadar kaldı" gibi kaygılara projenin annesinin 7 doğurmasının yegane sebebi kendisidir. teori ve pratiğin teori ucunda yaşamını sürdüren bu hayvanın yaptığı design'ın rezil olması, üstüne bir de yapılan işleri küçümsemek zorunda kalacak kadar zayıf bir egoya sahip olması da bir başka husustur, toplumsal doku zenginliğine böyle katkıda bulunur genetik hata.

akademik kökenli olmaları muhtemeldir, saha bilgisi olmaması vesilesiyle bir projenin nasıl sıçabileceğine dair pek fikirleri yoktur. yazdıkları kritik bir modül/proje sayesinde gökten zembille inmiş gibi bir havaya bürünüp, yazılım süreçlerini hiçe saymak suretiyle programcı ve testçinin hayatını zindan ederler. bunu hangi hayvan mimar yapmış diye düşüncelere dalar insan.

aynı kodun farklı şekilde yazılabileceğini, kod kalitesinde uygulanan paradigmaların değerini idrak edemeden patron mutlu olsun diye baskı yapmak gibi oldukça sinir bozucu huyları vardır.
  • - sayın mimarım, design'ın değişmesi lazım
    + neden ?
    - müşterinin önceden tek bir talebi vardı, modülün şu kısmını ona göre yazdım, şimdi 20 talebi var, bunlara göre yapıyı değiştirmek istiyorum.
    + kod çalışıyorsa buna gerek yok!
    - peki ama ben projeden ayrıldıktan sonra yeni feature ekleyeceğiniz zaman götünüze girecek benden söylemesi...
    + girsin tabii, amacım o ki :)))