şükela:  tümü | bugün
 • sovyet kozmonotu(1935-2000)
  1961’de yaptığı uzay yolculuğu nedeniyle aşağıdaki tanımları da hak etmiştir.

  1. uzayda 24 saatten uzun süre kalan ilk insan
  2. dünyanın civarında bir turdan fazla dönen ilk insan
  3. uzaya çıkan ikinci insan
  4. uzaya çıkan en genç insan(25 yaşında çıktı. bu rekor halâ geçerlidir.)

  yuri gagarin başlığından buraya neden gönderme yapıldığının açıklaması: rus halkının inanışına göre(bu tesbit benim oldukça kısıtlı sayıda olan rus tanıdıklarımın ifadelerinden başka hiçbir kaynağa dayanmamaktadır), uzaya çıkan ilk insan olmayı aslında german titov hak etmiştir. titov hem bilgi, yetenek ve zeka bakımından yuri gagarin’den daha iyidir, hem de halk tarafından çok daha fazla sevilmektedir. zamanın sovyet yönetimi de bunların farkında olduğu için ilk deneme için titov’u uygun görmektedir. ancak ortada bir sorun vardır, titov’un ismi. her ne kadar katıksız bir rus olsa da “german” isimli bir kişiye uzaya ilk çıkan insan olma onurunu vermek istemezler. sonuçta tarih, uzaya ilk çıkan ülkeyi değil ilk çıkan kişiyi hatırlayacaktır ki bu da zaferin bir şekilde almanlarla paylaşılması demekti. böylece ülkenin en iyi ikinci kozmonotu olan ama tipik bir rus ismine sahip olan yuri gagarin ilk kozmonot olarak seçilir. titov ise bir sonraki uçuşta yukarıda sayılanlarla yetinmek zorunda kalır. daha sonra politikaya atılır, önemli mevkilere filan gelir.*
  (bkz: yuri gagarin)
 • eski bir buz hokeyci. nhl bile görse de asla adaşı kadar ünlü olamadı...
 • vostok 2 projesiyle uzaya çıkmış ikinci insan evladıdır. uçuşu sırasında otomatik pilot kullanmayıp aracını kendisi kontrol etmiştir. ayrıca uzay hastalığına yakalanmış ilk insan olma şerefi de bu yoldaşa aittir. kabindeki ısıtıcının arıza yapması nedeniyle 6.1 dercede görevini tamamlamıştır. fakat dünyaya dönüşte yuri gagarin'in başına gelen terslik german titov'un da başına gelmiştir. hizmet modülü iniş modülünden ayrılmamış, aradaki bağlantı kabloları atmosfere girişte yanarak kopana kadar döne döne dünyaya dalmıştır.
 • geçenlerde german titov'un (sadece adının değil) öğretmen çocuğu olmasının da kendisinin seçilmesinde olumsuz bir faktör olduğunu okudum. yuri gagarin çiftçi bir aileden geliyormuş ve bu da kominist rusya için daha uygun bir propoganda aracı olarak görülmüş.
 • uzaydaki ilk kozmonot olamama sebebi, aslında ismi veya ailesi değil, liyakatıdır.

  german titov bu işi en iyi başarabilecek kozmonottur eğitimi gereği, uzayda yapılması düşünülen şeylerin yapılması hususunda. ancak bunun yapılabilmesi için, öncelikle bir insanın uzaya canlı gidip canlı dönebileceğinden emin olunması gerekmektedir. o yüzden sovyetler, böyle bir kalifiye elemanı riske atmaktansa, bu deneyi gagarin üstünde yapmayı tercih etmiştir. ki hemen hemen herkesin kabul ettiği çok büyük bir olasılık vardır; gagarin uzaya giden ilk insan değil, uzaydan canlı dönen ilk insandır.

  gagarin'in şansı yaver gitmiş, dünyaya dönmeyi başarabilmiştir. bu da onu tarihe geçirmiştir, şansı yaver gitmese de german titov yine ikinci insan olacaktır uzayda, çünkü başka bir kozmonot denenecektir bu sefer de.
hesabın var mı? giriş yap