şükela:  tümü | bugün
 • germeyin beni anlaminda bir sozcuk.
 • ingilizcede almanlar. (bkz: german) (bkz: igrenc espri)
 • hint avrupa dil ailesinin bir alt ailesi olup, ingilizce, almanca, hollandaca, danca ve günümüzde kullanılan diğer iskandinav ülkeleri dillerinin kökünü oluşturur.
 • (bkz: germen menusu)
 • bugünkü almanya'yı, bohemya ve polonya'nın batı bölümünü kapsayan cermanya'da m.ö. 3. yüzyıldan 9. yüzyıla kadar oturan halk veya bu halktan olan kimse.
  http://www.tdk.gov.tr/tdksozluk
 • ms 5. yuzyilda civarinda roma imparatorlugu paganlik'tan hristiyanliga gectigi zamanlarda ren ve tuna'nin guneyine gecerek, bati roma imparatorlugunu sona erdiren kavimlere verilen isim.bunlar savasci kavimlermis. romali tarihci tacitus'un soyledigine gore "savas sirasinda kabile sefinden daha fazla kahramanlik gosteren birisi olursa bu sef icin bir utanc kaynagi olurmus. kabilenin geri kalani icin de en az sef kadar kahramanlik gostermemek utanc kaynagi sayilirmis. yenilgi sonrasi, sag kurtulanlarin, utanclarina son vermek icin kendilerini asmalari sikca ratlanan bir olguymus. bunlar, mavi gozlu, kizil sacli, iri-yari, kuvvetli insanlarmis. savas sirasinda kadinlar kocalarina yemek getirir ve onlari cesaretlendirirmis (buyuk ihtimalle tacitus bunu, yozlasmis roma kadinina taslama olarak abartmis yazilarinda). kumara ve ickiye cok duskunlermis (surpriz). ictikleri icki de "arpa ve bugdaydan fermente edilerek, saraba benzeyen bir kivama getirilen bir icki" olarak anlatilmis tacitus tarafindan. germen erkek cocuklar 18 yasinda erkek olmus sayilirlarmis ve "comitatus" denen savasci gruplara katilmaya hak kazanirlarmis. en kahraman savascilar cok savasan "comitatus"lari tercih edermis cunku bunlar baristan hoslanmazlarmis ve savas zamaninda san-sohret kazanirlarmis. savasmadiklari zaman, erkekler uyuyup, yemek disinda bi sey yapmazlarmis. ev ve kabile yonetimi bu donemde kadinlara, yaslilara ve kuvvetsiz grup elemanlarina kalirmis. dini inanislari da zamanin benzer kultur seviysindeki gruplarindan cok farkli degilmis. tanrilarini kutsal gol ve nehirlerle ozdeslestirirlermis. en buyuk tanrilari wotan (odin veya woden)mis, krallarinin onun soyundan olduguna inanirlarmis. savas ve gok gurultusu tanrisi thor da onun kadar onemli bir tanriymis. diger bir savas tanrisinin ismi tiw'mis. wotan'in karisinin ismi de frigg'mis... wednesday (wotan's day), thursday (thor's day), tuesday (tiw's day) ve friday (frigg's day)bu isimlerden gelmekteymis... sosyal yapilarinin en kucuk olusumu tabii ki kan bagi olan ailelerin olusturdugu klanlarmis, bunlar birleserek kabileleri olustururlarmis. savas tehdidi sirasinda kabileler birlesirlermis, savas bittiginde tekrar ayrilip, ayri yasamlarina devam ederlermis... simdilik bu kadar...
 • başta almanlar ardından avusturyalılar isveç , norveç, danimarkalılar, hollandalılar,izlandalılar,ingilizler ve hırvatları içine dahil eden ırk.

  edit; dios uyardı sağolsun. düzeltme yapalım. zamanın 3.reich bakış açısından-ırk sınıflandırmasından böyle bir değerlendirme yapabiliriz. hırvatlar slavdan çok cermen görülüyordu.
 • isveç, norveç ve danimarkalıları da içine almaz ancak birçok avrupa milleti aslen cermen soyludur. danlar ayrı bir ırk ayrıca iskandinavya nispeten cermen etkisi dışında kalmıştır.

  cermen soylular geri planda kalan ticaret ve dolaşımın olmadığı ilkel bir arazide yerleşik iken hun kavminin asya'daki durum itibariyle batı'ya yürüyüşleri kavimlerin zaten yerleşik olmayan düzenlerini kitlesel değişikliklere zorlamıştır.

  bugün anglo-sakson denilen milletler cermen soyludur ancak bir anglo-sakson ülkesi olan ingiltere cermen niteliklerden uzaklaşmıştır. çünkü dan istilası, kelt varlığı, roma geçmişi gibi etkenler farklılaşmayı zorunlu kılmıştır. franklar da bir cermen kavmidir ve günümüz fransız milletinin asli ırkıdır.

  ispanyol ulusunun millet olarak ortaya çıkışı konusunda ise cermen etkisi yine tartışılmazdır.cermenler vizigot/ostragot kavimlerini iberya ve kuzey afrika'ya doğru göçe zorlamışlar ve nihayet lombartlar derken latinler yani italyanlar, romanlar milletleşmiştir. , slavlar ise fin-ugor diye tabir edilen toplulukların kaynaşmaya başlaması ile baltık doğusundaki slav asli unsurlarından rus milletini ortaya çıkarmıştır. diğer slav toplulukları ise sırp ve bulgarlardır.

  ilginç olan ise kavimlerin bu büyük coğrafi hareketlerinin avar, hun, macar gibi avrupa'ya gelen ve gerek siyasi gerek coğrafi gerekse de ırki anlamda büyük etkileşimlerin ana sebeblerinden olan asya kökenli milletlerin nereye sürüklendiği veya nasıl eritildiğidir.

  sahasında otorite sahibi akademisyenlerden dahi macarlar'ın ve bulgarlar'ın asli türk'tür fikirlerine rağmen avrupa'da bahse konu olan milletlerin türk kökenlerine dair ciddi bir araştırmaya yönelmemesi daha da bir ilginçtir.

  şu tarih'in bilinmeyenleri matematiğin bilinmeyenlerini mumla aratıyor.
 • (bkz: nur germen)
 • günümüzde avrupalı denilen neredeyse tüm milletlerin ataları. (alman, fransız, ingiliz, avusturyalı, belçikalı; kısmen italyan, ispanyol, belki iskandinav, rus)
  işin ilginç tarafı ise bu milletlerin 400'lerden sonra oluşmaya başlamış olması.
  önceki avrupalılar ya asimile olmuşlar (roma) ya da avrupanın köşelerinde kalmışlardır. (yunan)