şükela:  tümü | bugün
  • germencik ilçesi 1950 yılından önce etrafı sazlık ve bataklık bir arazi ile çevrili küçük bir bucak merkezi iken 1950’yi izleyen yıllarda günden güne gelişme göstermiş civar köylerden gelen insanlar bu küçük kasabanın nüfusunu 10689'a kadar yükseltmiştir. 1947 yılında ilçe merkezi olan ilçenin halkını çevre köylerden gelenler, son yıllarda doğu illerimizden gelen vatandaşlar ve çoğunluğunu da yerli halk oluşturmaktadır.

ilçede yaşayan halkın geçimi genel olarak çiftçiliktir. çoğunlukla aile tarımı yapılır. kadınlar bahar mevsiminden kış başlarına kadar incir işletmelerinde çalışırlar.

germencik halkı örf, adet ve geleneklerine bağlıdır. düğünlerde, bayramlarda, ziyaret ve yardımlaşma gibi gelenekleri devam ettirirler. kış günlerinde aileler arasında karşılıklı ziyaretler yapılır. ilçe halkı birbirlerine akraba yada komşuluk bağları ile bağlıdırlar. çoğunlukla birbirlerini tanırlar.

ilçede şehircilik

ilçede ihtiyacı karşılayabilecek durumda bir belediye teşkilatı vardır. yeni imar planı ile ilçeye gerçek bir şehircilik anlayışı gelmektedir. yakıt, içme suyu ve tansa aracılığı ile tüketim mallarını halka arz etmeye çalışmaktadır. şehire daha iyi bir görünüm kazandırmak için belediye binası önüne güzel bir park yapılmıştır. kooperatifçilik yaygınlaşmakta öğretmenler sitesi ve özlem kooperatifleri kurulmuştur.

ilçede kiyafet

kadınlar çoğunlukla belden aşağı (eteklik) denilen siyah kumaştan yapılmış giysi giyerler. başlarına (üstlük) denilen örtü örterler. evlerde ise şalvar giyerler. erkekler ise genellikle başa şapka ve pantolon giyerler. eskiden başlarına (çember) denilen poşi bağlarlardı. alta külot pantolon ceket giyerlerdi. yeni nesil kıyafeti ise moderndir.

germencik'te kültürel durum

eğitim ve öğretim vasıtası olarak ilçede devlet ve halkın yardımı ile yapılmış bir çok programlı lise, dört ilköğretim okulu ve halk eğitim merkezine bağlı çıraklık okulu vardır. öğrencilerin boş vakitlerini değerlendirmeleri için çocuk kütüphanesi vardır. ayrıca halkın dini ibadetlerini yerine getirmesi için dört tane de cami bulunmaktadır.
  • eskiden sazlıklarıyla ünlü germencikle kuşadası arasında bu konuda ciddi bir rekabet yaşanırdı. iki ege köylüsünün pazaryerindeki tartışmasında sarfedilmiş şu sözler biz yazlıkçıların diline yıllarca pelesenk olmuştu.

-kuşadalı köylü: yaramaz bu kaaaagıllaaa *
    -germenciklli köylü: de baaaaakkk, geemenciğin kaaagılarıyla kuşadası'nın kaaaaagıları bir oluuuu mu?
  • adalı gençler tarafından cörmincik diye dalga geçilen aydın ilçesi.
  • aydın'ın yanılmıyorsam incirliova'yla ortaklar arasında yer alan ilçesi.
  • ''gagı var gagıcık vaaa, gagıdan gagıya faaark va, gagı var dığnak gibi ,gagı va bağmak gibi'' sözünün sıkça kullanıldığı aydın'ın ilçesi
  • 17.12.2005 tarihli sayısal loto çekilişinde 6 bilen 2 talihliden biri bu ilçeden çıkmıştır.
  • aydın -kuşadası yolu üzerindeki jeotermal potansiyeli yüksek bölge. ilçede oldukça güzel bir konumda bulunan, güzel tesislerin bulunduğu alangüllü kaplıcaları görülmeye ve kullanılmaya değerdir.
  • simite gevrek, ay çekirdeğine çiğdem diyen feysbuk kitlesinin çoğunluk oluşturduğu, taze incire kaba, tereyağına kaymak yağı, yamuka yılık denilen * son yirmi yıldır nüfusunun 12.300 olarak sabitlendiği, ulan bu kadar insan da bu yerin neresinde ola ki diye merak uyandıran, aydın ilimizin güzide ilçesi.

sanılanın aksine * isiminin değirmencik kelimesinin söylenim biçimini zamanla kaybetmesinden geldiği söylene gelmektedir.
  • incir ve zeytin üretimi ve işlemesi yaygındır bu ilçede.
  • türkiye'nin ikinci jeotermal enerji santralinin bulunduğu ilçedir.