şükela:  tümü | bugün
 • germiyanoğulları (1300-1429)

  germiyan türkmenleri önceleri malatya civarında iken, 1.nci alaaddin keykubad zamanında kütahya havalisine göç etmişlerdir . germiyan aşiretinin reisi alişir bey ve oğulları selçukluların hizmetinde bulunmuştur. 1.nci yakup bey zamanında kütahya merkez olmak üzere kula, simav ve denizli çevresinde germiyan beyliği kurulmuştur (1300). 1.nci yakup bey zamanında germiyanoğulları sınırlarını ege'ye kadar genişletmiş; bizans'ı vergiye bağlamışlardır. 1.nci yakup bey'in ölümüyle aydınoğulları, saruhanoğulları, karesioğulları gibi yeni beylikler ortaya çıkmıştır. germiyan beyleri, osmanlılarla yakın ilişkiler kurmuşlardır. germiyan beyi süleyman şah'ın kızı devletşah hatun, şehzade yıldırım bayezid ile evlenmiş; çeyiz olarak simav, emet ve tavşanlı ve çevresi osmanlılara bırakılmıştır. ancak 1.nci murad'ın kosova'da şehit düşmesi üzerine 2.nci yakup bey anlaşmayı bozdu. yıldırım bayezid bunun üzerine kayın pederini hapsederek ülkesini topraklarına kattı (1390) . osmanlıların ankara savaşı'nda yenilmesinden sonra timur, diğer beylikler gibi, germiyanoğulları beyliğini de tekrar canlandırmıştır(1402). 2.nci yakup bey yeniden beyliğin başına geçtiyse de, yerine geçecek evlâdı olmadığından, ülkesini osmanlılara vasiyet etti. ölümünden sonra germiyan beyliği osmanlılar tarafından ilhak edildi (1429). batı anadolu'nun önemli şehirlerinden olan kütahya, sonraları anadolu eyaletinin merkezi yapılmıştır.
 • anadolu selçuklu devleti yıkıldıktan sonra, kütahya civarında hüküm sürmüş bir beylik.
 • hala bu soyadi ta$iyan ki$ilere rastlanilmaktadir. osmanli devletine sava$la degil ailelerin kan bagiyla katilmi$tir..
 • soyağacımda ulaşabildiğim en üst nokta..
 • osmanlıya çeyiz yoluyla katılan beylik
 • osmanlı beyliğine bir evlilik nedeniyle kütahya, tavşanlı ve emeti çeyiz olarak vermiş beylik
 • alevi turkmen tarihi ve saltuklular isimli kitabin yazari veli saltik'in kitapta yazdigina göre kürt asilli bir aile ve onlarin beyligi.
 • beylikler döneminin detroit pistons takımı. kötü çocuklar... devlet ana'da bile kemâl tahir germiyan alişar bey'i kara osman'ın (osman bey) kancık hasmı olarak tasvir etmiştir. döneme dair kimi tarih çalışmalarında da germiyan illeti gibi tabirleri kullanılmaktadır.

  bence serseri ruhlu oldukları için diğer beylikler çekemiyordu germiyanoğullarını. isim de bir afili zaten. tam kötünün karizması. (bkz: darth vader)
 • ismi dolayısıyla hep bir cermen kavimiymiş izlenimi uyandırır bende bu beylik.