• sürekli mastar halindeki yuklemlerle konusan kızılderili.
  • ünlü apaçi şefi {tommiks okumanın yararları şimdi belli oluyor} bi de bazı tipler böyle bağırır ekşına giderken... bi nevi savaş çığlığı...
  • yakalanıp topraklarından (bkz: arizona) uzaklara sürüldükten sonra amerikan reklam endüstrisinin kurbanları arasına girmiş apaçi şefi...
    ekmek parasını daha sonra kabilesinin yaptığı hediyelik eşyaları satarak kazanmaya başlamıştır... ayrıca ölümünden bir kaç sene evvel hristiyan olmuştur
  • (bkz: apache)
  • parasutculerin ucaktan atlarken attigi ciglik. geronimooooo!!! seklinde kullanilmasi makbuldur.
  • kizilderili ismi "esneyen adam" anlamina gelir.
  • million dollar hotelde, jimmy smitsin oynadigi kizilderilinin de adidir ayni zamanda...
  • beyazlara karşı savaş yoluyla direnen efsanevi apaçi lideri. adını, ilk büyük katliamını yaptığı kaskiyeh kasabasının koruyucu azizi olan saint jerome'dan almıştır. kasabaya saint jerome gününde girmiş ve hiçkimseyi sağ bırakmamıştır. bu olaydan sonra iyice efsaneleşmiş, ve devletin apaçilere olan tavrının daha da sertleşmesine sebep olmuştur.
  • ""her şeyi açıkça bildikleri halde şimdi diyorlar ki, ben kötü biriymişim. hatta oradakilerin en kötüsüymüşüm. ben ne yaptım ki? ağaçların gölgesinde ailemle birlikte yaşayıp gidiyordum." uzun süre meksikalılarla savaşarak, mükemmel bir gerilla tekniği geliştiren apache halkının savaş şefi, toprakları ve onuru için bitmeyen bir mücadele yürüten geronimo kızılderili mücadelesinin sembolüdür. ailesini katleden meksikalılar ile ölümüne bir mücadele veren goyathylay, meksikalıların taktığı geronimo ismi ile tanındı. cochise'den liderliğini devraldığı apache çeteleriyle arizona, meksika, sierra madre ve mogollan dağlarında geleneksel yaşam tarzı için mücadele etti. binlerce askere yıllarca kafa tutan büyük savaşçı zaman zaman teslim olmak zorunda kaldı ancak ilk fırsatta kaçıp tekrar mücadelesine başlamaktan geri durmadı."

atlas dergisinin haziran 2001 sayısının kızılderililer posterinden...
hesabın var mı? giriş yap