şükela:  tümü | bugün
 • hermann hesse'in uzun aradan sonra yine afa yayıncılıktan çıkmış olan kitabı
  içine kapanık müzisyenin yaşama ve insanlara tepkisini,baş kaldırısını,korkusunu güzel bir uslupla aktarmış yazar
  hermann hesse severlerin damak tadına uygun
 • hermann hesse'in aynı isimli kitabındaki karakterin adı ...
  ki kitaptan bahsetmek gerekirse klasik hesse tarzı bi kitap olup, tavsiye edilebilir, bay khun karakterinin korkuları, eziklikleri insana kendini hatırlatabiliyor, ben bu esere bir aşk hikayesi bile diyebilirim .. dedim..
 • sonuna e ilavesi ile gertrude elde edilebilen bir isim.
 • hermann hesse'in kötü giden ilişkileri üzerine mutlakiyeti evliliklerde ve ilişkilerde aradığı dönemde yazmış olduğu, biraz "kiralık konak" kokusu aldığım ve müziğin söz ile bu kadar güzel ifade edilebilineceğini düşündüğüm roman.
 • kamuran şipal'in çevirisini yaptığı yapı kredi yayınlarından 2004 yılında ikinci baskısı yapılan ve bendenizin ilk okudugu herman hesse kitabı. sanırım yazarın diger kitaplarınıda okuyacagım...hayatından içinden, hoş bir anlatımı olan roman...
 • hermann hessein bu kitabinda anlatici, kuhn, genc ya$ta sakat kalan bestekardir. diger ana karakterler depresif opera sanatcimiz muoth ve guzel sesli baci gertrud idir. roman bu uclunun ili$kilerine odaklanmaktadir. kuhn ya$adigi tum co$kulari ve umitsizliklerini besteledigi operaya akitir ve hermann hesse bunu o kadar guzel tasvir eder ki ki$i bu var olmayan eseri asla dinleyemeyecegi icin kudum kudum kudurur..
 • kuhn'un isviçre'nin küçük dağ köyüne yaptığı yolculuk ve burada geçirdiği kendine ve müziğe değin deneysel zamanlar için diyebileceğim tek şey ''okurken yaşadım ve huzuru buldum''. kitapta hikayenin geçtiği zamanla ilgili hiçbir bilgi olmaması ve okurun hayalgücüne bırakılan başka başka boşluklar çok yerinde bir hayalgücüne itiyor algınızı.
 • ana fikri; amor omnia(filmde bu şekliyle geçer, (bkz: amor vincit omnia)) olan dreyer'in son eseri. evet anlatım ziyadesiyle durgundur ama sırf "gabriel lidman" karakterinin müthişliği için dahi izlenebilir. şair gabriel lidman'ı canlandıran oyuncu, gertrud'a hayat veren aktrisle gerçekten evlilerdir, bu da bir ayrıntı.

  ebbe rode (gabriel lidman)
  nina pens rode (gertrud)
 • --- spoiler ---
  "bir sabah odamda kemanla ilk cümleyi çaldığım zaman, kuşkusuz güçsüzlüğümü, gereken olgunluktan uzaklığımı ve güvensizliğimi hissettim, ama her kadans bir sağanak gibi boşandı yüreğime. bu müzik iyi miydi, değil mi bilmiyordum; ama kendi müziğim olduğunun, bende yaşanıp gözlerini bende dünyaya açtığının ve daha önce hiçbir yerde duyulup işitlmediğinin blincindeydim."
  --- spoiler ---

  his tercümesi, net ve isabetli...

hesabın var mı? giriş yap