şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gestalt psikologlari yasami karmasik bir olay olarak ele alirlar. yasantimiz fiziksel, ruhsal bir cok etkenin farkli kombinasyonlarindan olusur ve bu yuzden bir yasami incelerken butun bu etkenlerin birbiriyle olan iliskileri, yaptiklari kombinasyonlar onemlidir. bu yaklasima gore hic bir parca* olusturduklari butunun ozelliklerini tasimaz. bir ornekle aciklamak gerekirse bir notayla, bir cok notadan olusan bir ezgi birbirlerinden tamamen farklidirlar. karmasik bir butun olan yasami anlamak ve cozumleyebilmek icin gestalt psikologlari dogal gozlem yolunu kullanirlar...
 • mimarlıkta pek önemli kabul edilen algısal psikolojiye şekil - zemin, benzerlik, yakınlık, devamlılık, kapalılık, simetri, bölge, çevreleme gibi kurallarla katkı sağlayan disiplin.
 • insanlarin nesneleri nasil bir bütün olarak algiladiklarini inceleyen psikoloji okulu.
 • evet bir bütün parçalarından oluşur ama parçalardan başka bir şey olur. yalnız yazılarını bildiğiniz birinin, yalnız sesini duyduğunuz birinin, yalnız göğüslerini bildiğiniz birinin ve yalnız yaptığı resmi bildiğiniz birinin hakkında hiçbirşey bilmediğimiz çıkıyor ortaya. bütün parçalardan hayal ettiğimizden çok ama çok başka bir şey.
 • nedense bu konuda lisede verilen "bakkal amca" ornegi aklimda kalmistir. her gun onlugu ile bakkalinda gordugumuz bakkal amcayi baska bir mekanda baska bir kiyafetle gordugumuzde tanimakta gucluk cekermisiz bu psikolojiye gore.

  diger bir bakkal amca ornegi icin:
  (bkz: bakkal amca)
 • maurice merleau-ponty'nın felsefesinde, rudolf arnheim'ın da estetik teorisinde izi vardır bunun. ("bu" dediğim, psikolojinin bu yaklaşımı.)
 • gestalt psikolojisi, duyusal elementlerin birlesmesiyle yeni bir desen veya sekil olustugunu savunur. ogrenme konusuna iliskin gestalt psikolojisi alaninda yapilmis bir cok calisma var. bunlar arasinda psikoloji tarihine damgasini vuran en onemli deneyler, kohler'in maymunlarla yaptigi deneylerdir. kohler'e göre uyarıcılar arasındaki baglantilari birdenbire kendiliginden gorme yaşantısı, bir nevi icgoru ogrrenmesi var. deney ortaminda farkli esyalar ile birlikte 2-3 tane kasa, bir sopa bir de tepeye asilmis bir muz bulunuyor. maymun, ilk denemelerinde muza ulasma konusunda basarisiz oluyor ancak sonra, aniden iki kasayi ust uste koyup sopayla muza vurarak muzu aliyor. daha sonra ayni islemi tekrarladiginda ise hic hata yapmiyor. kohler'e gore, mevcut algisal organizasyondaki uyaricilarin tumuyle, gestalt ilkeleriyle uyumlu bir bicimde iliski kuruluyor ve problem, algisal alanin yeniden duzenlenmesiyle cozuluyor. yapilan bu calismalardaki ogrenmenin psikolojik cevreyi yapilandirdigi gorusu, bugunku bilissel psikoloji ve egitim psikolojisine temel olusturmustur.
 • allan paivio'nun dual coding theorysi de gestalt psikolojisini anlamaya yardımcı bir kaynak olabilir.
 • simdi ve burada kavraminin one ciktigi psikolojik yaklasim.
 • öğrenmeyi; nesneleri bütün olarak algılayıp, bu algıların yorumlanma ve değişmesi süreci olarak tanımlamış psikoloji.

  ''hiçbir olgunun parçaları tek başına bir anlam ifade etmez, bütün olarak anlamlıdır.''

  http://img6.imageshack.us/i/gestalt.jpg/