şükela:  tümü | bugün
 • psikolojide analitik terapiye alternatif holistik yaklaşım (bkz: dirk gently), insanın beden beyin ve kişilik bütünlüğünü sağlayıp tam olması temel amaçtır. vücudun her bölgesini hissetmeye çalışma, yaşanılan anın bilincine varabilme vesaire şeklinde alıştırmaları da vardır, kişinin kendi kendisinin ve çevresinin bilincine varabilmesi ve sorunlarını, yaşadıklarını sahiplenip yönlendirmeyi öğrenmesi amaçlanır.
 • geçtiğim gestalt terapisi tecrübelerinden geriye kalan, boş yere yitip gitmiş saatlerin verdiği huzursuzluk, can sıkıntısı ve de yoğun bir yapmacıklık hissidir. evet, benim bünyem de kontrollü, dirençli, üstelik de her türlü terapiyi zorlama bulan bir bünye belki. ama elimde değil, "şimdi gözlerinizi kapatın ve oturduğunuz sandalyeyi hissedin, hissedin, hissedin", "gözlerinizi tamamiyle kapatın ve kendinizi bütünüyle partnerinize temsil edin, şimdi o sizi bu koşan diğer yarı-kör çiftlerle dolu salonda dört nala koşturacak, inşallah çarpmayacaksınız kimseye", "şimdi partnerinize şu elinizdeki topu atın, şimdi aşağıdan atın, şimdi yukarıdan atın, onun beklediği yönden atın, beklemediği yönden atın", "şimdi iki kişinin tam ortasında durun, biri sizi itecek, siz düşmeye yakınken diğeri tutacak, onlara güvenin, inşallah düşmeyeceksiniz", "tüm bunları yaparken düşünün, düşünün, düşünün" gibi direktiflerle yapılan alıştırmalar bana hiçbir şey vermedi, veremedi. benim eksikliğimdi bu belki, önyargı edinsin istemem hiçkimse bu yazdıklarıma bakarak gestalt terapisi hakkında.
  ama allah için çok başarısızdı.
 • kitabını uyku arasında okuduktan sonra rüyamda "herşeyin sebebi ve sonucu sensin" dedigim sonradan bu ibareyle olmasa da kitapta benzer cümlelerin kurulduğunu gördügüm bilinçaltıma işlemis bir kitabın konusu.

  açıklamalı basımı:
  nobel yayın dağıtım'dan "gestalt terapi" olarak çıkmış. (füsun akkoyun)
 • geçmişteki bilinçaltı çatışmaları çözümleme çabasından çok bireyin şimdiki davranışını odak alır bunu yaparken de sayıltı şudur:zaten şimdiki davranışlarımız geçmişteki çatışmalardan etkilenmiştir,bireyi danışan olarak görür 'hasta' değil.kör düğüm veya nokta,büyüme ,gibi kilit noktaları veya anahtar sözcükleri olan gestalt terapisi,bireyin duyguları ve düşünceleriyle yüzleşmesine ayna tutar,pek çok alandan etkilenmiş ve etkilemiş bir kuram olduğu söylenebilir.
 • (bkz: nlp)
 • (bkz: ceylan daş)
  (bkz: feza balkaya)
 • (bkz: nevzat erkmen)
 • fon müziği budur!

  edit: link