şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çanakkale boğazı ve ege denizinde feribot ve deniz otobüsleriyle hizmet veren kurum. tarife ve ücret bilgilerine şuradan bakılabilir:
  http://www.gdu.com.tr/index.php
 • bu hafta itibari ile avşa - erdek arası çalışmaya başlayan, göz alıcı güzel feribot. ayrıca kaptanları da pek çapkın.
 • zırt pırt saat tarifesini değiştiren, kararsız, bizi ananons manyağı eden feribot.
 • tatiliniz henüz başlamadan sinir küpü olmanıza neden olabilecek deniz taşımacılığı şirketi. gökçeada'ya gitmek üzere kabatepe limanına vardım. tek sıra halindeki kuyruğa geçtim ve biletimi alıp beklemeye başladım. arabalar içeri alınmaya başladığında kuyruğun arkasındaki arabalar, minibüsler, algida kamyoneti ileri doğru akın etmeye başladı. tam binişteki bilet görevlisine, geriye bir görevli koyun, insanlar birbirlerini yiyor, kaynak yapılıyor dediğimde beklemediğim komik cevap geldi. "ben varım ya" ben de "sen bir işe yaramıyosun demek ki" dediğimde bana yine işe yaramaz şekilde ne diyorsun falan dedi geçtim gittim. sonradan benden 3-4 gün önce mecburen ve çaresizlikten gestaşı kullanmak zorunda olan abimden öğrendiklerim;
  1-) bileti satın almamız o sefere binmemizin garantisi değilmiş. feribot dolarsa elinizde biletle 3 saat sonraki adrenalin anlarını bekliyorsunuz.
  2-) arkasından bir şekilde görevlilerin organizasyonuyla kaynak yaparak önüne geçen bir araç içeri binmiş ve abim dışarda kalmış. bunun üzerine çobanlık bile yapamayacak görevliler o arabada aile var, allah sana başka bir şekilde yardım eder gibi havlayarar abimi dışarda bırakmışlar. ailen varsa yalnızca bir sıra değil tüm kuyruktan müsade istersin herkes izin verirse binersin. görevliler de buna müsama göstermemeli.
  3-)abimin başına gelenlerden geç haberim oldu. yoksa içerdeki görevlilere çok daha agresif olurdum.
  4-) böyle gerizekalı bir işletme derhal kapatılmalı, korsan zihniyetli, ahlaksız personel turistlerle muhatap olup ülkemizi karalamaktan uzaklaştırılmalı. ayrıca personeline çobanlık eğitimi verilmeli.
 • firmada sanırım herhangi bir endüstri mühendisi çalışmıyor. şöyle ki...

  bugün çanakkale'den bozcaada'ya gidesim geldi. dün gece baktım feribot saatlerine çarşamba sabah 9'da kalkıyor. bi de cumartesi ve pazar var. şimdi 3 gün bu seferi, kalan günlerde de çanakkale - gökçeada seferini yaptığını görünce "tek deniz otobüsleri var, firma biraz kâr yapana kadar biraz böyle takılacaklar galiba" diye düşündüm. ayrıca "galiba geri kalan zamanlarda da gökçeada seferine geri dönüyor" diye de düşündüm deniz otobüsü için ama bu düşüncem saçmaydı zaten en başından beri; vazgeçtim ondan. neyse. "bugün de çarşamba", "yuh" dedim "günü de mi tutturmuşum?"
  eh hadi yollara dedim, "ne güzel olmuş, eskiden çanakkale'den bu kadar sık ve hızlı seferler de yoktu iyi olmuş", sevindim. bu sabah bilet almaya gittim ama deniz otobüsünde yer kalmamış. bunu da anlarım, geç kalmışımdır falan, bendendir hata yani.

  neyse efenim... bilet kalmadığını görünce dedim geyikli üzerinden geçeyim o zaman. geçtim de. bozcaada'ya varınca baktım benim deniz otobüsü orda. "aman tamam anladık benden önce geldin" diye trip attım kendisine. neyse gün içinde dolaştım, gezdim, takıldım şehirde, limana akşama doğru döndüğümde bir baktım deniz otobüsü bildiğin tüm gün yatmış orada öylece. "ulaşıma bu nasıl bir bakış açısı arkadaş?" diye düşündüm anında. şöyle ki:

  senin biletlerin tükenmiş. bi ton adam geri dönüyor sabahın köründe çanakkale'deki veya bozcaada'daki gişelerinden. e sen camış gibi yatıracağına o gemiyi bozcaada limanı'nda, çanakkale'ye geri döndür de en azından bi de saat 11'de bi posta daha adam getir şehirden di mi? hem sen kazan, hem bozcaada kazansın ki bir sonraki yaz döneminde en azından milletin ayağı alışsın, kârın garanti olsun, daha da arttırmaya bakarsın ondan sonra da. sonra bu tembelliği yapan bir şirketin zannetmiyorum ki tek deniz otobüsü olsun, o yüzden gökçeada ve bozcaada seferlerini bölüştürmüş olsun. kesin yatırıyordur ellerindeki gemileri hımbıllar kalan günler.

  yani mesela gayet şöyle de olabilir hat saatleri. en azından yaz tarifesi için:
  çanakkale'den 9'da kaldır.
  10'da adada ol.
  1 saat indi bindiye ayır.
  11'de bi daha kaldır adadan,
  12'de çanakkale'de ol
  1'de tekrar kaldır
  sonra akşam 2 tur daha yap 7 ve 11'de adadan kalkacak şekilde. gece de adam alırsın adaya, al sana günübirlik gelenler sayesinde oteller de etti mi bayram?

  acaba diyorum "ilçelere ulaşımı sağlayan küçük karayolu firmalarını batırmamak için mi özellikle böyle yapıyolar?"
  yok kardiş; bozcaada'sız da vızır vızır insan götürüp durur o firmalar zaten sadece ilçelere. biz tatilciler tadı tuzuyuz sadece onlar için.
  sonra diyorum acaba "geyikli - bozcaada hattı'nı iptal ettirmemek için mi yapıyorlar?"
  ondan da olamaz zira herkes yaya gelecek diye bir şey yok; arabası olan zaten yararlanamaz deniz otobüsünden, gelir geyikli'ye, ordan geçer bozcaada'ya, yine çalışır o hattaki iskelen de vapurun da.

  aklım almıyor hüseyin?!

  böyle işte. ya acemiler ya da işin içinde benim bilmediğim başka şeyler var. madur olan çimler olarak tabi ki tatilciler oluyor.
  tanıdığım baya bi endüstri mühendisi var. işlerinde de oldukça başarılılar. isterlerse yönlendireyim kendilerine de bi yön eylem araştırması yapsınlar şu rotalarına.

  ayrıca internetten bilet alamamak, hatta bu özelliği yazın bilerek kapatmak da ne demek oluyor? "hacı millet tatilci, bu fakirlerin interneti de yoktur evlerinde şimdi. en iyisi kapatalım biz bu özelliği" diye mi düşündüler nedir?
 • avşa ve civar adalara yolculuk için erdek üzerinden alternatif olabilecek deniz ulaşımcısı şirket. .
 • kabotaj bayramini seferlerine %20lik bir zam yaparak kutlayan guzide sirket.. eh ido'da eskihisar topcular 75 liraya dayanmis, gestas da geri kalmasin lapseki-gelibolu ve ecebat-canakkale seferleri 29 lira olmus. istanbul'u terk etmesi istenenlere duyrulur.
 • bir çok feribotunu ido'ya kiraladığından şu an ecebat, kilitbahir ve gelibolu'da insanları bekletmekten çıldırtmış frmadır. bir şehr-i istanbul düşünün ki yöneticileri sırf kendi şehirlerine değil artık ülkenin her yerinde sorun yaratsın. neyse durmak yok beklemeye devam.
 • bu bayramda olacakları göremeyen ve aşağıdaki haberlerin müsebbibi olan, çanakkale boğazındaki tekel şirket.

  http://www.medya73.com/…i-buldu-haberi-1024386.html

  http://www.haberler.com/…-yogunlugu-3876272-haberi/

  http://www.hurriyet.com.tr/ege/21255167.asp

  gerçi ''geçiş 29 tl değil 129 tl olacak ve 6 saat kuyrukta bekleyeceksin'' dese bile yapacağınız bir şey yok, çünkü alternatifin yok.. aslında var, izmit üzerinden gelerek yolu yaklaşık 4 saat uzatmak..

  (bkz: deli dumrul)