şükela:  tümü | bugün
 • uzun zamandır izlediğim en "eğlenceli" korku/gerilim. korkutmaktan, sıçratmaktan, iç karartmaktan, tiksindirmekten vs. çok akıcı olmayı, bulmaca çözdürmeyi, eğlendirmeyi, hatta zaman zaman sinirden güldürmeyi seçmiş ve bunu büyük ölçüde başarmış, finalinde yaşattığı doyumla izleyiciye oley çektirerek güzel bir şekilde de uğurlamış. 8/10 üstü belki biraz abartı olabilir ama 7,5'u hak ediyor ve %99,9'u çöp olan yarak kürek korku/gerilimlerden geçilmeyen 2010'larda bu türde bir filmin bu seviyede iyi çıkması resmen mucize.

  --- spoiler ---
  filmde çok sayıda gönderme ve easter egg olduğuna ben de katılıyorum. örneğin şu:

  - http://i.hizliresim.com/gq0pw0.jpg

  ya da şunlar:

  - chris'in koltuktaki "pamuk" sayesinde kurtulması (zenci-pamuk işçiliği)
  - bahçıvanın gece koşması (büyükbabanın atlet olması)
  - geyiklerden nefret eden babanın geyik boynuzuyla öldürülmesi

  ayrıca bunlar da varmış:

  - http://i.hizliresim.com/m3ypoz.jpg
  - hipnozun "gümüş kaşık"la gerçekleştirilmesi (ağzında gümüş kaşıkla doğmak, zenginliğin ve üst sınıf olmanın simgesi)
  - hizmetçinin devamlı saçını düzeltmesi, bahçıvanın devamlı şapka takması (lobotomi izleri)
  - babanın "we hired georgina and walter to help care for my parents. when they died, ı couldn't bear to let them go" derken aslında anne babasını kastetmesi.
  - "black buck'ın" aynı zamanda zenci köle anlamına geldiği: https://tinyurl.com/k64yfa7
  - kızın cornflakes'i sütle karıştırmadan yemesi (beyaz olanı ayrıştırma)

  kim bilir konuyu bilerek tekrar izlense neler çıkar. muhtemelen diyalogların çoğuna yedirilmiş şakalar da vardır, gecenin bu saatinde tekrar açıp izlemeye üşendim.

  ayrıca sözlüğün ne sinemadan, ne kurgudan, ne mantıktan anlayan çoluk çombalakla dolduğunu görmek üzüyor. şaka gibi yorumlar var.

  "ben olsam ormanda kovalamacayla bitirirdim. sonu cıvık olmuş."

  vay be harika fikir. adamlar finalde bir kişiyi beş dakikada koca ailenin içinden geçirtmiş ki izleyici olarak o doyumu minimum sürede yaşayıp haz duy, zevkin doruğuna çık, "vur joker vur" diye tezahürat yap. yüz elli beş bininci kere amele gibi ormanda birbirlerini mi kovalasınlardı? bunun tam olarak filme katkısı ne? ya da komik karaktere koca senaryoda son sözü söyleme şerefini vermeleri sence tesadüf mü? öyle mi denk gelmiş? maksadı korkutmak değil, eğlendirmek olan bir filmde son duyguyu pozitif kılmak için o kontrast kasten verilmiş, hatta tam da o anda arkaya absürt bir müzik verilmiş falan olmasın?

  "diyaloglar çok saçmaydı."

  diyaloglar filmi ikinci kez izleyince renk değiştirecek biçimde dizayn edilmiş. adamlar yememiş içmemiş diyalog kasmış, iki anlama gelecek elli bin tane detay katmış. filmde neredeyse ana konuya ve temaya hizmet etmeyen, öylesine yazılmış diyalog dahi yok. hayatında herhangi bir kurgu içinde iki satır diyalog yazmamış ekşici kardeşimizden gelen yorum: "diyaloglar saçmaydı."

  "filmin sonunda mantık hatası var. elleri bağlı ama kulaklarına pamuk sokabilmiş. keşke biraz daha dikkat edilseymiş."

  tüh bak, 200 kişilik ekip 6 ay aynı projede çalışıp 1 saat 45 dakikalık film çekiyor ama bu detayı atlıyor. eee, ekşici kardeşimizden kaçar mı? cem yılmaz "karavanı unutmuşlar o sahnede" deyince komedi oluyor, adam burada aynısını tüm ciddiyetiyle yazmış.

  alay mı ediliyor, artık gördüğümüzü mü anlamıyoruz bilmiyorum ama bahsi geçen "bağlı olma" hali şu:

  http://i.hizliresim.com/yea11m.jpg

  bir insanın şu pozisyonda otururken ve yalnızca bilekleri bağlıyken kafasını ellerine eğip kulağına pamuk sokamayacağını düşünmek için başka bir seviyede aymazlık gerekiyor ve vakit bunun üzerine düşünebilmem için fazla geç dostlar.
  --- spoiler ---

  sonuç olarak önümüzde bir başyapıt, bir şaheser yok belki ama başarı oranı çok çok düşük olan bir türde ayda yılda bir çıkan vasat üstü filmlerden biriyle karşı karşıyayız. izleyin, eğlenin işte.
 • kesinlikle hakkındaki olumlu yorumları hak eden, beklenti ile izlense dahi başarılı bulunabilecek bir gerilim filmi. benzer zenci ve ırkçılık temalı daha keyif aldığım tek yapım django unchained olmuştu.

  --- spoiler ---
  rose denen kaltak, filmin başlarındaki kaza sahnesinde sevgilisini korumak için polisle polemiğe girmiyor. polis chris'in de kimliğini istediğinde bu kadar tepki vermesinin sebebi chris kaybolduğunda onunla "resmi polis tutanağında" son görülen kişinin kendisi olmasını istememesi. [imdb]
  --- spoiler ---
 • daha bir kaç gün önce arkadaşla "ulan bütün hollywood yapımları birbirinin kopyası olmaya başladı artık" derken "aha" diye bir cevap çıkarıp koydu önümüze jordan peele. iyi başlayıp boka saran the autopsy of jane doe'dan sonra başlarda bu da mı klişeye gidiyor yahu dedirten film "la noliy" nidaları arasında yerimize çiviledi bizi. hollywood ve türk komedi çöplüğüne dönmüş sinemalarda şu sıralar en izlenesi filmlerden biri kesinlikle.

  --- spoiler ---

  kahramanımızın özellikle finalde hiç tatava yapmadan, kötü adamların olayları izah etmesini falan beklemeden aileyi bam bam bam öldürmesine bayıldım. uzun yıllardır görmek istediğim hareketlerdi bunlar. baş karakterin kankasının ise direk olayı çözmesi ve ruhumuzu sıkan finalin sonunda gelip "demiştim olm" diyerek ortamı yumuşatması falan özellikle harikaydı.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  film amerika'daki ırkçıları değil de sözde ırkçılık karşıtı olan liberalleri eleştirdiği için ilginç olmuş. siyahlara hayran olan ve onlar gibi olmak isteyen liberaller.

  toplantıya gelen beyazların ku klux klan benzeri gizli ırkçı bir tarikat çıkacaklarını beklerken oklar şaşırtıcı bir şekilde siyah hayranı liberallere döndü. bu yönüyle izlenmeyi hak eden ilginç bir gerilim filmi olmuş.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---
  rose'un da aynı chris'in annesi gibi aldığı ilk darbede ölmeyip yolun ortasında, soğukta, tek başına, ve kimse onu aramazken ölüme terk edilmiş olması dikkatlerden kaçmasın.
  --- spoiler ---
 • bir an kendimi black mirror izliyor gibi hissettim. senaristler kesin aynıdır diyordum. filmde çok fazla foreshadowing var ve benim de kaliteli bir filmden beklediğim tam olarak bu. bi tane de ben yazayım;

  --- spoiler ---

  filmin başlarında kızın kardeşi chris'le mma'den judo'dan falan bahsederken "iyi çalışsan canavar gibi olursun, senin kafan judo'ya yatmaz, judo satranç gibidir" falan filan diyerek resmen chris'i aşağılıyor..

  filmin sonlarındaysa chris'le bu dövüşürken, chris kapıyı açmaya çalışırsa herifin kapıyı yine tekmeleyeceğini anlıyor ve adamı bacağından şişliyor.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  kahramanımız chris'in, bağlı olduğu sandalyeden kurtulduktan sonra aile fertlerini teker teker öldürürken sizler de 'vur amına koyayım, kır ağızlarını burunlarını' diye iç geçirdiniz değil mi? *

  o orospu rose'un da ümüğünü sıkarken gebertmekten vazgeçip çekti gitti ya, sinir oldum ha.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  -filmin en etkileyici sahnesi, chris rose'u boğarken rose'un gülümsemeye başlaması ve hemen ardından polis arabasını gördüğümüz sahneydi. ırkçılık konusunda düşündüren iki sahneden biriydi.
  -siyahileri seçmelerinin asıl sebebi kaybolduktan sonra onları arayıp soran birilerinin olmaması. aylar önce kaybolmuş birinin bir partide görüldüğünü söylüyorsunuz ama polis durumu normal karşılıyor ve beyaz kadın kurbanı diyerek geçiştiriyor. bir de chris'in anne-babası ölmüş, tek bir yakın arkadaşı var. filmde değinilmese de diğer kurbanların da benzer özelliklere sahip olduğunu düşünüyorum.
  --- spoiler ---
 • jennifer connelly ile amanda peet evlenip kız çocuk yapmışlar, hiç haber vermiyorsunuz. allison williams, kedi canını senin. şarkı da söylüyormuş :)))) evladım paylaşınsanıza böyle şeyleri.

  kara oğlanı black mirror'dan bildim ben. sikaryo'da da oynamıştı. ben bu hayata neden geldim gtk gibi bir yüz ifadesi var bebede.

  filme gelince

  --- spoiler ---

  fragmanı izledim, yorumlara baktım. neler olacağını biliyodum sayılır yani ama yine de gerildim. sonu, sonrası az çok tahmin edilebilir olmasına rağmen huzursuzluk hissini hep verdi. kara oğlanın kurtulur kurtulmaz herkese küsküyü vermesi de çok iyi oldu. ''açıklayabilirim'' diyemeden herkesin gebermesi hoştu. zenci seven beyaz grup da ne pis oluyomuş arkadaş bu arada.

  --- spoiler ---

  izleyin izleyin, pişman olmazsınız. 8,2 puan da biraz abartı olmuş ama yaaaani, günümüz gençliği efendim işte.
 • 4.5 milyon dolar bütçe ile çekilen, gösterime girdikten 3 gün sonra 30.5 milyon dolar hasılat yaparak "box office" in 1 numaralı filmi olmuş ve bu yüzden film kritik ve analistlerini şok etmiştir.