şükela:  tümü | bugün
 • banani'nin sahip olduğu (aslinda yemeksepeti kaynakli) büyük sermayesi en büyük avantajı. hali hazirda milyonlarca musterisi var.

  getir ozellikle istanbulda bilinirligi cok yuksek bir marka, onun musterisi istanbulla sinirli. getir'in sermayesi sinirli. simdilerde buyukce bir yatirim alarak buyumeyi planliyor.

  banabi buyuk sermayesini verimli kullanabilmek için hızlı, çok hızlı büyümek zorunda ki öyle yapıyor zaten. özellikle getir'i fiyat rekabeti ile alt edeceğini düşünüyor istanbulda ve getir'in gireceği diğer şehirlerde.

  banabi bildiğiniz, sıradan bir firma, çekinmesem geleneksel bile derim ama demeyeyim. zengin, parası var, gücü var. tek amacı para kazanmak.

  getir ise bir teknoloji firması. aralarındaki temel fark bu. al 1000 tane araba,motor, al siparişi yükle motora teslim et siparişi. bu iş bu kadar basit değil. 2 3 yıl sonra 1 günde onbinlerce sipariş geldiğinde bu işin teknoloji tarafı daha fazla ön plana çıkacak.

  yemek sepeti ve banabi kibirli, surekli buyukluk vurgusu var. getir ise genç, sempatik ve yakışıklı.

  yemek sepeti yabancı sermaye getir ise şimdilik yerli sermaye.
 • getir batacaktır. nedeni için girdiği her işi batıran, tek başarısı babadan kalma erikli suyu nestle ye satan adam. (bkz: hasan aslanoba)
 • getir yalnizca online odeme kabul ediyor. banabi'de ise, isterseniz urunu gordukten sonra kapida odeme yapabiliyorsunuz. (nakit veya kartla)

  getir'de banabi'den daha ucuz bir urun gormedim henuz. banabi'de tum urunler getir'den daha ucuz.

  banabi'deki urun sayisi getir'e kiyasla daha fazla.

  banabi'den verdiginiz siparisler bez canta ile geliyor(en azindan bana oyle geldi) getir ise kendi kafasina gore poset adedi belirleyip ona gore para aliyor.

  kazanan: banabi
 • getir yemek servisi işine kalkıştıktan sonra yemeksepetinin tepki olarak banabiyi türettiğini düşündüğüm versus.

  her ikisini de kullanan biri olarak banabinin açılmasının getirdeki fiyatları da düşürdüğünü belirtmekte fayda var. rekabet kullanıcıların işine yaradı.
 • - etrafta dolaşan getir motor sayısında ciddi bir azalma var. ilaveten artık getir’in renklerinde bir çok ticari aracın üzerinde getir amblemi olmadan trafikte seyrettiğini görüyorum. muhtemelen kısa zaman önce getir ile yolları ayrılmış. yukarıdaki bilgilerden getir’in istanbul’da ciddi bir küçülmeye gittiğini varsayıyorum.

  - getir’in yemek işine girmesini kar etmek amaçlı yapmasından çok yemeksepeti’nin perakendeye girmesine cevap verme amaçlı olduğunu düşünüyorum. (lansman zamanı bu varsayımımı doğruluyor) getir içeriden bildiğim kadarıyla son bir yıl içinde kar etmeye başlamıştı. yeni yeni kar etmeye başlayan bir operasyonun, kendi karı ve kendi operasyonuyla ilgilenmesi gerekirken ego savaşına girerek yemek servis işine girmesi çok büyük bir hata bence.

  - perakende işi “low cost operation” işidir; düşük maliyetle gelir elde etme modeli. banabi sadece motor ile servis yaparken, getir kuzeyden su markası için doblo seviyesinde araçlar ile servis yapmak zorunda kalabiliyor. bu da diğer ürünlerinin maliyetine yansıyor ve banabi’ye göre ürünü aynı fiyata alıyor olsa bile ticari araç ile sevk etmek zorunda kaldığında maliyeti artıyor ve daha pahalıya satmak zorunda kalıyor.

  - perakende işi show business değildir. getir yemek’in lansmanını four seasons bosphorus’ta yapılması iddialı bir hareket gibi gözükse de getir’in böyle bir parası yok.

  - getir’in ofis binasında iki firma daha var. biri walt disney company, diğeri mastercard advisory. ikisi de dünyanın en büyük birkaç markasından biri ve etilerin göbeğinde ofis tutmak onlar için lüks değil, ama getir için bu ofis çok gereksiz maliyet. (perakende’nin düşük maliyet hedefine aykırı bir durum yine; örneğin koca metro cash and carry’nin genel müdürlüğü güneşli mağazası’nın üzerindedir ve metro cash and carry türkiye’de perakendeyi en karlı (yüksek marjlı) yürütebilen bir kaç firmadan biridir)

  - getir son zamanlarda birçok kalifiye personel işe aldı. personele yatırım yapmaları tabi ki güzel birşey, ama vodafone’dan bu insanları almadan önce neden düşünmüyorsunuz bu insanları neden metro veya carrefour veya migros işe almıyor diye? bu sorunun cevabı para değil, kültür farkı. telekom, özellikle vodafone, çok uluslu bir firmada tüm firmaya 2 hafta zorunlu tatil verseniz dahi mis gibi işleyen bir firmadır. getir ise bir aile firmasından farksız yönetilen hala kar etmeye çalışan bir start-up’tır.

  yukarıda yazdıklarımı özetleyecek olursam, getir’in zor zamanlar geçirdiğini düşünüyorum. getir’in acilen maliyet odaklı bir yönetime geçerek toparlanması gerekiyor, aksi takdirde toparlanmaları çok daha zor olacak. bir tüketici olarak getir’in ve banabi’nin rekabeti bizim işimize yarıyor ve umarım ikiside kar ederek ömürlerine devam ederler.

  not: istegelsin ve diğer oyuncuları analize dahil etmedim, çünkü şu an için banabi ve getir’e rakip sayılamazlar.
 • fiyat ve sürat parametreleri baz alınarak alınarak galibin belli olacağı bir versustur. şahsen fiyat acısından ortada belirgin bir farklılık görmüyorum. sürat açısından ise biraz lokasyona bağlı sanırım. ancak banabi bir tık daha önde galiba.

  lokasyon: anadolu yakası
 • getir de fiyatlar yüksek banabi daha uygun ve hızlı
 • ikisini de çok sık kullanan bir kullanıcı olarak oyumu banabi'den yana kullanıyorum. peki neden?

  1- banabi daha düşük minimum sepet tutarına sahip.
  2- banabi'nin ödeme seçenekleri çok daha fazla(online,kapıda kart veya nakit)
  3-banabi ortalama 6 dakikada servis yapıyor evime. getir ise minimum 8-9 dakika. depoları hemen hemen aynı yerde.
  4- banabi'nin ürün çeşitliliği daha fazla.

  bunlar benim için önemli kriterler. şimdi bir de getir'in avantajlarını sayalım.

  1- ürünleri banabi'ye göre daha kaliteli markalar.(örn. getir kuzeyden su kullanırken, banabi damla su kullanıyor)
  2- getir büyük ile banabi'nin önüne geçebilirler.(getir büyük ile ufak çaplı süpermarket alışverişi yapabiliyorsunuz).
 • bulunduğum bölge için konuşacak olursam banabi'nin minimum tutarı ve genel olarak ürünlerin fiyatı getir'e göre çok daha düşük. bu sebeple de içim yana yana banabi'yi getir'den daha sık kullanmaya başladım. öte yandan meyve/sebze ve fırın ürünlerinde banabi, nevzat aydın'a yakışan bir performans göstererek nerede kötü bir tedarikçi var onunla anlaşmış. en az ikişer kere simit, börek, portakal, hıyar vs. aldım ve getir ürünleri bölgemde hep a kalite gönderirken banabi rezalet ürünler gönderiyor. son olarak banabi, getir'i birebir kopyalayan arayüzüne fırsat reyonu eklemeyi akıl etmiş ama getir bunu bir türlü eklemiyor. nadiren de olsa oldukça cazip indirimlerle karşılaşıyorum banabi'de.
 • yeni şirketlere de ihtiyaç var.
  rekabet arttıkça karlı bizler çıkıyoruz.