• banani'nin sahip olduğu (aslinda yemeksepeti kaynakli) büyük sermayesi en büyük avantajı. hali hazirda milyonlarca musterisi var.

getir ozellikle istanbulda bilinirligi cok yuksek bir marka, onun musterisi istanbulla sinirli. getir'in sermayesi sinirli. simdilerde buyukce bir yatirim alarak buyumeyi planliyor.

banabi buyuk sermayesini verimli kullanabilmek için hızlı, çok hızlı büyümek zorunda ki öyle yapıyor zaten. özellikle getir'i fiyat rekabeti ile alt edeceğini düşünüyor istanbulda ve getir'in gireceği diğer şehirlerde.

banabi bildiğiniz, sıradan bir firma, çekinmesem geleneksel bile derim ama demeyeyim. zengin, parası var, gücü var. tek amacı para kazanmak.

getir ise bir teknoloji firması. aralarındaki temel fark bu. al 1000 tane araba,motor, al siparişi yükle motora teslim et siparişi. bu iş bu kadar basit değil. 2 3 yıl sonra 1 günde onbinlerce sipariş geldiğinde bu işin teknoloji tarafı daha fazla ön plana çıkacak.

yemek sepeti ve banabi kibirli, surekli buyukluk vurgusu var. getir ise genç, sempatik ve yakışıklı.

yemek sepeti yabancı sermaye getir ise şimdilik yerli sermaye.
  • ikisini de çok sık kullanan bir kullanıcı olarak oyumu banabi'den yana kullanıyorum. peki neden?

1- banabi daha düşük minimum sepet tutarına sahip.
    2- banabi'nin ödeme seçenekleri çok daha fazla(online,kapıda kart veya nakit)
    3-banabi ortalama 6 dakikada servis yapıyor evime. getir ise minimum 8-9 dakika. depoları hemen hemen aynı yerde.
    4- banabi'nin ürün çeşitliliği daha fazla.

bunlar benim için önemli kriterler. şimdi bir de getir'in avantajlarını sayalım.

1- ürünleri banabi'ye göre daha kaliteli markalar.(örn. getir kuzeyden su kullanırken, banabi damla su kullanıyor)
    2- getir büyük ile banabi'nin önüne geçebilirler.(getir büyük ile ufak çaplı süpermarket alışverişi yapabiliyorsunuz).
  • bulunduğum bölgede, getir'de daha çok ürün var. banabi'ye bakıyorum onda stok yok bunda stok yok. ama gösteriyor ürünü. stok olmayan ürünü niye gösteriyorsun babacım? anlık sipariş uygulamasısın, stokta olmayan ürünü gösterince ne olacak? akşam pilav yapmak için pirincin stoğa gelmesini mi bekleyeceğim? yok de geç.

bunun haricinde banabi kampanyaları bana daha çok hitap eden kampanyalar. yemeksepeti'ne de çalışanlara verdiği önem nedeniyle bir sempatim var. dolayısıyla benim için banabi daha önde.

bir de sanırım getir bayilik usulü çalışırken, banabi tamamen kendisi açıyor depoları. bu da standart oluşturmak için önemli.
  • versus yapılmaması gerek konudur iki firmada aynı hizmete farklı mottolar ile gerceklestirmektedir. getir'in mottosu ucuz olmaktansa max 5 dk icerisinde kullanıcısına eristirerek zaman satmakken banabi'nin mottosu zaman bagımsız delivery hizmeti sunmaktır.
  • ikisi de benden sürekli zarar ediyor. sadece ödül verirse kullanmak suretiyle şimdiye kadar yaklaşık 80 tl'lik bedava alış veriş yaptım.
  • rekabet iyidir, banabi'nin piyasaya girmesi sayesinde getir'in absürt fiyatlarında bir miktar düşüş oldu. hatta bir dönem %50 indirim rekabetine de girdiler, orada güzel indirimler yakalandı.

ancak fiyat bakımından en iyisi migros hemen uygulaması. migros mağaza fiyatlarında satış yapılıyor, getir'den de banabi'den de daha uygun.
  • getir hala bir startup’dır. yeni yeni kar yapmaya başlamıştır. banabi’nin arkasında milyon dolarlık bir bütçe vardır.
  • fiyat ve sürat parametreleri baz alınarak alınarak galibin belli olacağı bir versustur. şahsen fiyat acısından ortada belirgin bir farklılık görmüyorum. sürat açısından ise biraz lokasyona bağlı sanırım. ancak banabi bir tık daha önde galiba.

lokasyon: anadolu yakası
  • getir 2015 yılında piyasaya sunulmuştur. banabi ise (bkz: yemeksepeti) bünyesinde 2019 yılında kurulmuştur.

getir; türkiye,ingiltere,hollanda,almanya,fransa ülkeleri için de hizmet yapmaktadır. buna karşılık banabi sadece türkiye'de hizmet vermektedir.
  • banabi'de neredeyse hiçbir şey yok, ürün gamı çok dar. getir'de ise, özellikle getir büyük'te tavuktan ete, kıymadan tatlıya ne ararsan var. banabi'de hiçbir et/tavuk ürünü yok. sebze desen çeşit yok.

ayrıca getir'in call center'ının banabi kadar iyi olduğunu söyleyebilirim.

banabi'yi zagor abimizden dolayı çok severiz ama baya gelişmeleri lazım.

ayrıca banabi daha ucuz diyenler kesinlikle yanılıyor. ben aynı anda bir ürünü iki uygulamada da sepete ekliyorum. ürünlerin yarısı bir platformda hep daha ucuz. banabi de getir de aradaki farkları başka yerlerden kapatıyor.
hesabın var mı? giriş yap