şükela:  tümü | bugün
  • hafta içinde kampanyalar kısmında “hafta içi 2 adet siparişinize hafta sonu siparişiniz 1 tl” diye kampanya koyan, hafta sonuna gelince ise kampanyayı listeden kaldırıp kullanılamaz hale getiren uygulama.
  • getiryemek'in tüketici için ne anlama geldiğini ve bu 2 uygulamayı birbirine kırdırarak nasıl avantajlı çıkacağınızı size anlatayım:

1. önce 2 uygulamayı da açıyorsunuz. inceledikten sonra beğendiğiniz restoranları kafaya yazıyorsunuz.

2. karar verdiğiniz restoranı 2 uygulamada da karşılaştırıyorsunuz.

3. eğer bir restoran yemeksepetine az, getir'de indirim olduğu için çok fiyat çekiyorsa onu direkt kafadan silin ve başka bir yer seçin. çünkü getir hem komisyon almıyor hem de indirimin yüzde 25ini karşılıyor para yakıyor. bu restoranlar getir'den kim düşerse ekstra kitlerim diye çalışıyor. bu 3 kuruşluk çakallığın peşinde koşan yemeğinize motor yağı da katar, şarbonluk et de yedirir, bayat midye vs de yollar. karakterini ortaya koyuyor sonuçta adam.

4. fiyatlar aynı ise sepete ekleyin ürünleri 2 uygulamada da. hangisi ucuz ise ondan sipariş verin.

5. bunların 2sinin de birbirinden farkı yok. aynı restoran sana yemeği getirmeyecekse yemeksepeti'nde de getirmez.

6. yorum işi yalan. millete yemek diye bok koy, ama yanına 1 sakız ekleyip not yaz min 9dan devam edersin. kuryene de emekçi yakarışı yaptır kapıda tamam. 9lar 9.3ler havada uçuşur. ayrıca puan düştükçe yorum pompalarlar. hatta yemeksepeti yorum siler ve düzeltir puani. burger king mesela 7lere yaklaşınca bir anda 7.5-8lere fırlar.

ayrıca mantıken sipariş sayısı arttıkça ortalama değisemez noktaya gelecektir. yani 1000 sipariş sonrası vereceğin 10 puan 0.1 yükseltirken 10.000 kere notlanmış bir yerde 10 verirse 0.01 etkiler. yani mantıken bir süre sonra puanlama sistemi patates olur. 100.000 sipariş sonrası evlere bok yollamaya karar veren adamın puanı 7.5tan 7.4e iner max.

yorumlar da siliniyor. 10 senedir yemeksepetinde çalışan koskocaman franchise'ın toplam 300 yorumu olduğuna inanıyor musunuz siz?

nitekim son dönemde iyice eşyalara, uygulamalara, markalar bağlanma gibi bir salaklık türedi(sony,apple,yemeksepeti,steam vs vs) sanırım markalar düşük iq sahibi kişileri etkileyip ceplerinden paralarını almanın iyi bir yolunu buldu aidiyet üzerinden.

haklılar da zaten para salakta duran bir şey değildir. helal olsun şirketlere

edit: rekabetin neden önemli olduğunu bir kere daha ispatlamış uygulamadır

edit: bilmediğim bir şeyi yazarlar sayesinde öğrenmiş oldum. puanlamada son 50 puan alınıyormuş. bilmeyenler öğrenmiş oldu.

ancak yine güvenilir durmuyor. mesela benim puanım düşse, 10 kere eş dost sipariş verdirir yükseltirim?! ödeyeceğim 5 lira komisyondan 250 lira ki pazarlama anlamında değmez mi?

son 50 daha kötü değil mi o zaman mantıken? manipülasyona daha açık sanki.

son edit: esnaf arkadaşlar yazdı sağolsunlar. bizim tüketici olarak bilmediğimiz çok şey varmış onu anladım. getiryemek komisyon alıyormuş ayrıca.

demek ki 2 şirkette yetmiyor. buraya 3, 4, 5 vs daha fazla şirket lazım ki hem komisyon hem hizmette daha fazla rekabet olsun.

ama en iyisi bildiğiniz yeri direkt aramak. bir çoğu indirim yaparız diyorlar.

biz tüketici olarak sipariş başı 4-5-6-7 tl vs gibi bir ücreti direkt bu sitelere ödüyoruz aslında. bizim cebimizden çıkıyor.

bu komisyonlar yüksek. bize bir şey ödemiyormuşuz gibi geliyor ama her siparişte biz de ödüyoruz. getiren restoran kuryesi, yapan restoran, yiyen biz.

bir tane siteden liste ile yemek seçmek bu kadar pahalı olmamalı. acilen yeni rekabetler lazım.

ayrıca yorum sistemi güvenilir diyen de var. keyfine 1 verip saçma puanlama yapanlar var diyen de.

bence netteki yorum ve puanlamalar büyük çoğunlukla güvenilir değil. tüketici olarak yaşadığımı paylaştım açıkçası. bence bunu yaşayan çok kişi var
  • bu durumu herkesin fark ettiğini düşünüyorum ama ben de yazayım görmemiş olan vardır belki:

indirim tanımlı restoranlarından sipariş verip %50 indirim uygulayınca aynı restoranın yemeksepeti’ndeki liste fiyatına eşitleniyor, yani kampanya falan yok ortada.

yemeksepeti de matah bir şey değil ama kıyas için onu kullandığımdan ismini geçirdim.

bunları gördükçe iyice emin oluyorum türkiye’de üzerinde “indirim” yazan hiçbir şeyde indirim olmadığına.

en son herhangi bir şeyi gerçekten indirimli alan varsa paylaşsın ama sanmıyorum böyle bir şey olduğunu.

aynı şark kurnazlıklarını uygulayan hiçbir yerden -mecbur kalmadıkça- alışveriş yapmıyorum artık.

edit: kampanyadan yararlanan, bu uygulamaları kullananlardan gelen mesajlardan sonra, ki kendim de tahmin ediyordum ki minimum sipariş tutarı, yayınlanan liste fiyatları restoranların sorumluluğunda, getir’in değil.

yine mesajlarda gelen diğer bir konu da yemeksepeti’nin tekelliğini bozması, temel ekonomi bilgisi, müşteriye yarayan bir durum. bu sebeple belki de bu tarz alternatif uygulamalarda kullanımı artırarak müşteriler olarak.

ben yine de ideal durumda, kampanyayı her türlü mecrada yayan “1 tl’ye yemek yiyeceksiniz” diyen aracının bu durumda yetkili ve sorumlu olması düşüncesindeyim. ama ismiyle müsemma, şark kurnazları ülkedeki tüm sektörleri ele geçirmişken kimsenin de elinden bir şey gelmiyor.

anladığım kadarıyla tüm restoranlar bu uyanıklığı yapmamış, en azından puanlama konusunda hassas davranır veya bir kez kazıklandığımız restoranları seçmemek konusunda ısrarcı olursak kaliteyi bir nebze artırabiliriz. (diye umuyorum)
  • acıkma psikolojisi eğer cebinde paran varsa (10 milyon dolar değil, zaten eve yemek sipariş veriyosan büyük ihtimalle borç içerisinde değilsindir) açken insandaha bi bonkor oluyor, o yüzden aç olarak alışverişe gitmiyorum ben mesela.
    acıkmışsın düşünsene 2 tane uygulamaya giriyosun orda sepete ekle burda ekle fiyat karşılaştır haa aynı o zaman başka yer bul falan.
    malesef gerçekçi değil.
    çoğu insan bununla uğraşmaz açlık psikolojisiyle şak öyler geçer. bu siteler bu sayede iş yapıyor zaten.
    ben geçenlerde mahallemdeki bi yerden sipariş vericektim yemeksepetinden ulan dedim alt sokakta hemen dur arayayım da getirsinler. yazık komisyon vermesin falan.
    interentten telefonunu bulup, arayıp siparişi verdim.
    geldi kapıma sipariş.
    hatırladım 44tl tutuyodu yemeksepetinde herif diyo ki 50 lira.
    bi yanlışlık var sanırım dedim, yok abi falan diyo. dükkanı aradım. ya yemeksepetindeki fiyatımız güncellememişiz dedi adam bana.
    aaa hay allah keşke güncelleseydiniz ben o fiyata göre karar vermiştim iyi akşamlar diyip kapadım.
    adamı da geri yolladım 2 kere kapıma geri geldi tamam abi 44lira olsun diye.
    yok dedim olmasın.
    malesef türkiyede esnaf bu.
    yani sen esnafı korumaya çalışıyosun aaa bakkal mehmet amcam fırıncı osman dayım falan diye ama bu insanlar kira veriyor adam çalıştırıyor diye kendine bi takım şeyleri mübah sayıyor heralde.

yemeksepetinin iş ahlakı malesef kalmadı, her türlü çakallık şerefsizlik var. getir iyi ki piyasaya girdi. ama öyle esnafa böyle platform.
  • %50 indirim yapmışlar yine, baktım şimdi. tostum benim diye bir restoran var. minimum gönderim tutarı 45 tl. %50 indirimden de en fazla 15 tl faydalanabiliyorum. yani diyor ki bana en az 60 tl ürün almalısın ki getirilsin. haha. yahu sattığın şey sadece tost. ben kaç tane tost almalıyım ki gelsin?

bir diğer kampanya. papa johns pizza 2 orta boy 40 lira. normalde ise 44 liraymış yanlış hatırlamıyorsam. hahaha. bu kampanyayı sadece restoran getirirse uyguluyorlar. giriyorsunuz normal yemek saatlerinde diyor ki yoğunluk var sadece getir kuryeleri getirebilir. çat o muhteşem indirim(!) iptal. üstüne bir de 6 tl getirme parası. yahu sabahtan akşama bunun reklamı dönüyor ama tümüyle kandırma politikası. getir bunu fark etmiyor mu yoksa işbirliği içinde mi?

yani böyle ufak tefek saçmalıklarla dolu. puanlama yapıyorsunuz ama oylamada getirme süresine dair bir şey yok. illa yorum olarak yazmanız lazım falan.

kaç gündür getirde haftasonu indirimi var dedikleri de abur cubur, kotex, prezervatif.
  • valla bugüne kadar her siparişime anında indirimlerle 100 tl kazandırmıştır bana.

adamlar "yine ilerde bizden alışveriş yapsın gelsin" diye hediye çeki indirim kuponu falan da vermiyor direkt çat diye indirim yapıyor.

yıllarca yemeksepeti kullandım kaç bin liralık sipariş vermişimdir kimbilir ama bana verilen ödül "mahalle muhtarlığı" onun da ne boka yaradığını bilmiyorum.
  • 1 lira kampanyasina sadece 1 pilavci katilmis zannimca baska da yer yok. sjsvgdhdjsksks

ulan valla akebe gibi oluşum. salliyor salliyor, sonuç fos.

ek olarak; bakmis baska enayi yok, pilavci da tuymuş.

(bkz: getiryemek'in 1 tl kampanyası)
  • getirme ücreti diye bir şey eklemişler 5 liraya.

bu arkadaşların anlaması gereken şey şu, sen yemek teslimatında kullanıcıya ekstra bir hizmet sunmuyorsun. restaurantın yapacağı işi üstleniyor, dolayısıyla ilgili mekanın teslimat maliyetini azaltıyorsun. kullanıcı nezdinde yemeği kimin getirdiğinin bir önemi yok, arayıp direkt restauranttan sipariş verse kullanıcı herhangi bir ücret ödemeyecek. bu durumda senden neden getirme ücreti ödeyerek sipariş versin?

uygulama olarak yapman gereken restaurantlarla anlaşıp, onlardan uygun oranlarda komisyon almak. getir yemek uygulaması kullanıcıdan çok restaurantlara hizmet, kolaylık ve maliyet azaltma imkanı sunuyor. ancak işe bakın ki bunun bedelini kullanıcı ödüyor.

çok enteresan kafalar gerçekten.
  • gerçekten getiryemek'i tebrik ediyorum. sürekli dışardan yemek söyleyen birisi olarak bütçemi inanılmaz rahatlattılar. yemeksepetine bir alternatif gerekiyordu.

%50 indirimli restorantlarından birkaç tane favorim var, restorant ile olan anlaşmasına göre 20-tl'ye kadar indirimli söyleme avantajı sağlıyor getiryemek(belki daha fazlasını da sağlıyordur dediğim gibi anlaşmaya göre, benim sipariş ettiklerimde max tutar buydu). ayrıca bu uygulama ile beraber yemeksepetinden takılmaya da devam ediyorum orda da iyi bir yerden joker çıkarsa bu sefer yemeksepetinden yapıştırıyorum siparişi.

tekeli kırdığı için kendilerine kucak dolusu sevgiler...
  • buranın da boku çıktı artık. birçok restoran iki katı fiyat yazıp yüzde 50 indirime sokuyor restoranı. iyice cılkı çıktı bu indirim olaylarının hepsi yalan. imdirimsiz o ürünü satmaya çalışsın tüm restoranlar 1 ay içinde batar.