şükela:  tümü | bugün
 • ya da sadece gett

  ronit elkabetz, shlomi elkabetz'ın hem yazıp hem de yönettikleri israil yapımı film.

  “gett”, israil’de sadece dini mahkemelere başvurarak edinilebilen boşanma belgesidir. israil’de evlilik bağı, evlenmeye veya boşanmaya karar veren ortodoks hahamlık kurumu tarafından denetlenmektedir. evliliğini sonlandırmak için pasif-agresif kocası ve haham hakimlerle beş yıl mücadele eden viviane’in öyküsünü anlatan film, israil’in oscar adayı. ayrıca altın küre'de en iyi yabancı film adaylığı elde etmiştir.

  --- spoiler ---

  israil'de kadınların boşanabilmesi için eşlerinin rızasını olması gerekiyor(muş). film, vivianne amsalem'in 5 sene boyunca eşinin boşanmaya razı olması için beklemesini anlatıyor. tek mekanda çekilen film, sadece mahkeme salonunda yaşananları gösteriyor*. 5 sene boyunca sadece duruşmaları izliyoruz. hakimler* kocayı boşanması için zorlayamıyorlar, zira tevrat'ta emredilenlere göre karar veren bir mahkeme ve tevrat bu hususu tamamen kocaya bir hak olarak tanımıştır. hangi toplum olursa olsun, kadınların çektiği acıları göstermesi bakımından kesinlikle etkileyici bir film.

  --- spoiler ---
 • erkek tarafından bakan din ile kadının boşanma davasının sürecini anlatan ve neredeyse tek mekanda geçen film.

  --- spoiler ---

  bir insan toplumda çok sevilen ve sayılan biri olabilir ama bu ilişkilere mal edilemez. ortada bir sorun varsa sebep de vardır. filmi izlerken bir yerden sonra kadınlar olarak o kadar sinirlerimiz bozuldu ki viviane amsalem'le birlikte histerik kahkahalar atmaya, içimizden yalvarıp isyan etmeye başladık. kadının nasıl değersizleştirildiğini, söz hakkı verilmediğini gösterip insanı dinden ve erkeklerden soğutur resmen.

  film benim sinirlerimi bozmuştur ve kendime gelebilmem için 3 saatlik national gallery filmine koşa koşa gitmeme sebep olmuştur.

  --- spoiler ---

  oyunculukların başarılı olduğunu söyleyebilirim kendi adıma. hele kadın oyuncu. evet, içimde hissettim verdiği mücadeleyi.
 • 34. istanbul film festivali'nde israil usulu bosanma adiyla gösterilecek film.
 • 18. uçan süpürge uluslararası kadın filmleri festivalinde kaçırılmaması gereken film.

  "sivas (bkz: #46530729) filmi bir çocuktan nasıl erkek yaratıldığını anlatırken, gett filmi yaratılan bu erkeğin kadınlara neler yaptığını anlatan çok etkileyici, iyi yazılmış, iyi oynanmış bir film."

  viviane-amsalem-bosanma-davasi
 • (bkz: gett the trial of viviane amsalem)

  18. uçan süpürge uluslararası kadın filmleri festivalinde izlediğim ve 2 saat boyunca bileklerimi kesme isteğiyle boğuşturan film. korkutucu derecede başarılı.
 • dini kurallara göre yönetilmenin ne kadar abesle iştigal olduğunu gösteren film.

  not: musevilikte de kadının adı yok.
 • yeni izleme imkanı bulduğum etkileyici yapım. ronit elkabetz’in erkek kardeşi shlomi’yle annelerinin hikayesinden yola çıkarak yaptığı bir film. konu zaten bir önceki yorumlarda açıklanmış, ben izlenimlerimi spoiler vermeden aktarmak istiyorum:

  hakimlerde şeriat kanunlarının temsilcileri olarak çaresiz durumdadırlar ve bazen sanıklara sorarlar: ''ben ne yapabilirim ki şimdi ?''

  içten pazarlıklı, pasif agresif, soğuk ve ikiyüzlü koca elisha amsalem rolüyle, simon abkarian seyirci de gerçek bir tiksinti uyandırmayı başarıyor. fakat görebilen kalpler için, bu erkek ruhunun ve bedeninin nasıl dini doğmalar içinde çaresizce sıkıştığının da belirtileri bazen o umursamaz gözlerinin ardında hissedilebiliyor.

  yani şeriat, doğma mağdurları ne sadece hakları olmayan kadınlar, ne hangi kararı vereceğini bilemeyen hakimler, ne de yetiştirilme tarzı ve mahkum edildiği toplumsal statü gereği sessizliğe ve içten pazarlığa mahkum erkekler. mağdur tüm bir toplum...
 • dinlerin ne kadar sacma oldugunu bir kez daha gozumuze sokan film diyecegim ama gerçek yahudilik bu değil diyenler cikar diye demiyorum.

  --- spoiler ---

  tek mekan filmleri sevenlerin kacirmamasi gereken gayet basarili bir israil filmi.
  --- spoiler ---
 • iett'nin 2 sürüm öncesi.

  gett, hett, iett.
 • simdilik new york, londra, moskova ve israil'in 13 kentinde(13 kent nasil oluyorsa o ulkede?) uygulamada olan ve doğrudan musteri ile taksi soforunu iletisime geciren gps tabanli uygulama. uber'in piyasadaki en buyuk rakibi.