şükela:  tümü | bugün
  • kim ki-duk'un son filmi, filmekimi 2016 programında yer alıyor.

kuzey koreli bir balıkçının kayığıyla denize açıldıktan sonra ağının motora takılıp güney kore sularına sürüklenmesi ve güney kore polisi tarafından sorgulanması ile olaylar gelişiyor.

film politik konusu ve afişte kullanılan deniz üzerindeki enfes görüntülerle başlangıçta umut verse de, tekrara kaçan sahneler ve güney-kuzey ayrılığının temellerinin irdelenmeyip yüzeysel bir şekilde ele alınması ile vasatı aşamıyor kanımca. güney'in kapitalizmin bütün çelişkilerine rağmen kuzey'den çok daha makul bir yer olduğu filmin temel mesajlarından biri.

--- spoiler ---

amerikan dolarının boka bulandığı sahne iyiydi. ardından boklu dolara kuzey koreli görevliler tarafından el konması ile kuzey'de sahte bir adanmışlığın olduğu, paranın gücünün onları da teslim aldığını anlatmış ki-duk.

--- spoiler ---
  • sinemada izlediğim için mutluluk duyduğum film. (bkz: filmekimi 2016)

yalnız herkesin seyirci olarak çıkarımı farklı da olsa, sahnelerin tekrara düşmesinin bir olmamışlık değil aksine bilerek yapılmış bir anlatım şekli olduğunu belirtmek isterim. kuzey kore-güney kore olayı da değildi mesela konu. daha temel kavramlar üzerineydi. bunu başarmak, böyle bir anlatım, yapılması çok güç bir şey. yönetmene çok büyük saygı duymakla beraber, çok sevdiğim bir film olmuştur. imkanı olan sinemada kaçırmasın.
  • kuzey ve güney kore arasında kalan garip bir balıkçının acıklı öyküsü.
    iki farklı yönetim sistemi ve bunlarla başa çıkamayan balıkçı, ana hikaye akışında çok derin mesajlar veriyor.
    paranın satın alamadığı şeyleri, iyiliği, aileyi, devletlerin pratik hayatta karşılığı olamayan uygulamalarını, filler tepişirken çimenlerin ezildiğini... anlayana anlatıyor kim ki-duk