şükela:  tümü | bugün
  • bu komodo ejderi gerçekten cok itici bir canlı. hayvanların yüzkarası sanki evrim geçirecekmiş yürüyecek gibi olmus ama son anda bir itlik pustluk yapmış da elenmis gibi. bu hayvan bir insan olsa köşe basında gençleri bıçakla gasp eden tirreklerden olurdu.
  • lan oğlum bi boğazlasaydın dedirten video. izlemeyin çok fena benim buttan yediler sanki.
  • bunun hakkında gelse gelse sözlüğün güzide hayvanı bal porsuğu gelir. seni seçtik bal porsuğu. yüzümüzü kara çıkarma!
  • komodo ejderi leşçil olabilir ama avlandıklarıda olur. nasıl olur diye sorarsanız kovalayıp boğazlayarak değil, sadece bir ısırık atarak günler boyunca avını takip eder ve zehirin etkisini göstermesini bekler. muhtemelen bu geyiği de aynı şekilde avladı. yani o avda günler süren bir uğraş var. geyiği ısırdıktan sonra günlerce takip etmiş ve artık zehiri etkisini göstermeye başlayınca avına yumulmuş. ayrıca kendine ait bi' zehiri olmadığı halde karada yaşayan en zehirli hayvanlar arasındadır. nasıl oluyor diye sorarsanız da dişlerini fırçalamadığı için. yani yediği leşlerin ağzında bıraktığı kalıntılar salyasına karışarak, ısırıklarını aşırı zehirli-enfeksiyonlu hale geliyor. yani tamamen pislikten.
  • komodo ejderi kedigiller, kurtgiller veya ayi giller gibi bir avci olmadigi icin oncelikle hayvanin bogazina saldirip oldurmeye programlanmamistir. ayrica lesci bir avci oldugu icin canli geyik bulmasi oldukca dusuk bir ihtimal. yani kalitimsal olarak hazir degil.

ayni olayi impala yavrusunu oldurmeden yiyen babun videosunda da gormustuk.

yani pozisyon temiz oyna.

buraya birseyler yazmadan once iki satir okusaniz ne baskalarini yanlis bilgilendirmis olursunuz ne de kendinizi komik duruma dusurmus olursunuz. komodo ejderi kendi zehirini kendisi salgilar. "agzinda yer etmis bakterilerle olduruyor" masaldan baska birsey degil.

https://www.nationalgeographic.com/…o-dragon-venom/
  • işte bu yüzden sürünüyorsun pezevenk(!) komodo ejderi. bak aslana, kaplana, çitaya; avlarının boğazına saldırıp kısa sürede boğup, fazla acı çektirmeden öldürüp yiyorlar. senin işin gücün namussuzluk, bir ömür boyu sürün dur hak ediyorsun.
  • komodo ejderi dediğiniz hayvan, bir yazarın da dediği gibi avcı değil leşçi. ama bugün kısmetine taze et düşmüş, şans. onun dışında bu hayvanın öyle panter gibi pusu kurup ceylanını yakalayıp boğazlayacak yapısı da yok manevra kabiliyeti de yok.

muhtemelen geyik ya sakatlandı ya da başka bir avcı tarafından yaralandı. kısmete bak ki o anda olay yerinden iki komodo ejderi geçiyordu. yoksa leopardan bile kaçıp kurtulabilen bir hayvanın komodo hayvanına yakalanması pek olası değil.

not: bir çok mesaj geldi, ben de biliyorum arkadaşlar komodo ejderinin tükürüğünde yüzbinlerce bakteri olduğunu, ısırdığı zaman avını felç edip öldürebileceğini vs. ben zaten "sadece leş yer canlı canlı yemez" demedim. sadece kaçan bir avını, özellikle de geyik gibi çevik bir hayvanı yakalayabilecek kabiliyette değil dedim. ha, bir yerlerde canlı canlı bulmuş bi güzel yemiştir tabi ki olabilir. hayvan yatarken, uyurken, sıçarken gizli gizli sızıp zehrini zerk etmiştir eyvallah. zaten entrymin ilk paragrafında da yazmışım "komodo ejderi dediğiniz hayvan, bir yazarın da dediği gibi avcı değil leşçi. ama bugün kısmetine taze et düşmüş, şans" diye. taze eti bulup "ya ben ölü seviyorum bunu yemem" dememiştir muhakkak.
  • geyik de ölmek bilmedi arkadaş. acıdan şoka gir, bayıl, savunma mekanizmanı aç, bir şey yap yani.
    bir belgeselde ısırdığı sığırı 2 hafta boyunca takip etmiş sonra da afiyetle yemiş ejderin kuzeni olan ejderdir.
  • komodo ejderi bölgesi 1 seneligine turizme kapandi. sebebi hem besin zincirine dahil olan hayvanlarin populasyonunu korumak, komodolarin asiri ziyaretci akini sebebiyle bozulan psikolojilerini onarmak ve bolgede yasayan halkin emniyetini biraz daha arttirmak.
    olusturulan projenin adi "komodo survival project"
    bu hayvanlarin bulundugu adada yasayan mangarai yerlileri, ya koldan ya bacaktan surekli saldiriya ugrayip sakatlanir, yaralanir ya da hayatini kaybeder.
    gecenlerde singapur'lu bir turist, turist rehberlerinden tur satin almayip , komodo ejderi turunu ucuza getirmek icin , bolge yerlileri ile dostluk kurarak, onlarla takilmaya baslamis. turu ucuza getireyim derken ayagindan oldu.
    su anda 2800-3000 arasi ejder var bölgede. her ay 10 kadar bölge halkindan vatandas komodo ejderi saldirisi ile yaralaniyor ya da hayatini kaybediyor. komodo ejderinin populasyonunu korumak, beslenmelerini saglamak ve yasam alanlarini denetlemek ile ilgili görevi olan devlet kurumu, sürekli canli yem atar bu hayvanlara. yeri gelir domuz, bazen keçi, bazen büyükbas... parayi bastiran, ejderin bu ziyafetini yakindan izleyip kayda alabiliyor. komodo turlari yeniden acilirsa, istediginiz takdirde siz de bu tecrubeyi yakindan izleyebilirsiniz.
    (komodo adasi ve civari, yerlesik yasadigim bölgenin yakinligi ve yaptigim is geregi, ayda bir ziyaret ettigim bir yerdir. youtube dan degil ama canli olarak onlarca kere izlemisligim olan hayvanlardir.)
  • pembe götlüleri etkilemiş video. 90'ların başında çocuk olanlar "sıcağı sıcağına" izleyerek büyüdü, haberiniz yok tabi. hiç unutmuyorum bu sıcağı sıcağına'nın bir bölümünde semtteki esnaf lokantası sahibi adam yoldan geçen çocukları lokantaya alıp kesip doğrayıp yemeklere atarak müşterilere yedirmişti. yıllarca esnaf lokantasının önünden geçememiştik. yok komodo geyik yiyormuş da dünya çok kötüymüş...