• küsüratlı sallamanın mitoloji versiyonu. bütün mitolojilere, astrolojiye falan bakıyorsunuz her şey gezegenin dışına doğru gidiyor. modern zaman efsaneleri / şarlatanlıklarına bakın secret'lar falan da hep bir evrene doğru açılıyor.

niye? çünkü küsüratlı sallamanın verdiği güvenin aynısı dış uzayda da mevcut. insanüstü ya da tanrısal bir varlığın çoğu şartını yerine getiriyor:

1) devasa mı? akıl almayacak kadar.

2) ulaşabiliyor muyuz? ay'ı saymazsan henüz değil. ay tanrıları da tırt zaten.

3) kontrol deneyi var mı? şöyle jüpiter'i 2 parsec kaydırıp şöyle bir kontrol-retrosu yapabiliyor, tekrarlanabilen deneyler üretebiliyor muyuz? yoo.

bonus) sıcaklıktan, basınçtan, kütleden falan dünyada olamayacak şeyler de oluyor, zaman bükülüyor, organik moleküller oluşuyor kendi kendine, yıldızlar doğuyor ölüyor falan, detay bilirseniz de zenginleştirecek malzemesi bol.

mis gibi mitoloji kapısı sana işte. durum budur, yani o yüzden eğer inandırıcı bir mitoloji yaratmak istiyorsanız yıldızları, gezegenleri sallayın. proxima centauri konseyi diyin. galaktik lanet diyin. karadelikteki ruhlar falan diyin. anında böyle bir mistisizm çökmeye başlıyor. bana inanmıyorsanız carl sagan bile yapmış yani şimdi diyeceğim ama şimdi durduk yere bir yerlerden spoiler vermeyeyim. cygnus a'yı görüp beni hatırlarsınız.
  • başlık neden açıldı entry neyi anlatıyor belli olmayan başlık
    ne okudum lan ben
hesabın var mı? giriş yap