şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle kendinizi tanıyın. sahip olduğunuz vücut nasıl birşey. eğer insansanız 0-40 santigrat derece sıcaklığa sahip olmalı. ayrıca atmosferi de dünyaya benzer olmalı. zehirli gazlarla dolu bir atmosferi olan ve çok düşük ve ya çok yüksek bir sıcaklıklaki gezegen bir işinize yaramaz çünkü.
 • gezegenin dinamiklerini doğru kavradığınıza emin olun. misal, hareketli biri, akşam 8'de bütün kepenklerin indiği bi gezegeni almak istemeyecektir. soora "abey bu gezegende de hiç hayat yok yaa" diye ağlar. hayır bi de, dönüşü de çok zor o saatten sonra. koca gezegen, atsan atılmaz, satsan satılmaz.
 • alacağınız gezegen amaçlarınıza uyuyor mu? elde edeceğiniz hammaddeleri işinize yarayacak mı? misal o gezegenden çıkardıklarınızı dünyaya getirip satacaksanız dişe dokunur bişeyler getirebileceğiniz gezegen bulun da onca masrafı boşuna yapmayın.
 • eğer bu gezegeni sömürge olarak kullanacaksanız burdan getireceğiniz hammaddeleri pazarlayacağınız gezegene yakın olmalıdır. ulaşım masrafları da önemli dimi ama.
 • hiç düşünmem ilk olarak fazlaca aktif yanardağ var mı diye bakarım, ikinci olarak da üzerindeki baobapların bakımları yapılmış, kökleri zamanında sökülmüş mü, diye dikkat ederim.
 • neutral zone'a yakınlığı da önemli. ma'zallah, bi romulan baskınında kaybediverirsiniz yepisyeni gezegeni.
 • yakınında karadelik var mı, hangi galakside, en yakın gezegene ışık hızıyla kaç saat uzaklıkta, yaşam türleriyle anlaşabilecek misiniz, bunlar önemli hep.
 • ilk olarak bekleyin, sakinleşin. madem o kadar paranız var düşünün. belki uzay belediyeciler birliğinde bir yakınınız ucuza bir gök taşı ile köşeyi iyice dönmenizi sağlar. belki 3. uzay köprüsü falan geçecektir bu gök taşının yanından. ya da üniversite falan yapılacaktır ortaya bir yerlere. 10 sene sonra nasıl değerlenir tahmin edin!

  hadi kararlısınız almaya, çok göze batmayın. ekonomik kriz de var, çaktırmadan alın kıyıdan köşeden bir tane, sorarlarsa da" yahu benim amcadan kaldı biraz miras da harcayacak yerim de yok, öyle çocukları da okuttuk. hanımla hafta sonu gidip dinlenebileceğimiz bir gezegen fena olmadı hani. yaş biraz daha ilerlesin, artık orada yaşamaya devam ederiz. çocuklara da bağ olmak istemiyoruz. güneş falan da alıyor burası, kemiklerime iyi geliyor." dersiniz.

  yatırım yapmak istiyorsanız da devlet kobilere sıfır faiz ile fena kredi veriyor. 29 mart yerel gezegenler seçimleri de yaklaşıyor uzayda. hızlı tren seferleri de başlayacak. atılımlar arasında kim vurduya gider sizin gezegen, kimse fark etmez. tam yeri tam zamanı.

  komşularınıza da iyice bakın derim. aa bir de hep siyaset siyaset nereye kadar. anı yaşamak istiorsanız, yakın gezegenlerdeki gece hayatlarına da bakın, "berraber duj bej yurro" diye dolaşan kaşar androitler sizle ilişkiye girip, topunuzu alıp kaçabilir, dikkatli olun. tapu sorun değil de evde hanım keser valla bir yerlerinizi!
 • aldığınızın gezegen olduğundan emin olmak başta gelen kuraldır. allanıp pullanmış göktaşı bozuntularını kakalayıverirler adama emlakçılar. bak mesela 1940 da pluton alanların elinde patladı.

  bir de ikinci el piyasaasının iyi olacağından emin olmak lazım. ben marsı 1880 lerde üstünde kanallar keşfedildi haberi üzerine aldım sonra iyi fiyatla satarım üstündeki yeşil yaratıklarla beraber, kar ederim dedim. ama piyasası acayip düştü. olsa olsa mikrop kalıntısı var diyorlar şimdi. siz siz olun tam da spekülasyonla fiyatı şişmiş ikinci eli iyi olmayan gezegen almayın.

  eğer becerebilirseniz ve bir köşeye atıp unutacak kadar çok paranız varsa titan gibi hakkında bin türlü spekülasyon olan ama daha piyasası şişmemiş uydulardan alın bir kenara koyun. gün olur işe yararlar