• hayatın kaypaklığını kabul ile yaşamayı öğütleyendir..

hayat bu, beklediğin gibi değil hiç.. umduğun gibi değil olan biten.. ki zaten olmak zorunda da değil, bu işin mekaniği böyle.. hiç boşa harab etme kendini.. ve bırakma ipin ucunu.. sen ona gül o sana ne yaparsa yapsın.. zira onunla kavga yersiz be güzel kardeşim..

"sonsuz" denen zaman diliminde olup olabileceğin anlık bir parıltı hepsi o.. sen de geçip gideceksin ya hani.. işte o anlık parlayışın üstüne düşün; nasıl mükemmel olursun.. nasıl güler geçersin seni asık suratla süzen hayat içinden.. bunu öğren bakalım.. çünkü yapıp yapabileceğin tek şey sadece bu..

bu öğütü de yine kendinden müntakil gibi verir..
    maksadı öğüt değilmiş de kendisini anlatıyormuş gibi..

kimileri bunu "böbürlenme" sanır da "güler geçerim" onlara..
  • uyar idik uyandırdılar, nezih üzel'in yorumunu dinledim, doyamıyorum.

“gezerken yağmurda rüzgarda karda

içimde güneşi yakar giderim

ömrümü kaplayan karanlıklarda

ben bir şimşek gibi çakar giderim

varsın kovalasın gece gündüzü

bahar içimdedir düşünmem güzü

bana gülmezse de hayatın yüzü

ben ona gülerek bakar giderim”
  • yıllardır yüklendiği her yerden hemen ve itinayla silindiği için nezih uzel merhum'un terennümünü bulamıyorduk.. neyse ki bunları sildirenler kadar yükleyenler de çıkıyor arada..

https://www.youtube.com/watch?v=d8jxq7vnm7w

bunu da yarın öbür gün belki yine silerler diye daha kalıcı bir kayıt lazımdı ve evet, hiçbir masraftan kaçınmadık, yemedik içmedik ve sizin için arayıp sonunda bulduk.. 2009 yılında yayınlanmış teke tek programında murat bardakçı eşliğinde rahmetli nezih baba canlı canlı okuyor.. video linkine işaret koydum ama çalışmazsa programın 01:57:54 noktasında:
    https://youtu.be/ooyy27uzzpe?t=7074

hasılı efendiciğim, böyle değerli eserler, besteler ve icralar kimsenin tekelinde olmamalı.. kamu yararına gerektiğinde hak sahiplerinin her türlü mülkünü istimlak edebilen devlet gerekiyorsa sanat eserlerini de istimlak edip halka açmalı..

yeterin artıkın..!
  • bestesi münir nurettin selçuk'a aittir. kendi icrasını henüz dinleyemedim fakat nezih uzel de pek güzel söylemiş.
  • güftesi munis faik ozansoy'a ait şarkı. nezih uzel yorumu eşsizdir.

link: gezerken yağmurda
  • varsın kovalasın gece gündüzü
    bahar içimdedir düşünmem güzü
    bana gülmese de hayatın yüzü
    ben ona gülerek bakar giderim

güzel sözlere sahip eserin bulduğum en iyi performansı için:

[http://www.youtube.com/watch?v=-he0prrv840 http://www.youtube.com/watch?v=-he0prrv840]
  • bir münir nurettin bestesidir. youtube'da arada açar, efsunlu sesiyle rahmetli hocam nezih uzel'den dinlerdim. geçen hafta aradım bulamadım. mesam, telif hakları vs diye bir uyarı çıktı.
    rahmetli münir beyin mirasçıları el birliğiyle tüm bestelerini telif hakkı gerekçesiyle internet ortamından kaldırtıyor. böyle giderse münir nurettin gibi bir üstadı yeni nesle unutturacaklar. ha gayret az kaldı...
  • sonbaharı resmi olarak başlatacak bugünün yağmurlarını sevinçle beklerken yaşamın giderek daha anlamlı ve kıymetli hale geldiğini anlayalım yeniden.sabah uyandığımız ilk anlarda 'bugün ne kadar da güzel bir gün' diye kendimize hatırlatarak yüzümüze yerleştirdiğimiz daimi bir gülümsemeyi yansıtalım hayata. ağaçtan inip peşimize takılan kedinin bize gülümsediğini farkedelim:) çaktırmadan koparıp cebimize attığımız söğüt yaprağının ve üzerine nazikçe basarak yürüdüğümüz kaldırım taşlarının da gülümsemelerine karşılık verelim. sonra aklımıza takılsın dizeler ve melodiler...

varsın kovalasın gece gündüzü
    bahar içimdedir, düşünmem güzü
    bana gülmese de hayatın yüzü
    ben ona gülerek bakar giderim

gezerken yağmurda:)
  • hayret kimse sözlerini yazmamış. iş başa düştü. nezih uzel’in söylediği şekliyle sözleri şöyledir:

gezerken yağmurda, rüzgarda karda
    içimde güneşi yakar giderim.

varsın kovalasın gece gündüzü,
    bahar içindeyim düşünmem güzü.
    bana gülmese de hayatın yüzü,
    ben ona gülerek geçer giderim.
    ben bir şimşek gibi çakar giderim.
  • dinlemelere doyulmayan eser.
    en dipteyken bile şöyle bir şahlandırır insanı.
hesabın var mı? giriş yap