şükela:  tümü | bugün
  • muhendislik derslerinde gosterilen en kli$e optimizasyon problemlerinden biridir.. genelde bir dagitim arabasinin belli noktalara en kisa yoldan dagitim yapmasi icin gitmesi gereken en uygun rotayi bulmanizi ister..
  • bilimsel terimleri cinsiyet ayrimciligindan arindirmak amaciyla artik traveling salesperson olarak anilan problem*.
  • hakkında bir çok yazı software hede yi http://www.ing.unlp.edu.ar/…ad/mos/tspbib_home.html adresinden bulabilirsiniz.
    (tspbib buyuk harfle olacak)
  • np hard bir problemdir. endüstri mühendsiliği açısından önemlidir.
  • problem $udur: tamamlamaniz gereken bir tur vardir; yani bir noktadan yola cikarak, gitmeniz gereken noktalarin hepsine sadece bir kez ugrayarak baslangica donmeniz gereklidir. her iki nokta arasindaki seyahatin size olan maliyeti bellidir ayrica. haliyle sizin de amaciniz, toplamda mumkun olan en kisa, daha dogrusu maliyeti en dusuk, turu yapmaktir. operations researchin temel ve en basit problemlerinden biridir. isterseniz istediginiz kadar komplike hale getirebilirsiniz o ayri.
  • bu adamı karısı toparlar. yoksa bu adam hayatta toparlayamaz kıçını.
    (bkz: hacivatin karisi)
  • türkçesi "gezgin satıcı" ve hatta "seyyah satıcı problemi" olan problem.
  • problemli yavsagin tekidir. durmadan her sehre gidecegim de gidecegim, ama benzin parasini minimumda istiyorum diye tutturur. biz zavalli yavrucaklar * da adamin muhasebesini tutariz.

kardesim iki kurus fazla ver, agir agir gez su sehirleri. hayir sanki her sehirde millet bunun mallarini almayi bekliyor.
  • np olmakla beraber, hicbir approximationu olamayacagi da ispatlanmi$tir.
    buna kar$ilik, metrik-tsp probleminin (uc nokta x,y,z icin w(x,z) <= w(x,y)+w(y,z)) 3/2-approximationu mevcuttur, yani eger metrik bir graphta x agirliginda bir tsp cozumu varsa, en fazla 3x/2 agirliginda bir path veren bir algoritma vardir