şükela:  tümü | bugün
 • gezi parkında ilk gün polisin yüzüne gaz sıktığı kırmızılı eylemci kadın, tomanın önüne geçip kollarını açan eylemci kadın, başbakana "soru soran" muhabir kadın, başbakana gezi toplantısında hesap soran sendikacı kadın, göstericilerle eylemcilerin arasına girenler kadın, gazdan gözümü açamazken elindeki sütle yanımda bitiverip "ister misin?" diye soran kadın, kadın, kadın.

  diğer yandan, başbakan erkek, içişleri bakanı erkek, vali erkek, yiğit bulut erkek, rok erkek, fatih altaylı erkek...

  delikanlı edebiyatı parçalayan çok tırt var, bir sorunumuz da bu.

  buradan pembeye, çiçeğe, gözyaşına, ana kucağı şefkatine bin selam olsun! gelecekte yeşerecek filizin tohumu sizden toprağa serpilecek.
 • pozitif ayrımcılık falan olmayan durumdur. kadınlar kendi haklarını kimseden icazet beklemeden talep etmişlerdir. erkek tasallutuna boyun eğmemişlerdir. gücü erkeklikle simgelemek artık boş bir çabadır. halen "o.ç, askerleriyiz, i*ne" slogan düzeyinde gezen erkekler elbetteki bir aşama kaydedemezler. bir şeyleri protesto ettiğini sanarlar o vakit ama iktidarın ekmeğine yağ sürmekten başka hiçbir hede yapmazlar.
 • hükümetin en çok baskıyı kadınların üstünde kurmaya çalışmasından kaynaklanır...

  kürtajından-kaç çocuk yapacağına, dekoltesinden-başötüsüne ve gece kaçta eve girmesi gerektiğine kadar karışırsan olacağı budur...
 • ey türk kadını sen yerlerde sürüklenmeye değil, omuzlar üstünde taşınmaya layıksın diyen atatürk'ün çocuklarıdır. çok şükür vardır. çok şükür ezilmez, kırılmaz, bükülmezdir. önüne gelen tomada olsa kollarını açıp ben senden daha büyüğüm diyebilen kadındır. mağdur edebiyatından anlamaz. beni otobüse almadılar, beni odtüye sokmadılar diye hayıflanmaz. girmek isterse girer.
 • iyi ki de kadın egemen; gördük çünkü memleketi erkek yöneticilerin ve onların şakşakçısı kadınların ne hale getirdiğini.
 • kadin anadir. dogurgandir. yasam hakkina saygi duyar cunku bir canin nasil emek emek buyutuldugunu bilir. ondandir kadinlarin bu direniste on saflarda yer almasi.
 • ilk günden bugüne kadar alanlardaki izlenimler bu yönde. bunun sebebi ise kadınların yaşam biçimine erkeklerinkinden daha çok karışılması, müdahale edilmesinde. nasıl giyinmesi gerektiğinden, kaç çocuk doğurmasına; hamile kaldığında o çocuğu doğurup doğuramayacağına veya doğum kontrol hapına, tecavüze maruz kalırsa ne yapacağına kadar bir çok aşağılayıcı söz ve tutum ile karşı karşıya bırakılan kadındı.

  bu yüzden gezi parkı'nda tüm gün boyunca anonslar yapan, sesi çatallaştığı halde o mikrofonu bırakmayan kadındır. doğru düzgün maskesi olmadan en önlerde insanların gözlerine solüsyon sıkmak için çabalayan kadındır. polislerin önüne insan zincirleri oluşturan annedir yani kadındır.

  bu haklı direnişte sahiplendikleri görevler olmasaydı, direniş bugünlere gelemezdi. gosterdikleri çaba ve özveriden dolayı hepsini saygıyla selamlıyorum.
 • erkek ve devlet şiddetine karşı mücadele hakkını sonuna kadar kullanması gereken kadınların göğüs kabartan direniş örneğidir. gebelik testi yaptıranların fişlenmesinden iş arayan kadınların işsizliğin müsebbibi olarak addedilmesine kadar işittiğimiz tüm fantastik beyanların karşısında bu tepki azdır bile.

  ayrıca ayşe arman'ın 6 haziran 2013 tarihli yazısında da bu konuya değinmiştir. link

  "bilmem farkında mısınız... başbakana soru soran reuters muhabiri, bir kadın. direnişin sembolü olan "kırmızı elbiseli", bir kadın. tazyikli suya göğsünü siper eden "siyah elbiseli", yine kadın.
  tencere tava çalanların çoğu da...
  eyleme giden çocuklarını evden destekleyenler de kadınlar.
  evet, fırsatçılık yapıyorum.
  ama kadınlar bu direnişte çok öne çıktılar.
  yaşasın kadınlar!
  huzurlarınızdan ayrılmadan, bilinmeli ki kadınları karşısına alanların işi bir hayli zor... hatta, kadınları karşısına alanların vay haline!"
 • kadınların güçlerinin farkına varmalarını sağlamasını umduğum mücadelenin özü.

  yıllar yılı bu adamları, sevgilisini ya da eşini dövüp öldürenleri, racon değil kafa kesenleri de birer kadın doğurdu, büyüttü. kızlarına kırıp dizlerini oturmalarını da yine kadınlar tembihledi. bir şeylerin ters olduğunun farkında olsalar bile ama güçleri yetmediğinden, ama inançlarını aşamadığından ses çıkarmayanlar da yine bu kadınlardı.

  umarım artık sahip olduğunuz muazzam gücün farkına varırsınız.
hesabın var mı? giriş yap