şükela:  tümü | bugün
  • alttaki cevaplar üzerine yazımı baştan sona editliyorum.

atatürkçülerin verdiği cevapların ana eksenini "atatürk zamanında çıkan isyanlar şeriatçı isyanlardı yani rejim muhalifiydi" söylemi oluşturuyor. önce bu soruya cevap verelim. bu soruya iki ana başlık altında cevap veriyorum

1- gezi parkı eylemleri cumhuriyetin temeli olan seçim ile gelmiş bir hükümeti seçim dışı bir yolla yıkmak amacı ile düzenlendi. yani temelinde cumhuriyet rejimine bir saldırıdır.

2- göstericilerin açtıkları bayraklar, sosyalist ve komunist rejimi savunan partilerin bayraklarıydı. yani türkiye cumhuriyeti rejimini komunizmle değiştirmek istediklerini ayan beyan haykırıyorlardı. şeriat bayrağı açmak ile komunist bayrağı açmak arasında rejime muhalefet anlamında ne fark olduğunu bana izah etmelisiniz.

mka döneminde gezi olmazdı çünkü o ağaç için ev taşımış bir liderdir denmiş. peki aynı bölgede bir kaç yıl önce otel inşaası için yapılan ağaç katliamına neden sessiz kaldınız. ve gezi olaylarında ağaç katliamı yapılarak dikilen oteli neden üs olarak kullandınız? otelin sahibinin desteklerini niçin kabul ettiniz? peki gezi olaylarından hemen biraz önce gerçekleşen;

chp'li yalova belediyesinin yaptığı ağaç katliamına neden sessiz kaldınız?
    chp'li aydın belediyesinin ağaçları kesip yerine avm yapmasına neden tepki göstermediniz?
    chp'li izmir belediyesinin fuar alanında onlarca ağaç kesmesine niçin isyan etmediniz?
    chp'li ayndın milletvekili osman aydın'ın maden araması için kestiği ağaçları neden görmediniz? kendisi bu suçtan mahkum olmuş ve cezası ertelenmişti ama gezi eylemlerinde en önde bağırıyordu.

örnekleri isteyen için çoğaltabilirim, yani gezi isyanının amacı ağaç falan değildi. gezi isyanının amacı mevcut hükümeti devirmekti. chp sçimle kazanamadığı iktidarı sokak isyanı ile kazanmayı denedi ama başaramadı.

gezi isyanı gibi mustafa kemal'i devirmek üzere tertip edilmiş bir isyana mustafa kemal'in vereceği tepki bellidir. on binleri bulan ölüm olayları yaşanırdı. siz atatürkçüler ne kadar itiraz ederseniz edin gerçek budur. şanslısınız ki türkiye cumhuriyetinin en özgür ve vicadanlı hükümeti döneminde böyle bir isyana kalkıştınız. gezi olayları dönemi türkiye cumhuriyetinin en iyi ekonomik verilerinin görüldüğü zamandı. isyanın ardımdan türkiye cumhuriyetinin hazinesinden 157 milyar lira uçup gitti. şimdi de ekonomi bozuldu diye söyleniyorsunuz. siz busunuz.

ha bir de mka yazmama bozulanlar olmuş. rte yazmaktan vazgeçtiğiniz gün belki mka'yı uzun yazmayı düşünebilirim ama yine de söz vermiyorum. sonuçta eski bir chp genel başkanı açık yazsam ne olur, kapalı yazsam ne olur?

bakın aşağıda onlarca chp'li yazarlar gelmiş yalnızca küfür ediyor. oysaki iddiaları mka'nın ülkeye batılı anlamda bir demokrasi getirmiş olması. yani atatürkçülük özgürlüktür diyorlar ama basit bir soru sorduğunda dahi yalnızca küfürle karşılık veriyorlar. 2020 yılının sonunda atatürkçülüğün ulaşabildiği fikir seviyesi bu kadar. yıllardır küfürden başka hangi soruya hangi mantıklı cevabı verdiler kendinize bir sorun. düşünmenizi, sorgulamanızı istemiyorlar, çünkü bunları yaparsanız atatürkçülük denen ideolojinin çoktan tükendiğini farkedersiniz. bu gerçeği görmenizi istemiyorlar. sizi 1930 yılına mahkum etmek istiyorlar. onları dinlemeyin. okuyun, araştırın, 2020 yılında herhangi bir fikre küfürden başka cevaplar da verebilecek bir kültür seviyesine ulaşın. atatürkçülere benzemeyin, dünya değişiyor, gelişiyor, hiç bir ülke kurucu rejiminin altında bizimki kadar ezilmedi. artık kafalarımıza zorla sokulan kemalist propagandayı parçalamanın vakti gerçekten gelmedi mi? sizi özgürlükle, bağımsızlıkla, demokrasi ile kandıranların kanlı tarihini okuyun. bu ülkeye geri getirmek istedikleri faşist rejime objektif bir gözle bakın. bana kızıyor olabilirsiniz ama hepiniz öğrenim hayatınız boyunca hiç bir batı ülkesinde olmayan fevkalade bir propagandaya tabi tutulmadınız mı? her baktığınız yerde atatürk olmasının sebebi ne olabilir? neden sizin zekanıza güvenilmiyor da 6 yaşından itibaren bu derece yoğun bir atatürkçülük algısına tabi tutuluyorsunuz. bu propagandanın sebebi ne? müsebbibi kim? açın lozan antlaşmasının şartlarını okuyun lütfen. 1923-2020 yılları arası bu antlaşma yüzünden neler kaybettik, bugün verdiğimiz savaşların sebeplerini kemalist propagandayı bir kenara bırakıp kendi aklınızla, fikrinizle analiz edin.

lütfen...
  • 1. si mka değil atatürk...başlık ayrı akpli içerik ayrı...

ondan sonrasında ise atatürk'ün gençliğe hitabesini okumadığı belli bu herifin...

atatürk döneminde çevreci-batı yanlısı-gençliğin ön planda olduğu sosyal olaylar yoktur hep şeriatçı ayaklanmalar vardır...

nereden baksan tutarsızlık nereden baksan ahmakça şarkısı çaldı kulağımda istemsizce...
  • "he" de geç başlığı.
  • geziye katılanların bu eylemi yapma amaçlarının temelinde mustafa kemal'e sahip çıkıp gericiliği, ilkelliği vurgulamak olduğu için mustafa kemal döneminde zaten gezi olmazdı.

(bkz: boş rüya)
  • bana siirlerinde kufur etme diyorlar usulsuz,
    lan bu kadar orospu cocugunu nasil anlatayim kufursuz.

can yucel'i saygiyla anmak disinda bir sey yazmak istemedim.
  • troll beslemeye geldim, aç ağzını evladım ham yap
  • bir tarafta bir ağaç için evi taşıtan lider, diğer tarafta sarayı için sit alanını hiç eden lidsfsfsfs.

sittir lan güldürme sabah sabah
  • ağaç için köşk yürüten bir liderin döneminde gezi eylemi olmayacağı için boş bir söylemdir.

edit: gezi eylemi ağaç yüzünden çıkmadı diye mesaj atanlara toplu cevap: iktidarın güçlendirdiği fetöcü polisler sayesinde büyüdü olaylar, atatürk döneminde fetö denen pislikler de olamayacağı için hala bomboş bir başlık bu.
  • mustafa kemal atatürk olsaydı zaten böyle bir ayaklanma olmazdı, zira ayaklanmanın kitlesinin ciddi bir kısmı zaten atatürkçüydü. fakat olduğunu varsayarsak en azından birkaç bin kişinin idam edileceğini varsaymak fena tahmin olmaz.