şükela:  tümü | bugün
 • olayların sebebi hakkındaki en mantıklı tespittir. troldü, şakirtti demeden önce bi oku.

  hatırlayalım, 2-3 derecelendirme kuruluşu geçtiğimiz 15-20 gün içinde ardarda türkiyeyi "yatırım yapılabilir" seviyeye çıkarttı. bu ne demektir? para babaları hemen yarın çuvalla para getirip fabrika yapmayacak. çünkü bunun karını anca 3-5 yıl sonra devşirebilir. yabancı yatırımcı öncelikle o ülkenin borsasına girer. şirketlerinin bir bölümünü satın alır.

  bu para babaları açısından sorun şu ki, not artışları vaktinde görüldü ve "satın alındı" açacak olursak, not arttığında borsanın yükseleceği seviyeye not daha artmadan gelindi. yabancı yatırımcı geldiğinde hisseleri yüksek değerden almak zorunda kalacaktı.

  şunu belirteyim: bu konuda hiç bir istihbari bilgim yok. ama olayların bu hale gelip borsanın %10 değer kaybetmesinin gerçek sebebinin bu olduğu konusunda ciddi şüphelerim var. ülkeyi karıştır -> borsa düşsün -> düşük fiyattan hisseleri topla -> gerilimi düşür -> borsa yükselsin -> sat.

  toz duman yatıştığında inşallah haksız olduğum ortaya çıkar ve hepimiz rahatlarız. yoksa 2 ağaç ve 3 şişe rakı için bunlara sebep olanlar, o zaman ülkede nasıl ve hangi yüzle gezecekler, merak ediyorum.
 • birilerinin götünden uydurduğu operasyon. ulan adamlara telekomu tekeli satmışlar, biz direnirken ülke petrollerini sattılar. bunlar olurken adamlar ne yapsın senin borsandaki sikik şirketlerin hisselerini?

  satılan çoktan satılmış hala borsa bik bik diyor.
 • hali hazırda zaten borsanın %65 yabancı yatırımcıların elinde olduğundan kendileri istedikleri gibi bist'i manipüle edebilmektedir.
 • ortalığı karıştırmak ve provokasyon için hesabıma yatırılan 450 tl'nin tamamıyla dibe vuran doğuş holdingi'in hisselerinden satın almamla destek verdiğim operasyondur.
 • yabancı yatırımcı oranı yüzde 63'e düşse anası ağlayacak bir borsadan bihaber insan saçmalaması. ayrıca "beklentiler alınır, haberler satılır" arkadaşım kimi okuya inceleye kimi para kaybede kaybede öğrenir bu işleri. bir de bırakın arkadaş şu brict olayını, brict diye bir şey yok ve ülke bu şekilde devam ettiği sürece olmayacak.
 • hayatında gördüğü en büyük para annesini sıkıştırıp aldığı günlük harçlığı olan yeni yetmelerin anlamadığı durum.

  borsa diyorum oolum... milyar dolarlar... bir puan oynaması milyarlarca doların veya tl'nin bir cepten diğer cebe girmesi demek. (böyle zamanlarda genellikle birçok cepten çıkıp birkaç cebe girer)

  sizler yaptığınızın parayla pulla alakalı olmadığını, yeşili korumak, özgürlüğünüze sahip çıkmak olduğunu sanabilirsiniz. ama birileri sonuçlarını iyi tahmin edip, üzerinize biber gazını boca edince ne yapacağınız belli değil mi kuzucuklarım? neye nasıl tepki vereceğiniz biliniyor. (1 mayıs geçeli 1 ay olmadı)

  malum, bu gece kandil. hazır kafanız kıyak değilken düşünün biraz.
 • bist baskanin bir kac hafta once bir aciklamasi vardi; borsanin yonetimi tam olarak bizim elimizde degil. tepedeki yuksek degerli yatirimcilar borsayla istedikleri gibi oynayabiliyorlar. seklinde bir soylemde bulunmustu. ulkede olay cikararak borsanin dusmesini beklemek cok dalavereli bir is olarak gelior ama bir ara benimde aklima gelmedi degil. sonra bu aciklamasi aklima geldi baskanin ve borsayi dusurmek icerden yapilabilecek hareketlerle daha kolay ve erken sonuc verebilir.
hesabın var mı? giriş yap