*

şükela:  tümü | bugün
 • 3 arkadaşımın (arkadaş olduklarını sanıyordum) gezi parkı eylenleri konusunda farklı düşündüğümüz için beni faceden silerek gerçekleştirdikleri durumdur. biriyle zaten görüşmüyordum. kusura bakma pek ortak paylaşımımız yok, seni siliyorum demiş silmiş. diğer ikisi birde lise yıllarından arkadaşlarım. hiçbirşey demeden silmişler. halbuki ben farklı düşündükleri için onlara karşı aklımdan negatif hiçbir düşünce geçirmemiştim. gayet doğal karşılamış, onları anlamaya çalışmıştım. şoktayım. şaşkınım. farklı fikirlere bu tahammülsüzlük beni çok şaşırttı.
 • (bkz: face ne lan)
 • genelde farklı düşündüğü için değil farklı düşüncelere saygısızlık yapıldığı için silinir bu kişiler. daha gezi parkı eylemlerinin ilk günüde olan olay şu entry'de #34242645.
 • ''çok da fifi ''şeklinde tavır takınılması gerekendir
 • bahsi geçen konuda karşılıklı sataşmalar, hakaretler, tartışmalar olmamıştır. belki bunlar yaşansa anlık sinirle birşeyler yapılmış olabilir diyeceğim. ama bunların hiçbiri yaşanmadan sadece farklı düşünüyor diye bir insanı yok sayabiliyorsanız ben sizin sadece farklı fikirlere tahammül bile edemediğinizi anlarım.
 • başıma gelmedi.. hayret ettim ve sevindim de. genelde tanımadığım insanlar ekli değil, listemde az ama öz insan var. eski komşularımızdan birinin benden epey küçük bir oğlu da listemde. ablasının nikahı dolayısıyla gezi olaylarından bir hafta kadar önce biraraya gelmiştik, ekledik birbirimizi. fotoğraf etiketlemeler, beğenmeler derken gezi olayları patladı. evde olduğum zaman artık abartı derecede çok paylaşım yaptığım ve hafiften kendime yuh çekmeye başladığım bir zamanda bu arkadaş bir fotoğraf paylaştı. yalan haber olduğu daha önce defalarca kanıtlanmış bir fotoğrafa epey hamasi şeyler yazdı. durumu açıkladım ve saçma bir cevapla beni savdı. olaylar ilerledi, henüz ölüm yoktu ancak çok sayıda yaralı vardı. bu kez de "artık teröristler her yerde.. aynı evde bile karşımıza çıkıyor" yazdı, ablasını kastediyor.. dayanamadım yazdım bişiyler, o da yazdı. fikirlerimizi değiştiremeyeceğimizin farkında olarak ve bunu direkt olarak amaçlamadan yazıştık bir süre. sonunda da iş "biz birbirimizin çocukluğunu biliriz.. ne olursa olsun ikimiz de başkalarının kılına dokunmayız, dokunmayacağız. müşterekte buluşamasak dahi tahammül ederiz birbirimize"ye geldi. bu çocuk beni anında siler zaten diyordum ama silmedi, hamasi paylaşımları kesti o günden sonra. elinde palayla sokağa çıkmayacağına adım gibi emin olduğum bu çocuk benim kardeşim sayılır. çok farklı düşünüyoruz ama işte olabiliyor birarada bazen.. darısı mantığını hala koruyabilen akp destekçilerinin başına.
 • kendisi gibi düşünmediği için değil facebook sayfasında gezi direnişi için abuk sabuk paylaşımlar yapan, arkadaşının durum güncellemesini, haber bildirimini paylaşıp "milli iradeyi hala tanımayamadılar" vb. şeklinde kendince yorum yapan, akp yalakalarını listeden temizleme işinin "mağdur"unun başına gelendir.

  silinen kişinin
  -özgürlükleri peşinden koşan insanlara "ama milli irade hak aramak, başbakanı sorgulamak, içmek, öpüşmek, 24 yaşına kadar konsere dahi gitmek yasak diyorsa saygı göster" anlayışında olması
  -irade belirtebilmek için belli bir düşünebilme kapasitesine sahip beyne ihtiyaç olduğunun farkında olmaması (milli iradeyi sorgulamak lazım)
  -bir ülkede herkesi müslüman gibi yaşamaya zorlamaya çalışan bir hükümeti desteklemesi (bir müslümanın yaşamına saygı göstermekle farkılı şey olduğunu anlayamaması)
  -yaşam anlayışı günah-sevap ilişkisinde çıkara dayanan, siyasi birikimi akp'den ibaret olan, vicdanı türbanlı mağdur ve ötekilere göre ayarlanmış insanlardan olması
  -devleti vatandaşından bağımsız bir varlık olduğuna, onu yönetenin de sonsuz idare hakkına sahip olduğuna inanması
  -gezi direnişinde yaralanan, gözünü, hayatını kaybeden insanlar varken eline taş çarpan (ki polisin ifadesine dayalı bilgi) polise acıması
  -ülkenin yoksulluk sınırının (2012 için 3.171 tl idi.) altında yaşayan biri olmasına aldırmadan hükümetin ekonomi politikalarını eleştirme yetisine erişemediğinden "esnaf satış yapamıyor bunlar yüzünden. dolar yükseldi, borsa geriledi. zarar 200 milyar." diyebilecek kadar saf olması
  nedeniyledir.
 • normal tepkidir. arkadaş listesinden silmek de bir saygıdır. ne sen bana, ne de ben sana tahammül etmek zorunda kalmayız. hayata zıt pencerelerden baktığım adamı ne diye arkadaş diye tutayım!
 • gezi parkı eylemlerine karşı olduğuna kanaat getirilebilecek hiçbir paylaşım yapılmadığı halde, özelden mesaj atmaya cüret edip, "ayıp ayıp dışarıya çıkacaksın" falan gibi salak saçma şeyler yazan arkadaşa uygulanandır. hem de yılların arkadaşı güya, öyle yüzeysel tanıdık falan da değil. öperim öyle arkadaşlığı ben.
hesabın var mı? giriş yap